Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 20-04-12, 19:25   #1
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default scurgeri ulei c20xe

Daca ma poate ajuta cineva care s-a mai lovit de problema scurgerei de ulei la c20xe langa capacul de distributie, sub capacul motor. Garnitura la capac ii noua data cu silicon.. desfacut iar uns ... pinioanele de distibutie nu sunt unse le ulei. Intrbarea ii sa fie de la capac sau sa fie de la semeringuri? De la baie nui pentru ca dupa ce opresc apare o picatura doua si dupa o ora- doua incepe sa se scurga mai mult. Atasez si o poza de pe net cu aceiasi problema(dar din pacate nu scrie si rezolvarea)
Multumesc anticipat.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dscn0040a.jpg
Views:	294
Size:	458.4 KB
ID:	2406735   Click image for larger version

Name:	dscn0031.jpg
Views:	183
Size:	442.9 KB
ID:	2406736  
antal is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 22:48   #2
tapeee

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 125
Default Re: scurgeri ulei c20xe

Simering distributie.
tapeee is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 17:17   #3
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: scurgeri ulei c20xe

Quote:
Originally Posted by tapeee View Post
Simering distributie.
zi-ne si noua pe unde i simeringu ala? ca si eu am aceeasi problema....
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 17:23   #4
tapeee

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 125
Default Re: scurgeri ulei c20xe

Este un rahat de oring plasat fix intre motor si cutia de viteze ( in spatele volantei ), dar schimbarea lui presupune datul jos a cutiei sau a motorului, iar de obicei operatiunea se face cand se umbla la cutie(cand se da jos pentru sincroane etc) sau cand se schimba ambreiajul (pentru ca asa se ajunge la el).
Si eu am probleme cu el, dar costa prea mult schimbarea lui, asa ca astept schimbarea ambreiajului. E deranjant sa vezi ulei pe jos, dar nu se pierde chiar asa mult.
tapeee is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 17:25   #5
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: scurgeri ulei c20xe

Quote:
Originally Posted by tapeee View Post
Este un rahat de oring plasat fix intre motor si cutia de viteze ( in spatele volantei ), dar schimbarea lui presupune datul jos a cutiei sau a motorului, iar de obicei operatiunea se face cand se umbla la cutie(cand se da jos pentru sincroane etc) sau cand se schimba ambreiajul (pentru ca asa se ajunge la el).
Si eu am probleme cu el, dar costa prea mult schimbarea lui, asa ca astept schimbarea ambreiajului. E deranjant sa vezi ulei pe jos, dar nu se pierde chiar asa mult.
daca ar fi ala la mine ar curge acolo in partea cu cutia, la mine curge in partea cu distributia..o sa mai studiez problema sa vad ce garnituri sunt pe acolo..
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 17:26   #6
tapeee

Stage 3
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 125
Default Re: scurgeri ulei c20xe

Da ma gandeam la celalalt, simeringul de palier.
Cel de distributie mi se pare ca e la fulie/fuzela sau cum i-o zice piesei din partea de jos de la distributie.
tapeee is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 17:44   #7
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: scurgeri ulei c20xe

Eu luni urmeaza sa schimb si semeringurile de la axe, am mult ulei si in fata motorului cat si in spate, sus sub capac de dupa capacul negru de la distributie, pe chiulasa.Inca o data m-am uitat la distributie si nu am ulei pe curea sa pe fuliile de la axe. Revin cu rezultatul.
antal is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 20:21   #8
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: scurgeri ulei c20xe

atata timp cat sus la fuliile axelor e uscat iti curge pe jos pe la semeringul de la pompa ulei / vibrochen ! iti recomand doar semering victor reinz! bafta
electric_style is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 13:31   #9
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: scurgeri ulei c20xe

aseara am schimbat si semeringurile de la axe.. unul era spart si celalalt plin de ulei(dupa cum aratau erau din fabrica, oricum erau GM si batrane). azi am spalat motorul si dupa cateva zeci de km vad ca ii curat tot.
antal is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 18:28   #10
danydaniel19

Stage 4
 
danydaniel19's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 250
Member of:
[Opel]
Thumbs up Re: scurgeri ulei c20xe

semeringurile alea se mai strica din mai multe cauze....asa sa va previn ca am lucrat in sevice si am dat peste o gramada de chestii...
-prima data din cauza ca e prea mult ulei in baie...
-a doua supraincalzirea motorului slabeste semeringurile,provoaca mici indoituri pe axe si largesti semeringul...
-nu schimbi uleiul la timp....(las ca mai merge cum zic multi)...
-si dupa aia ca sunt batrane semeringurile si se deterioreaza in timp....
bafta in continuare si aveti grija de masinile voastre....
__________________
opel astra f LHW https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post4769120
danydaniel19 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 21:38   #11
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: scurgeri ulei c20xe

Chestia ii ca eu am vrut de doua ori sa le schimb dar la sfatul mecanicilor... de doua ori mi-au dat distibutia jos si... nu curg... si totusi alea au fost.
Pagube... o baie de ulei crapata si schimbata, doua randuri de garnituri, cele mai bune, si mi-sa mai dus si filetul la un surub din bloc la baie, manopera, nu mai spun de cat ulei am completat.
Treaba buna se face cu prieteni nu cu mecanici in service ...
antal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -