Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-12, 00:22   #1
axa13

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 6
Default MOTOR cu probleme?????

Buna,am un OPEL VECTRA B 1,6 16V an 1997 cand motorul este rece toate bune si frumoase cand ajunge tenperatura apei la 90-95 grade la relantiu in stationare nu se aude intreruperi la motor dar in sarcina la 2000 turati se scutura iar daca calc pedala de acceleratie dispare ,la rece motorul sub sarcina am observat ca trage bine dar la 90-95 grade nu prea mai trage asa de bine.Am fost la tester cu masina au spus ca totul e in parametri normali au curatat EGR-ul si atat nu sa remediat problema,sint cam blocat nu stiu ce sa fac,niste soluti ,eventual daca stiti pe cineva care se pricepe la diagnoza motor in ARAD dar care sa nu faca acelasi lucru care la facut cel la care am fost? MULTUMESC
axa13 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 22:04   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: MOTOR cu probleme?????

Dacă nu ai nicio eroare pe partea de electric şi nu ai defecte mecanice, vizibile, aruncă-ţi ochiul la catalizator!

Tot ce este posibil, ca acesta să fie īnfundat şi să dea semne de deces!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 03-06-12, 22:29   #3
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: MOTOR cu probleme?????

la 1.6 16v poti sa curatie EGR-ul cat vrei ca tot n'o sa mai functioneze cum trebuie! tind sa cred ca e EGR-ul si daca totusi nu ti'a aparut nici o eroare pe tester verifica catalizatorul sau releul de la pompa de benzina !
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 15:07   #4
kng_bv

Stage 1
 
kng_bv's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 21
Member of:
[AUDI]
Default Re: MOTOR cu probleme?????

Nu ar strica un test de compresie la cald.
1.6 de la opel sunt cunoscute pentru problemele cu segmentii, in special cu cei de ungere.
kng_bv is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -