Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-12, 10:24   #1
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default senzor prezenta pasager (sensor mat) - coding sau fuse trick

Salutari,

Am un E90 din 2006. E recunoscut faptul ca majoritatea E90 au probleme cu plasa din scaunul pasagerului din fata (occupancy seat mat). Concret, daca pasagerul sta intr-o anumita pozitie se aprinde martorul de airbag in bord si pe diagnoza apare codul "93C2 SBE Seat mat " pe modulul MRS5.

Dupa multe nopti pierdute vad ca majoritatea celor cu aceasta problema au apelat la trucul cu o rezistenta si o dioda in paralel/serie (depinde de schema gasita pe net) ceea ce face ca airbagul pt. pasager sa se declanseze in caz de impact indiferent daca este prezent pasagerul. Improvizatia vine conectata la firul alb si albastru ce iese din "cutiuta" neagra de sub scaun. DAR la mine am DOAR un conector mare galben in care sunt integrati alti subconectori gri mai mici dar nu gasesc unde as putea adauga improvizatia. Stie cineva concret cum se realizeaza trucul pentru modelul asta. Scaunul e unul stock (manual controlat).

O alta varianta ar fi sa dezabilitez cu NCS Expert senzorul. Se stie ca sunt 2 tipuri de "senzor de prezenta- plasa", si anume: SBE si OC3. Cautand in program am gasit

OC3_1
nicht_aktiv
PARAMETERSATZ_0
e91_ece
e90_ece
POL_1
nicht_aktiv
POS_1
nicht_aktiv
POSI_1
nicht_aktiv
ROLLOVER_OPTION_1
nicht_aktiv
SBE1_1
aktiv
SBE1_STATUS_VERZ_1
aktiv

Am incercat sa abilitez SBE1 si sa las dezabilitat OC3 dar nu rezolva cu nimic problema rezultand alta eroare de controler.

Ma poate ajuta un coleg cu experienta? Pot reveni cu mai multe detalii daca este cazul.
Sunt sigur ca multi posesori de E90 s-au intalnit cu aceasta problema dar nimeni nu a "pus-o pe hartie" pentru modelul asta.

Multumesc si rog sa se abtina cei ce vor sa isi dea cu parerea.
__________________
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 09-04-12, 18:10   #2
tzucul

Stage 1
 
tzucul's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 16
Default Re: senzor prezenta pasager (sensor mat) - coding sau fuse trick

Salut,ai rezolvat problema?La mine e a treia oara cand se strica.
tzucul is offline   Reply With Quote
Old 10-04-12, 09:47   #3
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: senzor prezenta pasager (sensor mat) - coding sau fuse trick

salut, nu, nu am rezolvat-o din lipsa de timp.
pregatisem rezistentele cu diode dar nu stiam la ce fire sa ma leg.
zilele astea poate reusesc sa ajung la cineva care o rezolva.
anunt daca se rezolva
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 22:35   #4
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: senzor prezenta pasager (sensor mat) - coding sau fuse trick

Din multe linkuri am aflat ca trucul cu rezistentele este valabil doar pentru modelele pana la E90 unde erau doar 2 fire. La E90 sunt 3 fire in seat mat si unica solutie ar fi cumpararea unui modul "BMW Seat Occupancy Sensor Emulator " .
Cine imi poate achizitiona acest emulator (cu 3 fire NU cu 2 fire) ii platesc inclusiv comisionul...este cineva interesat?
In poza se vede un emulator original, nu universal.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW_Seat_Occupancy_Sensor_Emulator.jpg
Views:	588
Size:	92.9 KB
ID:	2460612  
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 28-06-12, 10:31   #5
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: senzor prezenta pasager (sensor mat) - coding sau fuse trick

Am gasit o rezolvare aici:
http://www.webalice.it/iw3sqh/
E un broscar ce a reusit cu un alt model de improvizatie. Inca nu am incercat.
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 27-10-12, 10:38   #6
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: senzor prezenta pasager (sensor mat) - coding sau fuse trick

S-a rezolvat.
Am dezabilitat iar senzorul din modulul ABG si am deconectat mufa de sub scaun. Am verificat ca airbagurile sa ramana active in stand-bye si pana acum e OK. Am scapat de eroare.
Cine vrea mai multe explicatii sa ma contacteze aici.
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 09-05-13, 15:42   #7
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: senzor prezenta pasager (sensor mat) - coding sau fuse trick

Cer scuze ca nu am specificat in detaliu rezolvarea:
CU NCS Expert, in modulul ABG se gasesc liniile de cod ale senzorului respectiv...gen: OC#_1 aktiv sau SBE_1 aktiv. Se dezabiliteaza ambele. Am dezabilitat apoi alarma centurii de la pasager. Am oprit masina si am deconectat mufa senzorului de sub scaun (altfel o sa dea in continuare eroare). Am verificat ca airbagurile sa fie active inca si in asteptare. Totul a fost ok.
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 11-09-13, 01:30   #8
papu84

Stock
 
Join Date: Sep 2013
Posts: 1
Default Re: senzor prezenta pasager (sensor mat) - coding sau fuse trick

salut

totu bine pana aici dar scoate si mufa fin modul ca sa-ti mearga.. mufa aia cu 3 fire. La tine modulul este in scaun inauntru si afara ies doar firele (alimentarea + - si data bus.) deci seteaza SBE1_1
nicht_aktiv scoate mufa si sterge eroarea. Va merge garantat. Altfel gateway-ul de la airbaguri o sa vada ca el desi nu are SBE totusi primeste semnal de la un modul SBE si ii va da cu virgula si-ti va da eroare.
Anunta-ma daca reusesti.


Quote:
Originally Posted by SisQuo View Post
Salutari,

Am un E90 din 2006. E recunoscut faptul ca majoritatea E90 au probleme cu plasa din scaunul pasagerului din fata (occupancy seat mat). Concret, daca pasagerul sta intr-o anumita pozitie se aprinde martorul de airbag in bord si pe diagnoza apare codul "93C2 SBE Seat mat " pe modulul MRS5.

Dupa multe nopti pierdute vad ca majoritatea celor cu aceasta problema au apelat la trucul cu o rezistenta si o dioda in paralel/serie (depinde de schema gasita pe net) ceea ce face ca airbagul pt. pasager sa se declanseze in caz de impact indiferent daca este prezent pasagerul. Improvizatia vine conectata la firul alb si albastru ce iese din "cutiuta" neagra de sub scaun. DAR la mine am DOAR un conector mare galben in care sunt integrati alti subconectori gri mai mici dar nu gasesc unde as putea adauga improvizatia. Stie cineva concret cum se realizeaza trucul pentru modelul asta. Scaunul e unul stock (manual controlat).

O alta varianta ar fi sa dezabilitez cu NCS Expert senzorul. Se stie ca sunt 2 tipuri de "senzor de prezenta- plasa", si anume: SBE si OC3. Cautand in program am gasit

OC3_1
nicht_aktiv
PARAMETERSATZ_0
e91_ece
e90_ece
POL_1
nicht_aktiv
POS_1
nicht_aktiv
POSI_1
nicht_aktiv
ROLLOVER_OPTION_1
nicht_aktiv
SBE1_1
aktiv
SBE1_STATUS_VERZ_1
aktiv

Am incercat sa abilitez SBE1 si sa las dezabilitat OC3 dar nu rezolva cu nimic problema rezultand alta eroare de controler.

Ma poate ajuta un coleg cu experienta? Pot reveni cu mai multe detalii daca este cazul.
Sunt sigur ca multi posesori de E90 s-au intalnit cu aceasta problema dar nimeni nu a "pus-o pe hartie" pentru modelul asta.

Multumesc si rog sa se abtina cei ce vor sa isi dea cu parerea.
papu84 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -