Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 08-09-08, 09:13   #136
CuraJ

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 63
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Intr-adevar, si eu cand am zis ca rar-ul il poti face doar in judetul din care faci parte ma refeream doar la masinile aduse din strainatate (n-am mai mentionat pt ca majoritatea de aici sunt aduse din afara ), iar la prietenul nostru din Focsani sunt de parere cu dmn inspector , dar se poate lua in calcul totusi ca el sta in Buzau dar daca are domiciliul stabil in Focsani si nu a mai facut mutatie e normal sa-si faca rar-ul acolo. Oricum ma astept acum de la un reply de la Ciuby spunandu-mi: "are domiciliul stabil in Buzau, adik adresa din Buzau este trecuta in CI, ce n-ai inteles ba CuraJ??!!".
Nush de ce am impresia ca discutiile noastre incep sa devina offtopic la fel si vb-le spune de stefanasss cu soferii de tir, care intr-adevar mi se par niste aberatii. Daca e sa mergem pe varianta ei si eu pot sa ma laud ca fac parcari laterale si cu spatele fara sa mai folosesc oglinzi laterale sau cea interioara, defapt nici in fata nu ma mai uit cand merg, ma joc pe telefon ca doar ma consider "sofer adevarat". In fine eu zic sa revenim la discutiile tehnice, presupun ca Lili cand a deschis acest thread l-a facut cu scopul de a ne ajuta intre noi cu probleme legate de mecania sau electrica a masinii.
__________________
"Apropiindu-ma de intersectie, nu am vazut nici un vehicul venind din dreapta mea, asa ca am lovit masina din fata." "

Last edited by CuraJ; 08-09-08 at 12:24.
CuraJ is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 12:04   #137
Dracushor

Stage 5
 
Dracushor's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 410
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Quote:
Originally Posted by CuraJ View Post
In fine eu zic sa revenim la discutiile tehnice, presupun ca Lili cand a deschis acest thread l-a facut cu scopul de a ne ajuta intre noi cu probleme legate de mecania sau electrica a masinii.


Cred ca e foarte corect ce zici tu aici...

P.S. Daca tu te joci pe telefon in timpul condusului atunci eu fac sex ))
Dracushor is offline   Reply With Quote
Old 08-09-08, 14:08   #138
CuraJ

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 63
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

ok stefanasss, nu vreau sa ma bag in seama doar pt ca n-am ce face, dar m-am simtit putin ridiculizat la remarca ta: "unii n-o sa inteleaga niciodata ce inseamna soferie...!!! ai vreun prieten SOFER ...=)) greu pt unii fara luneta asa e, te inteleg.....", deci eu folosesc oglinda de interior la fel de mult ca si luneta, asta nu inseamna ca-s sofer de mana a-2-a, presupun ca, constructorul de masini a pus-o cu un rol acolo, consider ca cel mai bun sofer este chiar acea persoana care foloseste toate dotarile masinii asa cum trebuie. In aceasta discutie, care ar trebui sa inceteze, cea mai multa dreptate are vialy: "Daca incerci sa faci parcare laterala , cu spatele te ajuta mult mai mult oglinzile laterale.
Doar cand mergi pe autostrada sau un drum drept , se foloseste oglinda din interior , deoarece are o raza mai mare de viziune in departare !
Dar in oras , se folosesc foarte mult oglinzile laterale...". Tu ai inteles putin gresit afirmatia lui bc-20-let, el a spus doar ca eleronul iti ia din vizibilitate si ti-a dat un sfat ca ar fi bine sa il dai jos, nu te-a insultat si nici nu a facut vreo afirmatie ironica. Sunt de accord cu tine, daca tie iti place eleronul este suficient, eu zic sa-l lasi daca tu vrei, la fel ca si cifrele chinezesti care mie unul chiar imi plac .Stefanasss nu o lua in nume de rau, nu ti-a zis nimeni sa pleci ca nu esti binevenita printre noi, nu apela la copilarii de genul "imi iau jucariile si plec", eu sper sa te mai gandesti si sa mai ramai printre noi, poate o sa invatam ceva nou si de la tine. Haideti sa nu stricam atmosfera forumului si sa-i raspundem lui @dy_best ce-i cu problema lui, eu unul habar n-am ce-i aia.

Last edited by CuraJ; 08-09-08 at 14:38.
CuraJ is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 18:27   #139
@dy_best

Stage 3
 
@dy_best's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 125
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

acel dispozitiv misterios de fapt este o alarma de care nu aveam habar .La unele masini are alta forma (vezi pag.9)
@dy_best is offline   Reply With Quote
Old 10-09-08, 19:54   #140
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

O iau razna cu RAR-ul .
Exemplul meu , aveam domiciliul in Bacau(in CI) dar locuiam in Bucuresti . Am facut identificarea la o masina deja inmatriculata in RO in Bucuresti .

Iar asta pentru Stefana : cu totii am vrea sa ni se spuna doar ceea ce vrem sa auzim, dar din pacate, in viata o sa auzi tot felul de vorbe si pareri(nu neaparat de bine ) .

Trebuie sa accepti toate parerile, ca sunt de bine sau de rau .
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 00:31   #141
Black Pearl

Stage 5
 
Black Pearl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

La multi ani Raluca @tigra!!!

Last edited by Black Pearl; 11-09-08 at 12:33.
Black Pearl is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 09:24   #142
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Stie cineva daca aeroterma cu aer conditionat din Opel tigra e la fel ca aeroterma din Vauxhall tigra? Volan pe stanga vs volan pe dreapta.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 10:40   #143
Black Pearl

Stage 5
 
Black Pearl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Cred ca Stefan e singurul dintre noi care e posibil sa stie sa-ti dea un raspuns.
Black Pearl is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 12:44   #144
tigra

Stage 2
 
tigra's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 40
Smile Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Merci frumos d urari ! Va pop!!! stiu ca nu m-am prezentat pana acum dar incerc sa va dau cateva detalii aici : masina e din iulie 1999, motor 1.4 , 16v , 90 cp. Inbunatatiri : ABS,servo directie ,aer conditionat,oglinzi electrice heliomate,geamuri electrice,inchidere centralizata,casetofon ( cred ca din fabrica) jenti aluminiu ,eleron. I-am achizitionat presuri si huse.Distributia si cauciucurile le-am schimbat la o sapt dupa ce am luat-o din Bulgaria si m-ar interesa sa ii pun un stiker dar asta in viitor. Masina m-a cucerit imediat dar cred ca nu sunt singura care a simtit asta cand s-a urcat intr-un tigra !
tigra is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 18:29   #145
@dy_best

Stage 3
 
@dy_best's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 125
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

are cineva tigra 95-96 si a bagat-o pe tester??? am fost azi la 2 service-uri cu ea si nu au reusit sa se conectez la pc masinii ultimu mi-a zis sa ma duc la reprezentanta ca nu stie alta solutie. Din c am tras cu ochiu la pc lui am vazut ca avea soft pt an minim 97 o fi asta problema???
@dy_best is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 19:41   #146
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Quote:
Originally Posted by tigra View Post
Inbunatatiri : ABS,servo directie ,aer conditionat,oglinzi electrice heliomate,geamuri electrice,inchidere centralizata,casetofon ( cred ca din fabrica) jenti aluminiu ,eleron.
Cred ca ai vrut sa zici dotari si (poate ma insel) nu ai oglinzi heliomate .

Quote:
Originally Posted by @dy_best View Post
are cineva tigra 95-96 si a bagat-o pe tester??? am fost azi la 2 service-uri cu ea si nu au reusit sa se conectez la pc masinii ultimu mi-a zis sa ma duc la reprezentanta ca nu stie alta solutie. Din c am tras cu ochiu la pc lui am vazut ca avea soft pt an minim 97 o fi asta problema???
In Bucuresti cel putin, cam la toate "reprezentatele" nu aveau interfata pentru Tigra. Vezi poate "rezolvi" ceva pe la vreo intalnire clubopel din constanta .
Eu cand am avut nevoie m-au ajutat baietii din Bucuresti .
Pentru citirea erorilor poti folosi de asemenea si metoda "agrafa " , unde ai nevoie de o agrafa de birou sau o bucata de sarma .


Nu stiu despre aeroterma, daca este la fel cu rhd dar o sa ma interesez si revin cu un raspuns . Banuiesc ca vrei sa o cumperi de pe e-bay .
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 20:54   #147
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Referitor la tester, trebuie sa gasesti pe cineva cu Opel Tech 1 sau Opel Scanner. Si mie mi-a trebuit, dar sincer nici nu am cautat pe la service-uri. In Ramnicu Valcea era si-asa putin probabil sa gasesc. Si am zis sa-mi cumpar eu interfata si sa o am cand trebuie, sa nu tot stau prin service-uri.


Referitor la aeroterma, da,de pe ebay vreau sa o iau. Am gasit in germania una care ar merge la Opel, dar imi cere 80 de euro pe ea. Nu ar fi problema de bani, ca dau si atatia, dar nu accepta vanzatorul Paypal, vrea doar transfer bancar. Si imi ia comision banca de aici cateva zeci de euro..si apoi chiar se mareste pretul.
Iar pe ebay anglia am gasit la cineva aeroterma+un suport pentru compresor+oglinzile electrice+niste plastice la vreo 120 de lire cu tot cu taxe postale..scump..dar sunt chestii pe care aici nu le gasesc deloc sau se gasesc foarte foarte greu, dupa multe cautari.


asa ar arata se pare cea pentru volan pe stanga, cum e la Opel.
La Vauxhall nu stiu daca partea aia in diagonala unde e vaporizatorul are loc de volan.
Mi-as da seama si daca cineva mi-ar spune pe unde intra conductele de a/c in habitaclu. Inspre partea cu volanul sau spre pasager.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 21:39   #148
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

ma poate ajuta cineva cu un manual de opel tigra?
topser is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 22:15   #149
Black Pearl

Stage 5
 
Black Pearl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Pentru ce iti trebuie? Iti dai seama ca cine il are nu cred ca il da, eventual spui ce te intereseaza de pe acolo si poate scanam niste pagini si ti le trimitem.
Black Pearl is offline   Reply With Quote
Old 11-09-08, 22:29   #150
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Discutii intre membrii grupului Tigra Club

Pai ce Black Pearl, tu-l ai? Cu cat il vinzi? E in format electronic sau pe hartie?
Eu am cautat saptamani intregi pana am lasat-o balta.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -