Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-05, 22:29   #1
RAP

Stock
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2
Default Putin ajutor pt un incepator

Salut la toata lumea. Am si eu un Opel Vectra 1.6 an 1991 , benzinar si as dori sa intreb pe cine stie, ce trebuie sa fac sa am mai mult sprint sau mai multi cai putere fara sa manace multa benzina ? Mi-am pus niste jenti pe 15 si de atunci nu mai am deloc sprint....daca va ajuta cu ceva ,masina are 75 de cai putere ...cred are 55 de kW. Nu i-am facut nimic la motor pt ca sunt la inceput, doar am pus niste huse pe scaune si bancheta , niste jenti si am spalat-o bine
RAP is offline   Reply With Quote
Old 21-10-05, 12:17   #2
Mario_b

Stage 3
 
Mario_b's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 112
Member of:
[INSANE RACERS]
Default

Sunt multe ce poti sa-i faci, depinde la ce te gandesti.Eu de exemplu am inceput cu un tuning usor, vopsitul etrierelor si butucilor spate, am pus folie pe geamuri, deocamdata am un ornament la toba dar urmeaza o Borla inox, apoi cred k imi iau niste arcuri sport sau bodykit. Bafta la tuning!
__________________
internetpharmacydir.com
Mario_b is offline   Reply With Quote
Old 25-10-05, 22:41   #3
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default

eu nu inteleg: cum adica de cand ai pus jante pe 15 nu mai ai demaraj ??? adica era mai bine cu jantele de tabla ??? sau vroiai sa zici ca aveai jante mai mici si acum ai unele mai noi ??? mi se pare ceva ilogic ...
oricine poate incerca cu un chip tuning, vezi ca exista oferte pe forum, dar depinde cati bani bagi in ea. cel mai bine: arcuri + suspensii sport, geamuri negre, stopuri schimbate, esapament de inox, vopsea frumoasa, xenon, so moste jante de 17
ce zici ?? acum depinde cat vrei sa investesti
dar gandeste-te si tu ca un motor de 75 de cai nu cred ca ai cum sa-l aduci peste 100 ...
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 26-10-05, 16:33   #4
Corbu`

Stage 5
 
Corbu`'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 253
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"steaua23\"
eu nu inteleg: cum adica de cand ai pus jante pe 15 nu mai ai demaraj ??? adica era mai bine cu jantele de tabla ??? sau vroiai sa zici ca aveai jante mai mici si acum ai unele mai noi ??? mi se pare ceva ilogic ...
Nu shtiu ce tzi s'a parut ilogic.....baiatul a zis clar ca shi'a schimbat jantele ...a pus jante pe 15 ...deci ...avea jante pe 14......shi intreaba pe cine vrei ca...daca itzi pui jante mai mari (mai ales la un motor mic) pierzi din demaraj.....
__________________
Totul pare mare atunci cand eshti mic.....
racing-syndicate.go.ro
Corbu` is offline   Reply With Quote
Old 26-10-05, 20:48   #5
RAP

Stock
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2
Default

Va multumesc pt cele cateva raspunsuri pe care le-am primit. Si apropos de faza cu jentile....poate nu este de la ele dar in mare parte cred ca este deoarece inainte se simtea ca \"fuge\" , acum nu prea , nu conteaza deocamdata sa am masina sa ma-nvart prin oras ca nu merg la curse dar m-am gandit ca stie cineva cum as putea obtine un plus de sprint pt ca oricum nu as mai pune jentile alea urate din fabrica Sa vad ce mai fac apuc sa fac la ea pana vin astia sa mi-o ia la WCC
RAP is offline   Reply With Quote
Old 28-02-06, 00:07   #6
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default

DACA AI BANII...AI SI \"IDEII\"!
DACA AI CEVA BANI...NICI NU ITI TREBUIE PREA MULTE IDEII!VIN DE LA SINE...

BAFTA LA TUNING
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 13-01-07, 10:46   #7
korupt_77

Stage 5
 
korupt_77's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 319
Default Re: Putin ajutor pt un incepator

succes la tuning,am avut si yo o vectra A dar nu am apucat sa 'umblu' la ya k m a luat TIR u pocccccccccccccccc asa k ai si grija,cred k si o masca sport pleope ar faceo mai rea???
__________________
www.MefRace.ro
korupt_77 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-07, 13:54   #8
Teroarea

Stage 5
 
Teroarea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,245
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Putin ajutor pt un incepator

din cate am citit eu mai sus omul a intrebat cum isi creste calutzii nu cum sa faca exteriorul masinutzei .
Acum vezi cu un cip,filtru,si o finala sau tot cap coada inox si obty si un sound frumos!
__________________
Teroarea is offline   Reply With Quote
Old 22-01-07, 17:51   #9
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by Corbu` View Post
Nu shtiu ce tzi s'a parut ilogic.....baiatul a zis clar ca shi'a schimbat jantele ...a pus jante pe 15 ...deci ...avea jante pe 14......shi intreaba pe cine vrei ca...daca itzi pui jante mai mari (mai ales la un motor mic) pierzi din demaraj.....
am patit-o eu'...numai k eu am pus caucuiucuri mai mari in balon...oricum am mai pierdut din demaraj......baiatu po sa-i pui chip tuning ...te costa 340euro cu TVA......filltru de aer....bine dar ala implik si skimbarea contorului de aer si modificarea softului ECU......evacuare zdravana..........
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 21:44   #10
stiuculeanu

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 105
Default Re: Putin ajutor pt un incepator

nu stiu cat poate sa iti dea filtru putere poate 1-2co dar sigur o v-a ajuta sa se tureze mai repede,un cip ti-ar da cam 7-9 cp galeria...2-3 cp...dar schimba-i bujiile si pune iridium,poate niste pistoane forjate si vibroken dar astea nu sunt ieftine dar ideea este cat vrei sa cheltui la ce am zis te ajunge cam 1000-1400 euro sau poti in 300 sa iti puni n cip care este acum 180euro-200 pt aspirate sa iti pui un filtru nu neaparat brand si toba finala sport si ii scoti toba de mijlo...si sigur o sa fuga mai tare si sigur o sa se auda mai frumos succes
stiuculeanu is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 22:45   #11
Ct-38-MIT

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 140
Default Re: Putin ajutor pt un incepator

Cip`urile nu se pun la masini cu computer de bord? Sau ma insel eu?
Ct-38-MIT is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 00:04   #12
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Putin ajutor pt un incepator

Quote:
Originally Posted by Ct-38-MIT View Post
Cip`urile nu se pun la masini cu computer de bord? Sau ma insel eu?
dap la masini cu ECU......computeru de bord e altceva..ECU e unitatea de comanda care gestioneaza electronic injectia....la Turbodiesel CHIP TUNINGu' ii da pan la 30 cai.....
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 00:15   #13
Ct-38-MIT

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 140
Default Re: Putin ajutor pt un incepator

Ecu? zi mai pe romaneste. Am opel vectra din 93.. Nu stiu daca are injectia electronica .. *cam asta ai zis tu acolo, nu?*.. Dar oricum, cu cipu` cat mareste? 7% sau ceva de genu`, nu?
Ct-38-MIT is offline   Reply With Quote
Old 11-02-07, 02:14   #14
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Putin ajutor pt un incepator

ECU este unitatea de comanda(calculatorul) care gestioneaza injectia....ce-i drept stiu sigur k la 1.7DTI meu ii da 30 cai CHIP tuniingu....
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-07, 11:09   #15
geti

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,121
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Putin ajutor pt un incepator

In traducere ECU,inseamna Electronic Control Unit.Asta asa mai complex
geti is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -