Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-12, 17:17   #1
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Achizitionare Opel Corsa B Diesel

In curand doresc sa achizitionez un Opel Corsa B , motor 1.5 sau 1.7 . Doresc ajutor din partea voastra , ca sincer nu ma pricep deloc la Opel . Doresc diesel , datorita consumului mai mic , iar motorina o gasesti si pe la 3,5 - 4 lei litru . Ce parere aveti de acest model ? Este o masina buna pentru oras , si drum lung ? Ma gandesc la una in 4 usi . Obligatoriu AC , in rest nu ma intereseaza la dotari . Se intretine usor aceasta masina ? Ce probleme apar la ele ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 01-05-12, 21:21   #2
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Achizitionare Opel Corsa B Diesel

Nici o parere ? Mai sunt propietari de 1.5 diesel , chiar nu imi pot spune si mie un consum ? Ce piese au schimbat , ce probleme au avut etc ... ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 21:55   #3
iulian1970

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 67
Default Re: Achizitionare Opel Corsa B Diesel

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Nici o parere ? Mai sunt propietari de 1.5 diesel , chiar nu imi pot spune si mie un consum ? Ce piese au schimbat , ce probleme au avut etc ... ?
Corsa B nu se mai face de prin `98. Motor de 1.7 diesel nu cred ca a avut, de 1.5 da, insa e cam vechi sa gasesti ceva bun.
Daca vrei poti cauta un Corsa C 1.3 cdti. Are consum de 4-5 l mixt si distributie pe lant.
Cel mai bine il iei de afara, taxa de poluare e pana in 200 E.
iulian1970 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 22:16   #4
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Achizitionare Opel Corsa B Diesel

Quote:
Originally Posted by iulian1970 View Post
Corsa B nu se mai face de prin `98. Motor de 1.7 diesel nu cred ca a avut, de 1.5 da, insa e cam vechi sa gasesti ceva bun.
Daca vrei poti cauta un Corsa C 1.3 cdti. Are consum de 4-5 l mixt si distributie pe lant.
Cel mai bine il iei de afara, taxa de poluare e pana in 200 E.
Eu am gasit un tabel , si acolo e trecut si motorul de 1.7 d

Masina o cumpar mai mult pentru consum , nu vreau sa investesc mii de euro in alta masina . Ma gandesc la Corsa B pe bulgaria , undeva la 25-30 de mil .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -