Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Alte discutii Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 14-03-12, 23:35   #1
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Opel Vectra A vs Opel Calibra

Dragi colegi, ma gandesc de mult sa imi iau unul dintre cele 2 modele...motorul care il caut e c20xe. astept pareri in legatura cu caroseria...plusuri si minusuri pt ambele modele si eventuale probleme specifice fiecarui model. Despre motor ce parere aveti? cost piese? consum?(asta oricum nu conteaza prea mult...nu vreau masina pt mers in aglomeratie) etc.
Astept replay-uri
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 14-03-12, 23:56   #2
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: vectra a vs calibra

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
Dragi colegi, ma gandesc de mult sa imi iau unul dintre cele 2 modele...motorul care il caut e c20xe. astept pareri in legatura cu caroseria...plusuri si minusuri pt ambele modele si eventuale probleme specifice fiecarui model. Despre motor ce parere aveti? cost piese? consum?(asta oricum nu conteaza prea mult...nu vreau masina pt mers in aglomeratie) etc.
Astept replay-uri
CLAR CALIBRA! din diferite motive cum ar fi : aspect sportiv , aerodinamica , 2 usi , se prepara foarte usor cu bani nu foarte multi! tu decizi...yo as merge clar pe calibra !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 13:51   #3
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: vectra a vs calibra

Quote:
Originally Posted by electric_style View Post
CLAR CALIBRA! din diferite motive cum ar fi : aspect sportiv , aerodinamica , 2 usi , se prepara foarte usor cu bani nu foarte multi! tu decizi...yo as merge clar pe calibra !
aspectul sportiv e clar mult mai pronuntat la calibra, totusi avand experienta ambelor variante si cu 4 si cu 2 usi....uneori e mult mai util cu 4....deschizi usa din spte iti arunci geaca si aia e....cand o iei la fel deschizi usa . acuma am o nedumerire in legatura cu tinuta de drum ...am auzit cum ca ar exista vectra cu suspensie independenta spate, daca da care? calibra cum are suspensia spate? ambele masini au aceeasi platforma?
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 23:11   #4
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: vectra a vs calibra

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
aspectul sportiv e clar mult mai pronuntat la calibra, totusi avand experienta ambelor variante si cu 4 si cu 2 usi....uneori e mult mai util cu 4....deschizi usa din spte iti arunci geaca si aia e....cand o iei la fel deschizi usa . acuma am o nedumerire in legatura cu tinuta de drum ...am auzit cum ca ar exista vectra cu suspensie independenta spate, daca da care? calibra cum are suspensia spate? ambele masini au aceeasi platforma?
calibra are suspensia independenta pe spate , insa la vectra s'ar putea sa fie la fel (nu stiu exact ca nu am bagat de seama) cert este ca ambele modele au fost facute pe aceeasi platforma !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 09:59   #5
alexaandru15

Stage 5
 
alexaandru15's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 982
Default Re: vectra a vs calibra

din cate stiu vectra dar numai cea 2000 edition are suspensie spate independenta ca si la calibra...dar fi atent..ca sunt multe vectre cu sfi pe ele care in tinereti au fost 1.6 sau 1.8... Iar referitor la intrebarea ta...calibra all the way ...nu neg ca ar arata rau si vectra dar nu se poate compara o masina sport cu una de famile care are doar un kit sport look
__________________
now : Golf 4 1.9 TDI AJM 6 trepte
now : Opel Calibra c20xe....
ex : Kadett E coupe-combi...
alexaandru15 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 11:53   #6
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: vectra a vs calibra

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
Dragi colegi, ma gandesc de mult sa imi iau unul dintre cele 2 modele...motorul care il caut e c20xe. astept pareri in legatura cu caroseria...plusuri si minusuri pt ambele modele si eventuale probleme specifice fiecarui model. Despre motor ce parere aveti? cost piese? consum?(asta oricum nu conteaza prea mult...nu vreau masina pt mers in aglomeratie) etc.
Astept replay-uri
C20XE zic ca e cel mai ok motor scos de opel ever, referitor la vectra vs calibra, eu nu mi-as lua niciodata calibra, in afara faptului ca arata poate mai sportiv, eu nu-i vad utilitatea, as alege negresit vectra a 2000 edition
__________________
Contact:
radu.hergheligiu@gmail.com 0723705915
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 13:40   #7
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: vectra a vs calibra

mersi de sfaturi si pareri. pana la urma o sa iau la nimereala, care o gasesc prima in starea care imi convine si la pretul care vreau sa-l platesc. din pacate din motive de proasta intretinere nu prea se gaseste nici unu din modele intr-o stare ok dpdv tehnic si al ruginei...ce am vazut pe net in stare tipla e cam sus la pret...adik 3000e o calibra c20xe sau 2500e vectra c20xe. eu caut ceva in stare buna sa reconditionez eu de la 0 ..nu sa salvez vrun jaf de la programu rabla.
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 23:50   #8
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: vectra a vs calibra

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
mersi de sfaturi si pareri. pana la urma o sa iau la nimereala, care o gasesc prima in starea care imi convine si la pretul care vreau sa-l platesc. din pacate din motive de proasta intretinere nu prea se gaseste nici unu din modele intr-o stare ok dpdv tehnic si al ruginei...ce am vazut pe net in stare tipla e cam sus la pret...adik 3000e o calibra c20xe sau 2500e vectra c20xe. eu caut ceva in stare buna sa reconditionez eu de la 0 ..nu sa salvez vrun jaf de la programu rabla.
sti cum e si ieftin si bun nu ai sa vezi, bafta !
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 23:52   #9
serban_pc

Stage 5
 
serban_pc's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,446
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: vectra a vs calibra

Votez pt calibra 100%, suntem pe un forum de "tuning" ce se vrea pt tineri, vectra A este pt batrani,familisti, nu are nici un aer de sportivitate, sunt clase total diferite.
__________________
SECRETUL REUSITEI NU ESTE SA TII MINTE CI SA STII UNDE SA CAUTI !!

(Fara erori, ballastri slim, orice tip de bec, ieftin si cu garantie)
https://forum.4tuning.ro/460-faruri-s...n/page-19.html/www.xenonieftin.ro
0724186590 / 0766900342;ID mess : serban_pc ; Bucuresti - Titan
serban_pc is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 11:11   #10
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: vectra a vs calibra

Quote:
Originally Posted by serban_pc View Post
Votez pt calibra 100%, suntem pe un forum de "tuning" ce se vrea pt tineri, vectra A este pt batrani,familisti, nu are nici un aer de sportivitate, sunt clase total diferite.
eram sigur Serbane )))
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 25-03-12, 18:39   #11
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: vectra a vs calibra

Quote:
Originally Posted by mrkane View Post
eram sigur Serbane )))
100% Vectra o masina aranjata lasata e de 1000 de ori mai frumoasa decat o calibra...(vectra e o masina de familist care alearga mai bine decat o calibra)
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 02-04-12, 00:05   #12
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: vectra a vs calibra

Quote:
Originally Posted by negoitacata View Post
100% Vectra o masina aranjata lasata e de 1000 de ori mai frumoasa decat o calibra...(vectra e o masina de familist care alearga mai bine decat o calibra)
vectra intradevar e o masina de familist , dar n'ai sa vezi niciodata o vectra sa alerge mai tare decat o calibra...si asta datorita formelor si coeficientului de aerodinamica! si dupa cum se stie foarte bine calibra pana in anul 1999 a fost cea mai aerodinamica masina de serie din LUME! deci ?
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 03-04-12, 12:29   #13
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Opel Vectra A vs Opel Calibra

ba frate ma lasi cu aerodinamica...
cand iti cumperi o masina te gandesti la mai multe criterii
nu ai cum sa compari 2 masini din clase diferite
nu poti sa compari calibra care este o masina coupe, sportiva cu vectra a care este un sedan.....

vectra are avantajele ei practice
calibra are avantajul estetic.............
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 03-04-12, 23:09   #14
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Opel Vectra A vs Opel Calibra

Quote:
Originally Posted by MihaiS View Post
ba frate ma lasi cu aerodinamica...
cand iti cumperi o masina te gandesti la mai multe criterii
nu ai cum sa compari 2 masini din clase diferite
nu poti sa compari calibra care este o masina coupe, sportiva cu vectra a care este un sedan.....

vectra are avantajele ei practice
calibra are avantajul estetic.............
......................
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Vectra.jpg
Views:	125
Size:	29.1 KB
ID:	2387940  
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 04-04-12, 21:23   #15
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Opel Vectra A vs Opel Calibra

Quote:
Originally Posted by MihaiS View Post
ba frate ma lasi cu aerodinamica...
cand iti cumperi o masina te gandesti la mai multe criterii
nu ai cum sa compari 2 masini din clase diferite
nu poti sa compari calibra care este o masina coupe, sportiva cu vectra a care este un sedan.....

vectra are avantajele ei practice
calibra are avantajul estetic.............
eu am deskis subiectul asta strict pentru faptul ca negoitacata zicea de faptul ca o vectra alearga mai repede decat o calibra...doar la asta ma refeream ...pt ca nu are cum niciodata o masina sedan ,cu o alta forma sa doboare o masina sport 2 usi care e facuta sa alerge! spre deosebire de vectra pe calibra nu s'a pus motor mai mic de 2.0 ...in schimb vectra are pleaca de la 1.6 ! atata tot ...nu zic ca o vectra aranjata bine nu atrage priviri..n'am contestat asta ....
electric_style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -