Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-07, 00:13   #196
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Interesanta treaba cu sifonul, ai putea sa pui un desen ceva ca nu m-am prins ce si cum? Sau daca e pe undeva pe net un link. Merci. Eu inca n-am ajuns la suspensii... Apropo, eu n-am reusit sa dau de Manta galbena dar a gasit-o Florin Nuta si a luat-o cu 800 euro parca! Numai franele si carburatoarele de 45 fac banii! Cica o resusciteaza sa se dea cu ea, macar de-ar fi asa ca altfel ma oftic si mai rau ca n-am gasit-o eu!
eeee.Florin este "vintage_man" este un tip super ok si nu cred ca ti-a suflat vreo masina de curse....treaba cu sifonul nu este pe net....dar este foarte simpla.....o bucsa de aluminiu cu diametrul exterior egal cu interiorul gaurii de scurgere al uleiului din chiulasa.
Intelegi ideea de baie de ulei in chiulasa?....
Las ca te invat eu sa-ti faci o manta mai tare decat aia....

Last edited by zbvz; 17-08-07 at 00:15.
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 00:26   #197
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

Sfat nr3:de geaba ti-ai tras axa cu came impinsa daca nu lucrezi la intinzatorul hidraulic al patinei mobile de la lantul de distributie......
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 00:37   #198
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

O axa impinsa va solicita intinzatorul hidraulic al patinei mobile din cauza formei camelor....adica deschiderea supapelor va fi mult mai rapida si implicit fortele pe lantul de distributie mult mai mari.....
Se tuneaza intinzatorul hidraulic al lantului de distributie ca sa nu-ti rupi supapele&axa..... .

Last edited by zbvz; 17-08-07 at 00:41.
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 00:43   #199
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

CUM?....stie cineva?
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 00:48   #200
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

GOGOGO marii mecanici de manta....stie vreunu cum?
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 00:57   #201
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

GOGOGO marii mecanici de manta....stie vreunu cum?
Cum zic "marii mecanici" daca-ti zornaie cutia de viteze tu trebuie sa bagi rumegus in ea......... :lol
Poate intreaba un user un mecanic .......

Last edited by zbvz; 17-08-07 at 01:00.
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 02:07   #202
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

De unde sa stie mecanicii .....hai ca ma duc la pescuit....vbim maine......se practica o gaura in capacul intinzatorului si se fileteaza cu un tarot da 6.....un surub care sa-ti intinda "mecanic" lantul de distributie te salveaza de la un dezastru sigur cand presiunea sistemului de ungere va fi foarte mica........
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 08:50   #203
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: -- All About Opel Manta --

Merci, chiar salut intrarea pe forum a unui om care STIE! Si la Lada practicam pe vremuri faza cu surubul in "dopul" intinzaorului, avea niste gheare ca la creioanele mecanice si aluneca tija intinzatorului pe-acolo. Mai tare ca Manta aia e greu, mi-a povestit un pretin ce frane are + carburatoarele alea care fac bani grei si nu ai de unde sa le iei... Apropo, 45mm sau 48? Nu-i port pica lui Florin (nu-l cunosc personal, amicul care mi-a adus axa e bun prieten cu el), asta e, eu am incercat sa dau de urma masinii si n-am reusit, a reusit el. Chiar nu se pune problema sa-i reprosez ceva dar mi-ar parea rau s-o tina degeaba.
Aha, inteleg eu ca sifonul are menirea sa tina o cantitate de ulei baltind pe chiulasa, corect? Cam cat de inalt trebuie sa fie? Am vz ca exista pompe de ulei majorate pt CIH dar n-am dat de urma nici uneia...
Nu mai zi de mecanici, "zed" al nostru avea un motor "proaspat reparat, n-are 1000 km" care pe langa ca era plin de ulei mai rau ca al meu care nu mai avea came la 2 cilindri deloc mai stingea si becul de ulei la >2500 rpm si asta fara sa fie incalzit tare... De aia ma iau de el cu mega mecanicii lui. Cica "garantez ca e bun, tre' schimbata pompa de ulei". Trece o saptamana si posteaza: "s-a blocat motorul!". Sunt satul de meseriasi de genul asta, nu i-as tine nici in congelator!

Last edited by john17; 17-08-07 at 08:54.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 09:28   #204
robert_zed2112

Stage 5
 
robert_zed2112's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,660
Member of:
[Old School Cars]
[Opel]
Default Re: -- All About Opel Manta --

asta e frate......nu prea mai sunt mecanici bunii....toti zis ca stiu meserie..si....
robert_zed2112 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 13:14   #205
yulydelacamp2005

Stage 3
 
yulydelacamp2005's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 120
Post Re: -- All About Opel Manta --

si eu salut intrarea facuta de domnul, si pasii care par destul de interesanti ...
ar trebuii sa ma duc cu mantaua la el ...
dar n-am banii necesari sa-i platesc sfaturile si ideeile ...
__________________
OPEL MANTA - JUST A WAY IN FRONT
yulydelacamp2005 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 14:12   #206
robert_zed2112

Stage 5
 
robert_zed2112's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,660
Member of:
[Old School Cars]
[Opel]
Default Re: -- All About Opel Manta --

baieti vreti niste jante ...300 de euro.. pe 15
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1000397(3).jpg
Views:	43
Size:	39.3 KB
ID:	324927  
robert_zed2112 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 15:47   #207
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

@john17
M-ai intrebat de un sistem de franare mai bun si solutia este sa montezi discuri pe spate.
Mantaua mea avea trei pompe de frana identice.....doua montate in locul celei originale si una intre scaune pentru frana de mana.
Cele principale aveau un balansier din care reglai repartizarea fortei de franare intre fata si spate.
Daca o treci pe discuri pe spate se poate pastra vecha pompa de frana centrala dar obligatoriu trebuie o pompa suplimentara in masina pentru frana de mana pe care o inseriezi pe traseul conductei de frana pentru spate.
Pentru a o trece de pe tamburi pe discuri operatiunea este oarecum simpla:se demonteaza platanul care tine cilindul de frana si se face pe freza din duraluminiu un suport care prinde etrierul de doua din cele patru urechi de prindere ramase libere.
Inainte de a face suportii de dural procura-ti mai intai discurile de frana de diametrul dorit si care care sa se potriveasca pe suruburile rotii astfel poti face masuratorile corecte pentru frezorul care-ti va face suportii de dural.
Daca zici ca-l cunosti pe Nuta si daca stii ca masina mea a ajuns la el roaga-l sa te lase sa masori discurile de spate si-ti fac eu rost de ele din cataloagele mele de piese auto dupa dimensiuni.
Carburatoarele alea erau WEBER si erau de 50 parca.....dar exista o formula de calcul pentru a-ti alege dimensiunea optima de carburator functie de alezaj cursa si turatie maxima prin care calculezi debitul de aer absorbit de motor....asta in episodul urmator
zbvz is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 20:21   #208
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: -- All About Opel Manta --

Pt discurile spate nu e o problema, am mai facut astfel de modificari, inclusiv frana de mana. Nu stiu ce as putea sa pun pe fata mai mare, citeam ceva de Vauxhall de nu stiu care (=Omega A), numai ca aia are jantele pe 5 gauri. Pe spate as "exporta" discurile de fata ca am 3 randuri bunicele!
john17 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 21:52   #209
robert_zed2112

Stage 5
 
robert_zed2112's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,660
Member of:
[Old School Cars]
[Opel]
Default Re: -- All About Opel Manta --

aloo domnii de la tuning ...ce amortizoare merg la manta??... stiu ca de la volvo mai merg .......
robert_zed2112 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 22:22   #210
zbvz
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 281
Default Re: -- All About Opel Manta --

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Pt discurile spate nu e o problema, am mai facut astfel de modificari, inclusiv frana de mana. Nu stiu ce as putea sa pun pe fata mai mare, citeam ceva de Vauxhall de nu stiu care (=Omega A), numai ca aia are jantele pe 5 gauri. Pe spate as "exporta" discurile de fata ca am 3 randuri bunicele!
Tehnic poti pune discurile de fata pe spate dar nu are rost pentru ca nu este nevoie de o asa forta mare de franare pe spate....si pe de alta parte ingeunezi masina inutil cu etrieri si discuri supradimensionate...
Da vad ca te pricepi....asa ca sunt convins ca poti adapta si discuri mai mari pe fata daca zici ca ai adaptat pe spate....te sfatuiesc sa-ti cauti etrieri de aluminiu pentru a reduce masa in miscare pe suspensie
zbvz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -