Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-10, 22:02   #3811
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by scturoag View Post
Un NRG mai special ar fi negru cu rosu
si cu dungi argintii si parasolar cu Gutza
NRG arat bn asa, unele retusuri pe ici pe colo dar arata bn asa
askhy is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 00:18   #3812
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Cam ce culoare credeti ca s-ar potrivi pe farasu asta al meu?Eu ma gandeam la un portocaliu cu negru.
Un alb perlat ...sau culoarea pe care o are ursul lui ByAlin .
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-10, 15:13   #3813
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Merci pt pareri ,acuma am mai multe variante ,sa dea caldura sa il spal si sa il bag putin in PhotoShop sa vad cum i-ar sta mai bine
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 13:23   #3814
ghici_robert

Stage 4
 
ghici_robert's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 216
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

LOC DE MUNCA IN LONDRA
Conditii :
-Carnet de sofer si sa conduca bine
-Sa vorbeasca engleza
-Sa stie bine utilizare internet si web design foarte putin.

600-800 lire / luna + casa + masa

Care crede ca se inscrie in conditii sa ma sune 0744.881252
ghici_robert is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 13:24   #3815
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by ghici_robert View Post
LOC DE MUNCA IN LONDRA
Conditii :
-Carnet de sofer si sa conduca bine
-Sa vorbeasca engleza
-Sa stie bine utilizare internet si web design foarte putin.

600-800 lire / luna + casa + masa

Care crede ca se inscrie in conditii sa ma sune 0744.881252
de mine zici? )
askhy is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:05   #3816
razvan1485

Stage 3
 
razvan1485's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 80
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

ghici a specificat...sa conduca bine....tu abia ai scos masina din service......
razvan1485 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:39   #3817
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

) ce vina am eu ca nu sa dat ala la o parte )
askhy is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:41   #3818
razvan1485

Stage 3
 
razvan1485's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 80
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

atunci iti recomand sa iti iei un tir ca atunci sigur se da
razvan1485 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:45   #3819
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

la asta anu m-am gandit
askhy is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 16:02   #3820
ghici_robert

Stage 4
 
ghici_robert's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 216
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Ia sa va explice bunicu GHICI cum e cu tuningul . TOATA LUMEA ATENTIE LA MINE .
Primul om din lume care a facut tuning a fost roman . Aurel Persu .
Prima masina perfect aerodinamica care imita forma picaturii de ploaie a fost facuta in Romania de romanul mai sus mentionat in anul 1922 si a si brevetat inventia.
In anul 1924 Ford si GM au vrut sa cumpere acest brevet dar romanu nostru care tot roman ramane a refuzat sa le vanda brevetu asa ca inventia a vost partial furata .
Prima masina tunata si perfect aerodinamica a fost romaneasca , facuta de un roman , in Romania ... e important de retinut cand mai mergeti in Bucuresti masina se afla expusa Muzeul Tehnic National si este in stare perfecta de functionare.
In ultimi ani marile firme producatoare de masini se bat sa obtina premiul Aurel Persu pentru aerodinamicitate .
In anul 2006 premiul a fost obtinut de Mercedes S-Class si in 2007 de Toyota Corolla.
Este rusinos pentru noi ca romani si pentru noi ca pasionati de tuning ca nu dam importanta acestor lucruri pe care se bat firmele mari din lume si destul de rusinos si pentru cei de la 4 tuning ca nu acorda un spatiu la aceste intalniri pentru cele mai mari realizari ale lumii in materie de tuning , realizari care sunt romanesti 100% si orice alt popor ar fi mandru de ele .
MARE PACAT CA NU STIM sa exploatam acest potential de imagine .... care e trecut cu vederea ori din lipsa culturii generale din domeniu ori din neglijenta.

FOARTE IMPORTANT DE RETINUT aceasta masina a ramas cotata ca fiind cea mai aerodinamica masina din lume , deci la ora actuala noi avem in Romania , facuta de un roman CEA MAI AERODINAMICA MASINA a tuturor timpurilor si o tinem ascunsa intr-un muzeu.

Poate sunt eu de moda veche si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva , dar mi se pare total aiurea sa ma duc la atatea expozitii de tuning in Romania si sa vad ca romanii nu expun niciodata cea mai mare realizare a lor si a omenirii in materie de aerodinamica.

SI SI MAI GRAV ESTE ca multi romani "pasionati" de tuning habar nu au si nu au auzit in viata lor de Aurel Persu .... dar cei de la Mercedes , Toiota , Ford , MG stiu .....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	persu.jpg
Views:	59
Size:	14.7 KB
ID:	1377217   Click image for larger version

Name:	persuperfect_resized.jpg
Views:	63
Size:	47.0 KB
ID:	1377218  
Attached Images
 

Last edited by ghici_robert; 19-03-10 at 16:06.
ghici_robert is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 16:08   #3821
stefan_88
Peugeot Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,634
Member of:
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by ghici_robert View Post
Ia sa va explice bunicu GHICI cum e cu tuningul . TOATA LUMEA ATENTIE LA MINE .
Primul om din lume care a facut tuning a fost roman . Aurel Persu .
Prima masina perfect aerodinamica care imita forma picaturii de ploaie a fost facuta in Romania de romanul mai sus mentionat in anul 1922 si a si brevetat inventia.
In anul 1924 Ford si GM au vrut sa cumpere acest brevet dar romanu nostru care tot roman ramane a refuzat sa le vanda brevetu asa ca inventia a vost partial furata .
Prima masina tunata si perfect aerodinamica a fost romaneasca , facuta de un roman , in Romania ... e important de retinut cand mai mergeti in Bucuresti masina se afla expusa Muzeul Tehnic National si este in stare perfecta de functionare.
In ultimi ani marile firme producatoare de masini se bat sa obtina premiul Aurel Persu pentru aerodinamicitate .
In anul 2006 premiul a fost obtinut de Mercedes S-Class si in 2007 de Toyota Corolla.
Este rusinos pentru noi ca romani si pentru noi ca pasionati de tuning ca nu dam importanta acestor lucruri pe care se bat firmele mari din lume si destul de rusinos si pentru cei de la 4 tuning ca nu acorda un spatiu la aceste intalniri pentru cele mai mari realizari ale lumii in materie de tuning , realizari care sunt romanesti 100% si orice alt popor ar fi mandru de ele .
MARE PACAT CA NU STIM sa exploatam acest potential de imagine .... care e trecut cu vederea ori din lipsa culturii generale din domeniu ori din neglijenta.

FOARTE IMPORTANT DE RETINUT aceasta masina a ramas cotata ca fiind cea mai aerodinamica masina din lume , deci la ora actuala noi avem in Romania , facuta de un roman CEA MAI AERODINAMICA MASINA a tuturor timpurilor si o tinem ascunsa intr-un muzeu.

Poate sunt eu de moda veche si imi cer scuze daca am deranjat pe cineva , dar mi se pare total aiurea sa ma duc la atatea expozitii de tuning in Romania si sa vad ca romanii nu expun niciodata cea mai mare realizare a lor si a omenirii in materie de aerodinamica.
Deci am ramas . Chiar nu stiam asa ceva ...si voi trage o fuga pana la muzeu poate reusesc sa fac cateva poze cu masina ( daca voi reusi ) . Bunicule Ghici ...toata stima si respectul meu pentru tine . Saptamana viitoare voi trage o fuga pana la muzeu poate aflu mai multe detalii despre masina .
stefan_88 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 17:45   #3822
johnson

Stage 5
 
johnson's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 954
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Am vazut-o cand eram copil si mergeam ca pionier in excursie cu clasa pe la muzeele tarii si clar ca nu am uitat-o nici pana in ziua de azi.
johnson is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 19:52   #3823
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Chiar nu stiam si multumesc dl. Ghici pentru informatie. Inca ceva de care sunt mandru ca sunt roman.
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 20:29   #3824
B16SIX

Stage 5
 
B16SIX's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 591
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

bunicule eu stiam de masina..(99%dintre romani nu stiu de ea)...daca vrei iti pot modifica olcitu asa

Last edited by B16SIX; 19-03-10 at 20:44.
B16SIX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-10, 23:31   #3825
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

eu stiam masina... dar nu stiam ca`i cea mai aerodinamica din lume! deci ..am ramas uimit de treaba asta.
Eu tot ce stiam despre ea e ca in viziunea lui Persu asa arata masina viitorului si ca ii zicea picatura de apa... sper sa nu gresesc
Aaa ..si eu stiam ca a fost fabricata in `23...:P
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -