Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-08, 00:11   #1
GTRs

Stage 5
 
GTRs's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 399
Member of:
[AUDI]
Default Cum ne aparam masinile de hoti

In seara asta in loc sa stau linistit si sa vb cu prietenii sau sa dorm,a trebuit sa fug dupa un nenorocit de hot care incerca sa-i fure oglinda unui vecin din parcare.Si din aceasta cauza m-am hotarat sa deschid acest thread.Cum ne aparam masinile in cel mai bun mod posibil de hoti?
GTRs is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 08:38   #2
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Sunt mai multe variante de a preantampina neplacerile cauzate de hoti, dar nu exista varianta ieftina si eficienta, doar sa faci un calcul si sa vezi daca pagubele care le-ar putea produce sunt mai mici sau mai mari decat investitia si atunci nu faci nimic si astepti. Asta e gratis.
-alarma data pe silent si pager tinut pe noptiera, bata sub pat, cainele in stand by(de la 700 ron in sus)
-casco(de la 100ron/luna in sus), valabil la masini pana in 10 ani parca
-camera video de supraveghere pusa in geam, trebuie si placa de captura si memorie suficienta( de la 300 ron in sus daca ai deja un calc bun). Aici ar fi ideal sa poti monta si un senzor de prezenta in zona cu aprinderea unui reflector, altfel o sa vezi dimineata ce frumos ti-a golit unul masina.
Trebuie insa retinut ca nici o metoda nu te scapa de griji 100%, iar dupa ce te-ai eliberat de stres, in urma mai multor evenimente neplacute, o sa zici : e doar o masina, de ce trebuie sa-mi distruga viata?
johnson is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 12:28   #3
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Am trecut si eu prin aceasi experientza ca si u...dar problema era..ca masina imi apartinea..era un Opel Omega 2.3tdi din 89 full options ...si am lasat`o intr`o parcare..care totusi e deschisa..ma refer la faptul ca este inconjurata de blocuri (parcarea de taxiuri de la orion ..sau cip savin)! am lasat`o linistit cateva zile acolo cu gandul k stiam k parcarea e frecventata non stop de taxiuri..si plus ca erau masini muuult mai scumpe in ziua respectiva in parcare..! A doua zi ..m`am dus la masina..si am observat cu uimire..ca oglinda de pe partea dreapta atarna in cateva cabluri!am intrebat taximetristii care frecventeaza parcarea si mi`au zis ca era un tip care tot dadea tarcoale masinii dar nu i`au dat importanta.. am uitat sa mentionez...ca masina avea sistem de alarma..
Din toata intamplarea asta am tras o concluzie.. lumea chiar daca aude o alarma ca suna in disperare intr`o parcare...nu se oboseshte sa se uite pe geam sa vada ce se intampla..dar asta este..! Deci...nu cred k doar o simpla alarma te poate proteja de astfel de evenimente..
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X

Last edited by buddy_lexx; 17-01-08 at 12:31.
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 13:48   #4
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Normal ca nu te protejeaza, de asta ma zis pager, macar daca esti in zona te atentioneaza dispozitivul respectiv fara sa stai cu urechile ciulite
johnson is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 01:28   #5
LIV_Ros

Stage 4
 
LIV_Ros's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 227
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Quote:
Originally Posted by johnson View Post
Normal ca nu te protejeaza, de asta ma zis pager, macar daca esti in zona te atentioneaza dispozitivul respectiv fara sa stai cu urechile ciulite
EU AM AVUT UN AMSTAF.... NU STIU EXACT CUM SE SCRIE...ASEMANATOR UNUI PITBUL DAR DE TALIE MULT MAI MARE CARE DIN GRESEALA MAI RAMANEA PESTE NOAPTE (VARA) IN MASINA....DAR A NAIBII NU SA ATINS NIMENI DE EA..SA-I GASESC RESTURILE DIMINEATA...IAR DUPA CE L-AM DAT A SPARTO DE 3 ORI INTRO SAPTAMANA....FARA PAGUBE PREA MARI....DE AIA ACUM PARCHEZ NUMAI IN PECO....
LIV_Ros is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 20:17   #6
GTRs

Stage 5
 
GTRs's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 399
Member of:
[AUDI]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Cred ca am o trauma,de cand cu hotul,la fiecre zgomot,cat de mic ar fi,am si sarit la geam...asta e...pana imi gasesc garaj o sa fiu tot obosit..(
GTRs is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 10:53   #7
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Tocmai mi-au spart si mie azinoapte loganu... mi-au furat detectorul (greseala mea ca l-am lasat in masina). Masina e un logan ... si nu m-am gandit ca o sa ajunga sa scoata butucul ca sa deschida masina .. deci daca auziti pe undeva ca vinde careva vreun detector Cobra XRS 9330 .. sa dati si mie o stire
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 21:09   #8
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Tocmai mi-au spart si mie azinoapte loganu... mi-au furat detectorul (greseala mea ca l-am lasat in masina). Masina e un logan ... si nu m-am gandit ca o sa ajunga sa scoata butucul ca sa deschida masina .. deci daca auziti pe undeva ca vinde careva vreun detector Cobra XRS 9330 .. sa dati si mie o stire
najpa frate...de spart sparg astia orice acu..is bn dotati baietii...
vezi si u pe odc poate e vreounu care vinde cine stie ..poate`l torni!
da a mai spart si la altcineva sau numai tie?k d obicei sparg vreo 4 masini...si p la mn la bloc au ciordit benzina de la nuj cate masini asta vara parca...
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 22:56   #9
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Numa la mine cred ca a spart-o ... n-a mai auzit nici un vecin sa zica ca i-a spart masina. Vina a fost a mea ca am uitat detectoru in masina .. dar totusi .. traim intr-o tara sigura?
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 23:08   #10
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

u zi ms k nu ti-a luat si masina!..poi sa stii u k spre deosebire de alte tari...chiar e bn la noi in priv asta!
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 26-01-08, 01:59   #11
LIV_Ros

Stage 4
 
LIV_Ros's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 227
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Tocmai mi-au spart si mie azinoapte loganu... mi-au furat detectorul (greseala mea ca l-am lasat in masina). Masina e un logan ... si nu m-am gandit ca o sa ajunga sa scoata butucul ca sa deschida masina .. deci daca auziti pe undeva ca vinde careva vreun detector Cobra XRS 9330 .. sa dati si mie o stire
eu cred ca s-au gandit ca nu fac un rau daca fura detectorul la un logan...probabil ca nu ai nevoie de el...
LIV_Ros is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 19:44   #12
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Sistem de alarma in primul rand, antifurturi la roti, detectoare si tot ce ar tenta nu au ce cauta in masina peste noapte. Eu unul, iau si volanul cu mine, sa nu-mi fure masina cu totul
__________________
Chevrolet V210
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 19:47   #13
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Quote:
Originally Posted by nt98adu View Post
Sistem de alarma in primul rand, antifurturi la roti, detectoare si tot ce ar tenta nu au ce cauta in masina peste noapte. Eu unul, iau si volanul cu mine, sa nu-mi fure masina cu totul
buna faza cu volanu!! imi place ideea :P
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 21:44   #14
GTRs

Stage 5
 
GTRs's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 399
Member of:
[AUDI]
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

volanul ca volanul,dar pedalele ???
GTRs is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 23:09   #15
Nartik

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 257
Default Re: Cum ne aparam masinile de hoti

Quote:
Originally Posted by GTRs View Post
volanul ca volanul,dar pedalele ???
Ce ar fi sa iti iei si pedalele cand pleci..Cand te duci in casa iti trebuie o roaba ceva sa pui toate partile vitale manevrarii unu autovehicul...interesant
Nartik is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -