Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 19-01-10, 22:02   #3601
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

un mcv poate fi cumparat si la 8000 eur, nou, dar fiind vorba de mcv-ul de 12000 eur, poti compara cu un vw caddy 2.0 sdi, la un pret asemanator
__________________
rly?
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 07:13   #3602
1.9Diesel

Stage 5
 
1.9Diesel's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 445
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Eu personal , decat un mcv nou la12.000 asi alege mai bine un caddy de1-2ani ...
1.9Diesel is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:08   #3603
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

logan poate ca o a doua masina, sau masina sotiei....dar nu 8000...poate ceva la 4000 pe net.....zbori zambind prin gropi cu el, la un gratar urci dealurile cu el....dar ca sa iesi la drum lung nu cred ca as recomanda.....lumea uita repede, dar Logan = Dacia.
__________________
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:10   #3604
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by SisQuo View Post
logan poate ca o a doua masina, sau masina sotiei....dar nu 8000...poate ceva la 4000 pe net.....zbori zambind prin gropi cu el, la un gratar urci dealurile cu el....dar ca sa iesi la drum lung nu cred ca as recomanda.....lumea uita repede, dar Logan = Dacia.
Da-mi si mie doua argumente in sustinerea afirmatiei tale!
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:34   #3605
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

:P cata bataie de cap pentru brand-ul autohton , ma e o masina decenta, pentru familie, dus la servici, la piata, la tara...
Intradevar, are plusuri si minusuri: tabla e praf(se indoaie foarte usor), stabilitatea cam lasa de dorit, si plasticul interior da un aer de masina pentru banii la care a fost gandita.... in rest e destul de binicica, motorul e bun si chiar rezistent, spatioasa e, sasiul e decent... a fost gandita a fi o masina pentru romani, deci nu va asteptati sa scoata peste noapte o masina asemeni BMW-ului sau Mercedesului, fata de ce a fost si unde sa ajuns e totusi un pas, sa evoluat si asta e important
askhy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:36   #3606
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by askhy View Post
:P cata bataie de cap pentru brand-ul autohton , ma e o masina decenta, pentru familie, dus la servici, la piata, la tara...
Intradevar, are plusuri si minusuri: tabla e praf(se indoaie foarte usor), stabilitatea cam lasa de dorit, si plasticul interior da un aer de masina pentru banii la care a fost gandita.... in rest e destul de binicica, motorul e bun si chiar rezistent, spatioasa e, sasiul e decent... a fost gandita a fi o masina pentru romani, deci nu va asteptati sa scoata peste noapte o masina asemeni BMW-ului sau Mercedesului, fata de ce a fost si unde sa ajuns e totusi un pas, sa evoluat si asta e important
Asta ma chinui sa explic si eu ,cat despre exterior prefer sa nu comentez ....cum am spus si mai sunt ,e varza la vopsea.
Avind in vedere ca eu am dat niste argumente ,as vrea totusi sa aflu si argumentele celorlati care sunt contra!
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:40   #3607
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

asta e si logica, la ce a fost si la ce sa ajuns totusi e un pas inainte, hai sa ne uitam la vecini, ia uitativa la nemti si vedeti cum cumpara Dacia, ca painea calda, si vb aia, nu ca ei nu ar avea bani sau masini
askhy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:46   #3608
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by askhy View Post
asta e si logica, la ce a fost si la ce sa ajuns totusi e un pas inainte, hai sa ne uitam la vecini, ia uitativa la nemti si vedeti cum cumpara Dacia, ca painea calda, si vb aia, nu ca ei nu ar avea bani sau masini
Askhy ,ai cam chiulit la Geografie
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 17:52   #3609
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Askhy ,ai cam chiulit la Geografie
) scuze imi era mintea in alta parte, logic ca Germanica nui vecinica noastra, pana acolo e Ungarica si Austria(nui vecina cu noi)- short way
askhy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 19:21   #3610
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

confort??
imbaplayer is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 20:52   #3611
razvy_2002
VW Driver

Stage 5
 
razvy_2002's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 629
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

de ceva ani conduc zilnic un logan 1.6 si in afara de spatiu, de care nu am nevoie, nu am de ce sa fiu multumit de el:confortul si calitate lipsesc, consum mare, stabilitate ioc - mai ales in viraje, piese care cedeaza si costa mult, lipsa putere motor si lista poate continua...
am uitat sa precizez ca desi este folosit de mai multe persoane nu are decat cca. 30.000 km
razvy_2002 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-10, 21:28   #3612
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Vreau sa schimb o talpa magnetica pentru antena de statie noua (luata azi de la online shop) de 140 mm cu una mai mare .. sau eventual o vand! Cineva interesat ?
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 05:57   #3613
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by razvy_2002 View Post
de ceva ani conduc zilnic un logan 1.6 si in afara de spatiu, de care nu am nevoie, nu am de ce sa fiu multumit de el:confortul si calitate lipsesc, consum mare, stabilitate ioc - mai ales in viraje, piese care cedeaza si costa mult, lipsa putere motor si lista poate continua...
am uitat sa precizez ca desi este folosit de mai multe persoane nu are decat cca. 30.000 km
Piese care cedeaza la 30.000 de km ? Daca e masina firmei,si e folosita de mai multe persoane......... e de inteles
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 11:03   #3614
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Da-mi si mie doua argumente in sustinerea afirmatiei tale!
1. incearca sa conduci "o dacie" la un drum lung; ca sa nu zic pe drumurile noastre....o sa fii mult mai obosit (motive: stabilitatea la denivelari si curbe, motorul mic ma oboseste personal cand trec prin localitati, s.a. care nu imi vin momentan )
2. o masina ieftina dar cu piese ieftine...Am vazut o gamada de Loganuri cu probleme la partea electrica (stopurile spate, semnalizari, etc.....de exemplu o sa vedeti chiar multe ce merg cu luminile de frana aprinse continuu)...pe langa partea electrica este si partea mecanica ce lasa de dorit...isi cumpara omul Logan pentru ca sunt piesele ieftine chiar daca se strica mai des.
3. dotari pe care personal le consider "de bun simt" -ABS,ESP nu sunt standard la toate modelele....Tin minte cand era vechiul site Dacia, daca dadeai la configurator vedeai aberatii gen dotari standard: oglinda centrala retrovizoare, faruri, covorase, etc....si acumimi vine sa rad.
4. interiorul, platicul acela ce suna a cutie goala cu nervurile alea ce imita pielea...o sa observi cum se decoloreaza in timp, cum intra praful si mizeria in el.

Last edited by SisQuo; 21-01-10 at 11:06.
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 21-01-10, 16:44   #3615
imbaplayer

Stage 4
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 227
Member of:
[FORD]
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

are esp cumva? )
si..fara nici o suparare, piesele nu sunt deloc ieftine, mai ales cele de origine
imbaplayer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -