Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-08, 16:05   #1
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Inlocuire ambreiaj pe cablu cu ambreiaj hidraulic

Cam ce as putea sa fac sa inlocuiesc ambreiajul pe cablu cu ambreiaj hidraulic la un opel corsa A?
Cutia de viteze este un F13 in carcasa de F10.

Din ce am mai citit, s-ar putea schimba rulmentul de presiune cu unul special, hidraulic. Asa e? Pe ce masini/cutii de viteze gasesc un astfel de rulment hidraulic?

Apoi..modificarea la pedala..imi inchipui ca este un cilindru cu un piston, nu?
Cam cat de complicata este o astfel de modificare?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 19:40   #2
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Inlocuire ambreiaj pe cablu cu ambreiaj hidraulic

Sincer nu stiu cat de complicata este o astfel de operatiune dar eu unul te-as sfatui sa o lasi asa,daca oricum vrei sa faci aceasta modificare vezi ca la Astrele G toate sunt cu ambreaj hidraulic,deci banuiesc ca ai putea lua de pe una din aceea pedala de ambreaj daca e cazul si restul pieselor care ar mai trebui.Sincer nu am mai auzit pe nimeni sa vrea sa faca asa ceva.Bafta oricum

P.S:in cel mai rau caz vezi daca se potriveste sau se poate adapta toata cutia de viteze + kit-ul de ambreaj si ceea ce ar mai fi nevoie de pe un Astra G cu motor de 1.4 sau 1.6 benzina
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 22:16   #3
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Inlocuire ambreiaj pe cablu cu ambreiaj hidraulic

am studiat si o sa merg pe ansamblul hidraulic de cielo. Asta in caz ca nu gasesc un rulment de presiune hidraulic de opel,mai ieftin. ca nou e scump rau. La cielo, ansamblul e format din pompa ambreiaj, furtune si cilindrul care actioneaza asupra furcii asemeni cablului clasic.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -