Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-14, 13:55   #1
criscorsa

Stock
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 1
Question Sfaturi achizitionare Opel Corsa D

Salut!

Intentionez sa cumpar un Opel Corsa D second hand, an fabricatie 2010-2011, motor pe benzina, rulaj pana la 150.000 km, si cu o echipare cat mai buna. Bugetul este de 5.000 euro.

As vrea sa stiu din partea cunoscatorilor acestui model de corsa, care ar putea fi eventualele probleme(frecvente) ale masinii, pe care sa le pot depista inainte de cumparare.

Am cautat exact modelul pe care l-am descris mai sus. Iar 90% din anunturi constau intr-o serie de opel corsa de culoare albastru-marin si cu exact aceeasi echipare la toate. Mi se pare dubios acest lucru si ma intreb daca nu cumva este ceva in neregula cu masinile din aceasta serie a modelului corsa, de toata lumea vrea sa le vanda. Aveti idee care ar putea fi explicatia ?

Exemplu de masina din seria descrisa : http://opel.anunturi-auto.4tuning.ro...-13809216.html

Ce parere aveti de masinile second hand aduse din Germania de diverse parcuri auto din Romania? Km sunt reali? Se merita riscul? Ati avut vreo experienta placuta/neplacuta ?

Orice sfat, recomandari sunt binevenite.

Va multumesc!

Last edited by criscorsa; 08-06-14 at 14:14.
criscorsa is offline   Reply With Quote
Old 18-07-14, 10:24   #2
rzv_pgl

Stage 2
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 25
Default Re: Sfaturi achizitionare Opel Corsa D

salutare,

nu stiu daca ti-ai achiztionat sau nu masina, dar iti pot spune ca m-am folosit de o asemnea masina, un corsa 1,2-16v-80Cp din 2008 aceeasi culoare albastra, fiind masina prietenei si am fost foarte multumit de ce poate sa faca acel motoras.
Pot sa iti zic ca este ideala pt oras, mai ales iarna(eu avand un diesel), loc de parcare gasesti imediat, demaraj suficient pt oras, iar in afara am facut drumuri chiar si de peste 700 km si s-a comportat bine, depasirile relativ usor in treapta a3a la peste 3 mii de ture.

Ca probleme una singura a avut si anume la flansele de amortizor, este buba lor se defecteaza cam des, prind un joc, si in rest doar benzina si revizii cu filtre si ulei la timp, acuma are 55 de mii de km si este ca noua.

Succes.
rzv_pgl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -