Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-06, 16:57   #1
toma

Stock
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 4
Default Probleme Ford Mondeo Diesel TDCi 2003>, 130cp

Stie cineva de probleme deosebite la acest tip de Mondeo? Tot aud de pompe duse, ca se strica repede, ca sunt sensibile?
toma is offline   Reply With Quote
Old 18-08-06, 10:37   #2
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

In familie am un Mondeo din 2004 cumparat nou modelu despre care ai cerut detalii.Masina are 65 mii km si nu a avut nici o problema la motor.Reviziile au fost la zi.Di ce am citit pe alte forumuri ar avea probleme cu puntea spate lucru negasit inca la masina.Pana acuma am avut doar o problema cu el..batea ceva pe spate dar nu era nimic grav,era un cornier crapat, deahh drumurile noastre.
Pentru mai multe informatii cauta pe forumurile axate pe ford.
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 23-08-06, 19:54   #3
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

nu ai specificat ce fel de probleme, eu sa iti spun putin despre motor - cel specificat de tine este Duratorq de 130 de cai este foarte reusit si mai fiabil decat cel de pe masinile fabricate de VAG (cu PD), motorul Ford este Common-Rail, are 16V si distributia este cu lant, singurul lucru usor deranjant este ca e putin mai zgomotos insa in masina nu este foarte sesizabil si nu produce vibratii.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 30-08-06, 13:43   #4
tzoo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 168
Exclamation Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Si eu sunt curios de eventuale probleme! al meu e un 2.0 d 116cp dar am 140 d mii si ink nu a crapat nimik...am schimbat doar consumabilele, dar trebuie sa pice si altceva!
PS. stie cineva ,eventual cei care si.au pus chip, unde este calculatorul masinii exact?
tzoo is offline   Reply With Quote
Old 04-09-06, 14:49   #5
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Eu am un Mondeo '01 TDDI 116cp, la mine sa-u ars ledurile de la bord, sa dus mecanismul la scaunul de la sofer(cine il are electric) si cateodata cand o fortez peste 140-150km/h se ridica temperatura la apa pe 90°, a zis astea de la ford ca tre sa dea radiatoru jos si sa-l curete.
__________________
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 03-10-06, 23:49   #6
derix1

Stock
 
derix1's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Am si eu un Mondeo si in momentul in care ajunge turometul aproape de 2000 se aude un zgomot de vibratie, pe motor sau caroserie, nu stiu caci nu i-am dat de capat(mentionez; doar in sarcina), plus la oprirea motorului are un alt zdranganit care nu se aude la fiecare oprire, iar daca tin ambreiajul calcat nu se mai aude deloc acel zgomot.
Daca stiti un meserias,care sa-i dea de cap, va-si fi recunoscator.
derix1 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-06, 02:56   #7
derix1

Stock
 
derix1's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Am si eu un Mondeo 2003 116cp ,si in momentul in care ajunge turometul aproape de 2000 rpm se aude un zgomot de vibratie, pe motor sau caroserie, nu stiu caci nu i-am dat de capat(mentionez; doar in sarcina), plus la oprirea motorului are un alt zdranganit care nu se aude la fiecare oprire, iar daca tin ambreiajul calcat nu se mai aude deloc acel zgomot.
Daca stiti un meserias,care sa-i dea de cap, v-asi fi recunoscator.
derix1 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 13:04   #8
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Zgomotul in sarcina se aude si la mine....o fi la toate?
O alta problema este fumul, se observa foarte bine noaptea cand ai o masina in spate.....cand accelerez nu-i mai vad farurile de fum.
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 13:08   #9
derix1

Stock
 
derix1's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 8
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Eu am fost cu ea la service, si mi-a zis ca vibraza ceva pe sub ea ,ceva e desprins si trebuie indentificat
derix1 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 19:02   #10
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

este posibil se fie de la evacure care sa loveasca de masina (partea de sub habitaclu pana in catalizator)
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-06, 22:20   #11
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

fumul e caracteristic tutror motoarelor diesel... cand accelerezi scoate un fum cam mare... dar in rest nu... asta e si la alte motoare nu doar la ford... so mai ales dupa un numar de km, si mai ales din cauza calitatii carburantilor din ro....

any way.. a nostru are 150 000 km (2001 >>116 hp) ... la motoru nu avem nici o probl de cand l-am luat... si trage impecabil... singura problema care mai apare e la inchiderea centralizata... uneori face fitze deschderea porbagajului din butonul din interior... si alteori(asta de obicei iarna) nu vrea sa se inchida(adica se inchide si se si deschide imediat) ... dar daca inchizi manual cu cheia in usa atuncea nu sunt probl... si isi revine.. face fitze numai uneoir... de asemenea (tot uneori) geamul stanga spate nu se inchide automat(adic ape al 2-lea nivel sa mearga el direct pana sus) trebuie sa ti pana se inchide cu totul... cam atata la motor cum am zis nu avem din fericire nici cea mai mica problema...

Last edited by RA_2fast4u; 05-10-06 at 22:23.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 06-10-06, 16:30   #12
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Ai dreptate....toate motoarele diesel scot fum...nu doar cele Ford, problema e ca la mine cand accelerez se vede o dara neagra de fum in spate si spoileru in dreptul tobei este negru. Eu momentan sunt in italia si am fost aici la Ford, au zis ca este o valva care ramane blocata. Despre zgomot...motorul 2.0TDdi 116cp Duratorq mi-a zis ca este un motor industrial(mai zgomotos) care este montat si pe Ford Transit....sau e inprumutat de la Ford Transit.
Marea mea problema cu motorul este ca se ridica temperatura la apa peste 90°, am demontat radiatorul si l-am curatat......am schimbat antigelul....am schimbat termostatul si tot degeaba, pana si cei de la Ford au ramas surprinsi....au zis ca o demonteze pompa de apa sa vada daca este ceva in neregula cu ea, a mai avut cineva problema asta?
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 11:57   #13
d_m_s

Stage 3
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 97
Default Re: pozitia calculatorului la ford mondeo tdci 2.0

calculatorul se afla sub torpedou in partea dr si se poate desface pe la motor,dar se scoate din interior.ptr mai multe detalii/informatii id messenger: silviud20
d_m_s is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 19:35   #14
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Al meu are aproape 100.000.km si are exact simptomele pe care le-a spus run 2 fast4you,cateodata dar foarte rar portbagajul refuza sa se deschida dupa ce deschid masina din centralizata si la fel geamurile spate refuza uneori sa se inchida din treapta a doua.Referitor la motor nu am avut probleme cu ea pana acum god helps,sper nici pe viitor sa nu am,dar la noi problema este intradevar carburantii care sunt de proasta calitate si la preturi uneori peste occident
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 07-10-06, 20:40   #15
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

daca vorbim de occident, in UK litrul de benzina costa 92pence (aproape o lira) iar motorina e si mai scumpa, calitatea in schimb este indiscutabila, in Romania pretul carburantilor este inca "acceptabil".
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -