Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-10, 22:11   #46
D@N_NSL
Dacia Driver

Stage 5
 
D@N_NSL's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 890
Member of:
[DACIA]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
Tre sa facem un mic video neaparat ca de vazut am tot vazut cum sta
daca vreti va pot ajuta cu filmat'ul/montat'ul filmuletului
D@N_NSL is offline   Reply With Quote
Old 26-06-10, 22:18   #47
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Bine'ntzeles. Ms
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 20:40   #48
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

https://www.youtube.com/watch?v=vx_HTsKtTP0
vor mai veni si altele
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 03-07-10, 20:49   #49
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

frumos :P bvo cata!
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 11:32   #50
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

cerculete perfecte
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 11:34   #51
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Driveru' da bine si masina poate! Am inteles eu gresit sau o vedem next week cum evolueaza la suceava?
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 04-07-10, 13:24   #52
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Multumesc pentru aprecieri, dar mai am muuuulllte de invatat, cerculetele le poate face oricine. Este foarte posibil sa merg la SV, daca ar veni si amortizoarele pana atunci si reusesc sa construiesc o frana de mana decenta ar fi si mai bine.
__________________
Audio Class
Shop: Piatra Neamt , bd-ul Traian, nr. 21, bl. A5, parter
Telefon: 0748.128.720, 0333.409.329
Yahoo mess : a2tuning2009 sau audioclass_tuning

Magazin on-line Audio Class

Magazin On-line Piese Auto

Furtune siliconice - conversii turbo
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 11:02   #53
EVO_92
Banned

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 58
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Quote:
Originally Posted by AudioClass View Post
Acest proiect, sa spun asa, e mai mult un proiect experienta, fiind prima noastra tentativa de a monta un kit turbo pe un m20b25. Sper sa si reuseasca. Motorul de 2.5 a fost adus in cote, acum e in rodaj, iar apoi urmeaza transplantul. Nu va fi un motor dus in extreme, proiectul fiind pt. 240, maxim 250hp, la 0.4 , 0.5bar la turbina.
Mai multe detalii pe parcursul lucrarilor.
Si 2 poze cu starea actuala a "vehiculului"
am si yo 2 intrebari la ce pret sa ridicat proiectu kit turbo +......
si a2-a intrebare pe un 320i e36 s-ar putea pune turbo si cam la ce costuri s-ar ridica ?
EVO_92 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 22:11   #54
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Pretul....sincer nu am calculat....am bagat banutii pe rand si nu am facut un calcul exact.
A fost o turbina + galerie evacuare de pe EBAY (nu recomand nimanui) care au picat amandoua, prima data evacuarea, apoi la scurt timp si turbina. Astea au costat impreuna cu chip-ul turbo si alte mici accesorii in jur de 450-500 euro (bani aruncati pe fereastra). Apoi e de preferat un calculator standalone gen Haltech, MegaSquirt, etc., varianta pe care am ales-o a fost Megasquirt, impreuna cu sonda lambda wideband de la Innovate, si controller LC1, care impreuna au ajuns in jur de 600-650 euro in cea mai ieftina varianta. Injectoare cu debit marit, cel putin 300-350cc. Apoi depinde de tine daca stii sa le montezi, sa faci tuning-ul motorului, daca nu stii ,vei mai scoate ceva banuti din buzunar.
In rest mai e intercooler, traseu pt. el, mansoane , coturi, reductii preferabil siliconate si intarite.
Sfatul meu este sa pui mana pe o turbina buna, de preferat ball bearing, sunt scumpe, dar ....isi fac banii, si o galerie de evacuare pt. turbo ori facuta artizanal dintr-un material sanatos, nu teava groasa cat foita de tigara pe care le fac chinezii.
Ar fi multe de spus.....
In total fara sa mai pun munca mea, care a fost nu gluma, benzina pentru reglajul calculatorului, reconditionarea motorului vreo 400 euro, in jur la vreo 2000-2200 euro, si nu se opreste aici, va trebui sa iau alta turbina care sunt sigur ca nu va fi ieftina.
Daca mai ai intrebari , si te pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere.
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 22:22   #55
EVO_92
Banned

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 58
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

cu turbina de la un opel vectra 2l tdi nu ar merge?
si inca cv injectoarele trebuiesc neaparat schimbate?
EVO_92 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 22:38   #56
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Stiu ca turbinele de diesel nu se prea preteaza la motoarele pe benzina, lucreaza la temperaturi diferite, iar turbina trebuie sa fie buna pentru motorul tau, ca marime ( dimensiune rotoare, A/R, etc.), iar injectoarele obligatoriu mai mari, asta daca vrei sa faci o treaba buna, dar daca vrei sa pui o turbina pe care o gasesti in prima dezmembrare (nu ma refer la calitate, ci la proprietati dinamice) si sa mergi pe injectoarele stoc, sa nu mai vorbesc de o eventuala resoftare cel putin, daca nu de trecut totul pe standalone, eu cred ca e doar o pierdere de timp si bani (o spun din propria experienta). Daca nu ai un buget de cel putin 2000 de euro, nush ce sa zic. Plus de asta, de ce vrei sa pui turbo pe un 2.0, cand sunt motoare mult mai puternice, 2.5, 2.8 de ex. Decat sa pui turbina pe 2.0 mai bine faci un swap cu un 2.8 si ai aceiasi caiuti doar aspirat daca nu chiar mai bine, sa nu mai vorbim ca daca sufli un 2.8 cu i turbina, vei ramane placut impresionat. Ca idee, daca vrei caiuti cat mai ieftin, fa un swap cu un motor mai performant, pt., ca cu banii care ar trebui sa ii bagi pentru o conversie turbo, poti foarte bine sa pui un M, sau un V8, chiar montat pe masina ca sa nu ai stress.
Sper sa iti fi fost de folos.
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 22:47   #57
EVO_92
Banned

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 58
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Quote:
Originally Posted by AudioClass View Post
Stiu ca turbinele de diesel nu se prea preteaza la motoarele pe benzina, lucreaza la temperaturi diferite, iar turbina trebuie sa fie buna pentru motorul tau, ca marime ( dimensiune rotoare, A/R, etc.), iar injectoarele obligatoriu mai mari, asta daca vrei sa faci o treaba buna, dar daca vrei sa pui o turbina pe care o gasesti in prima dezmembrare (nu ma refer la calitate, ci la proprietati dinamice) si sa mergi pe injectoarele stoc, sa nu mai vorbesc de o eventuala resoftare cel putin, daca nu de trecut totul pe standalone, eu cred ca e doar o pierdere de timp si bani (o spun din propria experienta). Daca nu ai un buget de cel putin 2000 de euro, nush ce sa zic. Plus de asta, de ce vrei sa pui turbo pe un 2.0, cand sunt motoare mult mai puternice, 2.5, 2.8 de ex. Decat sa pui turbina pe 2.0 mai bine faci un swap cu un 2.8 si ai aceiasi caiuti doar aspirat daca nu chiar mai bine, sa nu mai vorbim ca daca sufli un 2.8 cu i turbina, vei ramane placut impresionat. Ca idee, daca vrei caiuti cat mai ieftin, fa un swap cu un motor mai performant, pt., ca cu banii care ar trebui sa ii bagi pentru o conversie turbo, poti foarte bine sa pui un M, sau un V8, chiar montat pe masina ca sa nu ai stress.
Sper sa iti fi fost de folos.
si pentru schimbare de motor nu trebuie omologare de la rar +taxe care la un motor de vreo2,8 ar ajunde peste 3000 E ? ca asa as avea de unde sa fac rost de un motor mai mare ,dar ma gandesc ca trebuie sa platesc o gramada de taxe ....
EVO_92 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 02:01   #58
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Quote:
Originally Posted by EVO_92 View Post
si pentru schimbare de motor nu trebuie omologare de la rar +taxe care la un motor de vreo2,8 ar ajunde peste 3000 E ? ca asa as avea de unde sa fac rost de un motor mai mare ,dar ma gandesc ca trebuie sa platesc o gramada de taxe ....
Cine a zis ca trebuie NEAPARAT??? Nu ai sa reusesti sa impaci si capra si varza...deci ori stock si legal...ori modified si morcov!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 07:57   #59
AudioClass
Ford Driver

Stage 5
 
AudioClass's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 3,228
Member of:
[FORD]
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Ai impresia ca daca pui turbo, o sa mergi legal, doar ca ai pe motor seria de 2.0?
Ca sa te controleze la motor tre sa te opreasca RAR-ul, iar daca te opreste rar-ul si ai turbo, crezi ca nu isi vor da seama?
Legal nu ai cum sa fii orikum.
AudioClass is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 09:35   #60
DarkNight_Racer

Stage 5
 
DarkNight_Racer's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 419
Default Re: BMW E30 Coupe - Turbo Bear Project by Audio Class

Quote:
Originally Posted by AudioClass View Post
Ai impresia ca daca pui turbo, o sa mergi legal, doar ca ai pe motor seria de 2.0?
Ca sa te controleze la motor tre sa te opreasca RAR-ul, iar daca te opreste rar-ul si ai turbo, crezi ca nu isi vor da seama?
Legal nu ai cum sa fii orikum.
Toate modificarile aduse unei masini atat la partea exterioara cat si la motor se pot omologa f legal prin RAR...si normal platind anumite taxe
DarkNight_Racer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -