Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-08, 11:15   #1
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Check la SFi ?

Mi se mai intampla sa se aprinda check engine din cand in cand si nush ce inseamna ! ma poate ajuta cineva? cineva care a mai patit ceva asemanator sau e in cunostinta de cauza !
nu imi dau seama daca masina trage mai greu sau nu, cand e aprins, pana acum am mers asa cu ea si n-a "schitat" nimic .
__________________
"Take care of your body. It's the only place you have to live." http://www.naturalfit.ro/
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 11:15   #2
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Check la SFi ?

aa... scuze ... e vb de o Vectra 2000 din 90
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 11-11-08, 16:19   #3
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: Check la SFi ?

pai iti zic eu ca si io am una luata de curand...pare ciudat si o sa raz dar asa e ca si la mine face la fel....
Mergi prea incet cu ea..tre sa o duci mai mult in ture ca sa mearga ..sau cand se aprinde calca ambreiajul si dai cateva sprituri si se stinge...
__________________
Talk not unless you improve the silence with it
Laurentiu Rosu is offline   Reply With Quote
Old 12-11-08, 19:34   #4
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Check la SFi ?

posibil sa fie si asta un remediu... dar eram curios de la ce? nu imi face probleme chiar daca are becu aprins ... trage de rupe , sincer am jante de 18" si ma asteptam sa traga mai greu , dar si cu "check" aprins trage grav ... o fi de la benzina ?! inainte bagam "carerra 99" (sau 100 ma rog) , dar am citit undeva ca specificatiile producatorului sunt de 95 (cifra octanica) ... acu io stiu ce sa mai zic ...
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 13-11-08, 16:33   #5
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: Check la SFi ?

carerra 100 e cea mai praf parerea mea ptr ca e si scumpa si daia lumea nu prea baga si are tot felul de depuneri in ea...daca vrei benzina buna baga Petrom top 99+..aia da...a mea ti-am zis..doar cand merg incet cu ea face figuri si se aprinde..e posibil sa fie de la benzina...ns....io o sa imi bag acum un tratament ptr curatat injectoare etc si o sa vad cum merge...
P.S.:Pune si tu niste poze cu a ta sa o vad si io
Laurentiu Rosu is offline   Reply With Quote
Old 13-11-08, 19:19   #6
vectra16vB

Stock
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 8
Default Re: Check la SFi ?

100 careera e cea mai nasoala benzina, cea mai scumpa si consumul iti creste de te face sa crezi ca sa stricat motorul.
cea mai buna benzina mi se pare cea de la omv 95!

scuze de off topic.

si pe mine m-ar bate gandul sa fac un transplant de sfi sau c20 let, pt ca sunt motoare exceptionale!

Last edited by vectra16vB; 13-11-08 at 19:22.
vectra16vB is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 09:34   #7
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: Check la SFi ?

pai c20let si c20xe au la baza acelasi motor...c 20 let are doar pistoanele forjate ca sa reziste la presiune....si ma rog...turbo si intercooler da asta e partea 2
Laurentiu Rosu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 18:43   #8
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Check la SFi ?

momentan am bagat destui banuti in ea... daca nu o vand pana la primavara ori imi fac un transplat de LET ori o modific pe asta .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	201
Size:	84.3 KB
ID:	699867   Click image for larger version

Name:	2.JPG
Views:	185
Size:	80.1 KB
ID:	699868  
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 12:42   #9
bmwM8
Banned

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 162
Default Re: Check la SFi ?

cam cati bani ai vrea pe ea?
bmwM8 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 12:54   #10
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Check la SFi ?

Referitor la bec.....ar trebuit verificat debitmetrul , eventual si sonda lambda.
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 14:15   #11
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Check la SFi ?

O sa le verific , mi-a mai zis cineva ca se aprinde cand nu arde sonda ... piz*a masii
3550 E am cerut , negociabil ... sincer , nu fac reclama aici , am facut la "bazar" , da` intre noi fie vorba poate ca fiecare a mai vandut cate o masina , putini sunt aia care au vandut masini la care au tinut , cand stii ce bani bagi in ea , sa fie totul bine , sa iti placa si tragi linie cand vrei sa o vinzi ajungi la concluzia ca nu se merita sa bagi bani in masina , in fine , am zis ca daca nu o dau pana in primavara o fac de 204 cai si aia e.(bine , nu modific doar motoru`, schimb si discurile de frana , etrieri , etc.)
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 15:58   #12
Laurentiu Rosu

Stage 4
 
Laurentiu Rosu's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 207
Default Re: Check la SFi ?

si transmisia ..o faci integrala ...asta daca vrei sa mai virezi
Laurentiu Rosu is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 16:26   #13
-Caz-

Stage 5
 
-Caz-'s Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,311
Member of:
[Opel]
Default Re: Check la SFi ?

da... probabil o fac integrala , depinde foarte mult de ce voi gasi atunci , prefer tractiune fata care sa mearga ca la carte fara probleme , decat 4x4 si sa ma astept sa pice
si daca nu o fac integrala , nu ma apuc acu` de raliu ca sa pierd aderenta in curbe , nu caut sa fac drift
io stiu ce zici tu , si ai dreptate e mai "sanatos" 4x4 , dar sa vedem ce gasim ... momentan sunt planuri de viitor (care daca nu o dau sper sa se indeplineasca)
pune si tu o poza cu masinuta ta !
-Caz- is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 10:39   #14
krysspeed

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 854
Default Re: Check la SFi ?

sal. scuze k intervin............. in cazul tau, becul se aprinde din cauza sondei lambda[sau cum se scrie], iar tractiunea nu poti sa o modifici deoarece caroseria nu prevede, dak intelegi, podeaua, prinderile de la punte, jug, etc
krysspeed is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 10:44   #15
krysspeed

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 854
Default Re: Check la SFi ?

diferentele intre c20xe[sfi] si c20let[turbo] sant foarte mari, pt cine cunoaste, cine nu stie zice k sant la fel...cu mici diferente.....
krysspeed is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -