Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-14, 16:49   #1
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Jurnalier Vectra B pe bord LCD Kadett?

Salutare, intreb si eu aici, poate stie cineva... merge pus jurnalierul de km parcursi de la Vectra B, electronic, pe un bord LCD de Kadett E? Nu stiu principiul de functionare al celui electronic... de unde se alimenteaza, cum functioneaza?
Cel mecanic e cam praf (rotita dintata pe care calca melcul are dintii rupti/tociti) si ma gandeam daca as putea sa montez unul electronic in locul lui... masina nu e relevanta, pt ca cel mecanic se alimenteaza de la vss, vss-ul fiind la fel ca cel de Opel.
Nu m-as baga sa arunc banii pe un bord de vectra b, doar ca sa descopar ca e imposibil sa adaptez acel jurnalier... m-ar ajuta niste idei, sfaturi...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 21-02-14, 19:13   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Jurnalier Vectra B pe bord LCD Kadett?

Bun, pt ca raspunsurile au venit garla, am comandat un bord de vectra b...
Problema e ca jurnalierul are destul de multe trasee pe folia aia, cred ca are si un microprocesor... varianta la care m-am gandit e sa mut jurnalierul in bordul meu, sa pastrez doar placa cu circuite undeva in spatele bordului si sa prelungesc folia de placa la jurnalier cu niste fire.

Imi poate spune cineva ce face fiecare pin care duce la placa? Care sunt pe iluminare, care pe ceasuri, care pe jurnalier...

edit: de putut, se poate https://img404.imageshack.us/img404/7...euchtenou6.jpg

dar cum?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Bucureşti-20140221-00139.jpg
Views:	36
Size:	178.4 KB
ID:	2943730   Click image for larger version

Name:	Bucureşti-20140221-00140.jpg
Views:	41
Size:	146.1 KB
ID:	2943731   Click image for larger version

Name:	Bucureşti-20140221-00141.jpg
Views:	45
Size:	107.1 KB
ID:	2943732  


Last edited by Geo_ZGA; 21-02-14 at 19:42.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -