Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-08, 08:59   #46
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Doar ca DSG-ul cam bate tot datorita timpilor foarte buni de schimbare a vitezelor. Cauta pe YOUTUBE DSG si ai sa te convingi cum niste baeti de prin japonia au facut victime cu un Golf 5 DSG
__________________
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 15:06   #47
DSG-u

Stage 3
 
DSG-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 93
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Asa e Kedy ..... de DSG ce pot adauga ... nu suporta cuplu mare, legat de timpii de reactie la Duraschift am sa intreb.
Legat de comparatie, sa nu uitam SMG, cambiocorsa .... sunt multe alte sisteme ce rivalizeaza DSG

Da dar un SMG nu poti pune pe Fiesta nici macar pe Ford ca e de-a lu' BMW din cate stiu eu
DSG-u is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 15:13   #48
DSG-u

Stage 3
 
DSG-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 93
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Quote:
Originally Posted by Kedy View Post
Doar ca DSG-ul cam bate tot datorita timpilor foarte buni de schimbare a vitezelor. Cauta pe YOUTUBE DSG si ai sa te convingi cum niste baeti de prin japonia au facut victime cu un Golf 5 DSG
Am vazut aia cu japonezii pe Youtube te si invatza ceva trucuri cu stangu pe frana si accelerezi usori si apoi lasi frana ca sa nu ai intarzierea aia la start asta am simtit-o si eu pe DSG-u meu de altfel am si facut un topic si despre DSG cutia e deosebita cu golfu am 45 000 km si e brici nici o macar problemutza chiar e ok si cutia e super merge brici ca in tineretze ) pe cati am victimizat si cu DSG-u mai ales de la semafor cuplu bun la diesel schimba repede, victima cand trebuia sa schimbe viteza atunci se vedea diferentza cum ramanea in spate multi cred ca pe diesel nici nu este DSG si rad de mine ca am un autocolant pus pe bara din fatza si pe aia din spate si cred ca e la figuri )
__________________
Yoo
DSG-u is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 17:00   #49
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Pai nici DSG nu poti pune pe Fiesta , eu ti-am dat exemple de cutii asemanatoare.
Personal, sunt adeptul cutiei manuale "conventionale"
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 12-03-08, 20:42   #50
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Si eu eram adeptul cutiei manuale traditionale dar de cand am luat Ford-ul mi-am schimbat parerea despre cutiile automate, sau semiautomate cum este si DSG-ul si Durashift EST-ul de pe Fiesta mea Am rupt si eu ceva fasuri cu Ford-ul.
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 16-03-08, 16:54   #51
DSG-u

Stage 3
 
DSG-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 93
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Quote:
Originally Posted by Kedy View Post
Si eu eram adeptul cutiei manuale traditionale dar de cand am luat Ford-ul mi-am schimbat parerea despre cutiile automate, sau semiautomate cum este si DSG-ul si Durashift EST-ul de pe Fiesta mea Am rupt si eu ceva fasuri cu Ford-ul.
Dar macar Durasift-ul este asemanator cu DGS-ul sau este mai lenta are intarzieri la schimbari sau sunt comparabile cele doua cutii ?
DSG-u is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 08:53   #52
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Eu cred ca este mai lenta decat DSG-ul.
Kedy is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 11:47   #53
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Quote:
Originally Posted by Seby_16V View Post
la fel ca Focus ST,si Fiesta ST imi place foarte mult...nu m-ar mira sa scoata si Mondeo ST
exista si Mondeo ST
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 18-03-08, 15:36   #54
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

poate se refera la MK4 .... ca MK3 are atat ST220 cat si varianta ST155 (diesel)
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 22:44   #55
Indy

Stage 3
 
Indy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 92
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Originally Posted by NWZeu
Eu nu va recomand nici acel service .....

Pana la urma ce service ne recomanzi....
am inteles ca Romcar-ul e varza...
BDT-ul nu e nici el prea curat...

Am multi prieteni (intr-adevar cu alte marci de masini) care aleg sa mearga pana in Targoviste sau Pitesti pentru a-si face acolo reviziile...
Din auzite in afara Bucurestiului ar fi si mai ieftin si lucreaza mult mai rapid dat fiind faptul ca nu e aceeasi incarcare!
Dar oare aia se pricep mai mult sau au aceleasi cunostiinte ca si astia din Bucuresti?
Indy is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 01:39   #56
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Vad ca prietenii te sfatuiesc bine, eu la R...... am avut probleme chiar daca am masina luata de la ei, la B.. idem, au mai ramas unii care pana acum sunt ok, insa in provincie mecanicii inca nu au fite si fumuri de mari mecanici, in Bucuresti am dat peste unii care nici macar nu stiu cum se scoate sertarul din stanga volanului (unde sunt sigurantele) cu care m-am trezit rupt si lista poate continua.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 11:43   #57
GodfatherN
BMW Driver

Stage 5
 
GodfatherN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 391
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
[CHEVROLET]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

sa va spun ce am patit eu la BDT la prima revizie de 2500 ?
Da ? :-0 Pai hai sa va spun...
De obicei imi place sa ma uit la ceea ce fac mecanicii la masina din varii motive...ca poate mai invatz, ca poate daca sunt acolo isi fac treaba cum trebuie....diverse...
Si cum stateam eu acolo il vad pe pustiul care imi luase masina in primire ca striga dupa ce mi-a urcat masina pe elevator : "Bai frate, eu acum ce ii fac lu' asta ca sa mor daca stiu ce are sub capota? " Poate ca nu am reusit sa reproduc cuvant cu cuvant, dar cam 90% asta a fost...
Moment in care eu ma blochez si ma uit spre seful de service cu care fumam o tzigara...Saracul...s-a inrosit si ...a rezolvat problema, el fiind poate singurul om ok de acolo( adik din service)...
Acum am de schimbat catalizatorul care "s-a infundat" si de o saptamana (astazi se fac 8 zile ) ei inca nu au raspunsul de la Ford daca sa mi-l dea pe garantie sau nu !!! Mentionez ca masina are aproape 13000km. Ca sa nu mai vb. de faptul ca din momentul in care au raspunsul mai dureaza 5-6 zile pana vine piesa...Am uitat sa mentionez ca le-a mai luat 5 zile sa-si dea seama ca de fapt nu turbina e de vina ci catalizatorul- este infundat( turbina nu mai avea presiune si credeam ca are probleme cu supapa de suprapresiune)...deci, daca reusiti si aveti rabdare sa calculati... eu am masina noua care o sa stea aproape o luna in service...practic degeaba...

Acum chiar ca stept variante in ceea ce priveste service-ul pentru Ford...

Motto-ul zilei este acum : Romania, tara mea de dor !!!
__________________
I'LL MAKE YOU AN OFFER YOU CAN NOT REFUSE !!!

GodfatherN

Last edited by GodfatherN; 04-04-08 at 11:46.
GodfatherN is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 12:54   #58
Indy

Stage 3
 
Indy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 92
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

nashpa rau..., sa inteleg ca mai bine imi mai cumpar o masina ca sa am cu ce merge in timpul in care Fiesta va sta pe la ei prin service??

la 2500 cred ca o sa merg si eu tot la BDT ca oricum mare lucru nu au ce sa ii faca!
Sper ca pana la urmatoarea revizie (desi cred ca voi mai face un schimb de ulei macar pe la 7000) voi avea timp sa ma interesez sa vad un service mai ok...
Indy is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 14:06   #59
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

@Godfather: te rog sa nu mai scrii cu TZ, SH sau lucruri de tipul asta, daca ai tastaura in limba engleza lasa decat T sau S ca intelegem (daca folosesti diacritice - tastatura setata pe romana e iarasi bine)
Ontopic - la o Mazda 3 mps se uitau ca pisica in calendar am ras cu lacrimi apoi am plans dupa ce am vazut ce mi-au facut la masina, plus regula de c@c@t - sa iti vezi masina din camera de asteptare de la etaj .... asta e .... mergem in provincie ca poate e mai bine.
@Indy atat timp cat esti in garantie poti merge oriunde insa iti recomand sa iti scrii seriile de la filtre etc sau lasa niste semne, la un alt dealer un amic s-a trezit cu amortizoare SH puse ca unele noi ..... deci
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 13:54   #60
Indy

Stage 3
 
Indy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 92
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Fiesta ST 2l 150 cp

Nu mi-e foarte clar...
In cazul in care eu cumpar piesele din alta parte si vin la service sa le monteze..., despre asta e vorba cand spui sa notez seriile...
Dar nu pot lua pisele direct de la service? sau mai bine sa nu incerc pe motive de preturi...?
Indy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -