Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-07, 13:32   #31
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Quote:
Originally Posted by thor View Post
cum deschizi capota?daca elimini sigla?
jante poti pune inclusiv pe 19 tzoli,Ford oferta este pe original.

Pai mecanismul care deschide capota nu e montat in grila fata....asa ca daca o schimbi trebuie sa aiba o gaura prin care sa introduci cheia in mecanism care se afla in spatele grilei.
__________________
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 09-01-07, 23:13   #32
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Quote:
Originally Posted by thor View Post
cum deschizi capota?daca elimini sigla?
jante poti pune inclusiv pe 19 tzoli,Ford oferta este pe original.
a... capota? detalii ... m-am gandit si eu la asta cand am eliminat sigla dar de dragul artei... ori cum sunt sigur ca exista o rezolvare si pentru asta...

in legatura cu jentile, chiar ma uitam intr-o zi la oferta de la ford si chiar am ramas surprins varietatea de modele si dimensiuni pe care le ofera producatorul din standard...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 16:44   #33
NIGHT~~RIDER

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

salut . sunt nou p aici shy ma intereseaza sa achizitionez un ford mondeo dar dupa 2004 shy am citit aici ca unele au probleme mari shy altele merg bine.din moment ce au distributzia p lant asta inseamna ca nu trebuie shimbata ?La motor am intzeles ca nu prea are probleme,shy vreau sa stiu dak sunt scumpe tare piesele.ms
NIGHT~~RIDER is offline   Reply With Quote
Old 29-04-07, 19:17   #34
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Quote:
Originally Posted by NIGHT~~RIDER View Post
salut . sunt nou p aici shy ma intereseaza sa achizitionez un ford mondeo dar dupa 2004 shy am citit aici ca unele au probleme mari shy altele merg bine.din moment ce au distributzia p lant asta inseamna ca nu trebuie shimbata ?La motor am intzeles ca nu prea are probleme,shy vreau sa stiu dak sunt scumpe tare piesele.ms
mai auzisem ca la inceput chiar primele tddi-uri au avut ceva probleme, insa s-au remediat probabil toate pe garantie.. in general daca ai noroc nu ar trebui sa fie probleme deosebite.. piesele? pai cam ca si la vw si restu.. destul de ok...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 02:39   #35
damon

Stock
 
Join Date: May 2007
Posts: 1
Smile Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Quote:
Originally Posted by Snoopy View Post
In familie am un Mondeo din 2004 cumparat nou modelu despre care ai cerut detalii.Masina are 65 mii km si nu a avut nici o problema la motor.Reviziile au fost la zi.Di ce am citit pe alte forumuri ar avea probleme cu puntea spate lucru negasit inca la masina.Pana acuma am avut doar o problema cu el..batea ceva pe spate dar nu era nimic grav,era un cornier crapat, deahh drumurile noastre.
Pentru mai multe informatii cauta pe forumurile axate pe ford.
Bun hai sa iti spun eu cate ceva despre Ford Mondeo TDCi cu 131 CP.

am si eu un Ford Mondeo TDCi din 2004 negru luat din germania de la un neamt cu un simt al tunningului foarte bun, am bara fata + spate +praguri sport, si i-am pus eu niste jante Rial care intre noi fie vorba sa nu iti iei ca sunt de kaka ma refer la rezistenta (eu le-am indreptat de 5 ori pana acuma), masina are 6 airbaguri, cutie manuala in 5 trepte , radio cd , sistem de navigatie mare, scaun sofer reglabil pe inaltime, incalzire in scaune , parbrize incalzite electric, oglinzi electrice, trapa, faruri xenon.
Bun pana aici am descris masina in privinta aspectului si a dotarilor.
Acuma sa iti zic ceva despre ce face si ce poate masinuta asta. Masina asta la dotarile care le are si la ce poate este de departe cea mai buna si mai fiabila din clasa limuzina- sport la capacitatea ei. Adica este si o eleganta masina de oras , iar iesita afara din oras isi umfla muschii si se bate si de fapt bate multe masini printre care as aminti peugeot 407, wv pasat, BMW seria 3 pana la anumite modele, multe din seriile 5 vechi, Audi A4 , si multe altele.
De ce spun asta si pe ce ma bazez, pe siteurile de specialitate se spune ca masina accelereaza de la 0-100km/h in cam 8,8-9 secunde, eu din testele facute as spune ca sunt cam 7 si ceva depinde si de cum schimbi vitezele, de stabilitate numai vorbim este mai stabila decat multe multe masini ceva peste asteptari, adica testul elanului la 120-130 si masina zici ca doar ce trecut peste o mica gropita, de alergat eu am alergat cel mai mult cu 230 cu ea, consumul este cam la modul urmator : in oras cam 8,8 9l /100km si cam aceasi cantitate consuma si in regim de autostrada cu 200-210/km/h iar in afara orasului sau pe autostrada dar pana in 150-160km/h consuma 5,5 5,6 l/100/km . Deci apropos de faza cu rezervorul vreau sa zic ca eu il am mai mic decat al tau am doar de 54 de L, cam de 1,8 1,9 milioane ii fac fulul iar in germania am mers cam 900-950 km cu un full dar mers constant cu 200 km/h.
deci da asha au fordurile mondeo consumul mic si rezervorul mic , si partea cu scos fum e adevarata doar cand o calci, dar cum zicea ala mai sus cand o calci din relanti direct in blana, iar de demaraj ce pot spune a1, a2, a3, a4 sunt ucigatoare iar a 5a te lipeste si ea in scaun dar daca o calci brusc pe la 130, eu sincer asha cred ca m-am invatat cu ea si asha imi merge relaxat schimband vitezele cam asha a1 , a2, a3, a4 cam pe la 2900-3000-3200 rpm si crede-ma ca merge brici asha si ai mereu si rezerva de putere
eu de exemplu cu a treia din 50/km la ora daca o cacl brusc prinde imediat 100, poate ca ar merge si mai mult dar nici nu o supra fortez, si eu zic ca masina merge relaxat pentru ca eu de exemplu la 170 km/h am in cap 3500 de ture iar masina incepe sa mearga pe rosu de la 4500 la 5000 rpmla 210 km/h pe autostrada merge cu 4200 rpm deci inca mai am 300 rpm pana sa ajunga la prima liniuta sa intre pe rosu. intrun cuvant eu sunt super super multumit de masina , face toti banii din toate punctele de vedere , se bate cu aproape toate modelele de la seria 3 BMW, spun aproape toate pentru ca 330xd si 330i ma fac dar acolo e si normal sunt motoare de 3000 si ceva cmc si 220 CP comparand cu fordul care are doar 131 , dar la calutii astia crede-ma ca toti sunt armasari si toti trag la fel.
Inca odata sunt super incantat de masina cu toate ca eu am fost fan BMW si inca imi place dar nu as da fordul asta mondeo TDCi pe nimic mai jos de noua seria 5 de la BMW
pe seria 3 nu il dau , pentru ca le bate aproape toate modelele la toate capitolele iar ultimele 2 mai sus pomenite le face la consum si stabilitate
P.S. da un mic incovenient sunt consumabilele care sunt destul de scumpicele, adica la mine un schimb de ulei 5,5 l ulei plus toate filtrele aer, polen, motorina, habitaclu ma ajunge pe la 7 mil 200 iar uleiul il schimb cam la 10-12.000 si merge beton. Intrun cuvant in fata la peugeot 407, bmw seria 3, audi A4, skoda octavia, vw pasat modelele pana 2006 , va recomand sa va luati Ford Mondeo TDCi motor duratorq si va asigur ca ve-ti fi multumiti.
P.S.2 aaaaaaaa sa nu uit alt avantaj mare .... e extrem de spatioasa toti prietenii mei burtosi mi-au confirmat ca au loc lejer la mine in masina comaparand cu audi a4 sau wv pasat
bafta multa tuturor
damon is offline   Reply With Quote
Old 26-05-07, 13:06   #36
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

cam adevarat ce am citit aici , in special cu consumabilele, pe mine revizia + consumabile amintite mai sus la un benzinar m-au constat 6 mil 400 .
legat de jante eu am tot Rial, ca model Como, le am de aproape 1 an si avand in vedere drumurile "bune" din Bucuresti inca sunt impecabile ...
pune si tu niste poze cu a ta ca din dotari si motor am senzatia ca ai nivelul de echipare Titanium, el are alte spoilere, praguri si un mic eleron ...
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 17:35   #37
VS-99-BYE

Stage 4
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 207
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Quote:
Originally Posted by damon View Post
Bun hai sa iti spun eu cate ceva despre Ford Mondeo TDCi cu 131 CP.

am si eu un Ford Mondeo TDCi din 2004 negru luat din germania de la un neamt cu un simt al tunningului foarte bun, am bara fata + spate +praguri sport, si i-am pus eu niste jante Rial care intre noi fie vorba sa nu iti iei ca sunt de kaka ma refer la rezistenta (eu le-am indreptat de 5 ori pana acuma), masina are 6 airbaguri, cutie manuala in 5 trepte , radio cd , sistem de navigatie mare, scaun sofer reglabil pe inaltime, incalzire in scaune , parbrize incalzite electric, oglinzi electrice, trapa, faruri xenon.
Bun pana aici am descris masina in privinta aspectului si a dotarilor.
Acuma sa iti zic ceva despre ce face si ce poate masinuta asta. Masina asta la dotarile care le are si la ce poate este de departe cea mai buna si mai fiabila din clasa limuzina- sport la capacitatea ei. Adica este si o eleganta masina de oras , iar iesita afara din oras isi umfla muschii si se bate si de fapt bate multe masini printre care as aminti peugeot 407, wv pasat, BMW seria 3 pana la anumite modele, multe din seriile 5 vechi, Audi A4 , si multe altele.
De ce spun asta si pe ce ma bazez, pe siteurile de specialitate se spune ca masina accelereaza de la 0-100km/h in cam 8,8-9 secunde, eu din testele facute as spune ca sunt cam 7 si ceva depinde si de cum schimbi vitezele, de stabilitate numai vorbim este mai stabila decat multe multe masini ceva peste asteptari, adica testul elanului la 120-130 si masina zici ca doar ce trecut peste o mica gropita, de alergat eu am alergat cel mai mult cu 230 cu ea, consumul este cam la modul urmator : in oras cam 8,8 9l /100km si cam aceasi cantitate consuma si in regim de autostrada cu 200-210/km/h iar in afara orasului sau pe autostrada dar pana in 150-160km/h consuma 5,5 5,6 l/100/km . Deci apropos de faza cu rezervorul vreau sa zic ca eu il am mai mic decat al tau am doar de 54 de L, cam de 1,8 1,9 milioane ii fac fulul iar in germania am mers cam 900-950 km cu un full dar mers constant cu 200 km/h.
deci da asha au fordurile mondeo consumul mic si rezervorul mic , si partea cu scos fum e adevarata doar cand o calci, dar cum zicea ala mai sus cand o calci din relanti direct in blana, iar de demaraj ce pot spune a1, a2, a3, a4 sunt ucigatoare iar a 5a te lipeste si ea in scaun dar daca o calci brusc pe la 130, eu sincer asha cred ca m-am invatat cu ea si asha imi merge relaxat schimband vitezele cam asha a1 , a2, a3, a4 cam pe la 2900-3000-3200 rpm si crede-ma ca merge brici asha si ai mereu si rezerva de putere
eu de exemplu cu a treia din 50/km la ora daca o cacl brusc prinde imediat 100, poate ca ar merge si mai mult dar nici nu o supra fortez, si eu zic ca masina merge relaxat pentru ca eu de exemplu la 170 km/h am in cap 3500 de ture iar masina incepe sa mearga pe rosu de la 4500 la 5000 rpmla 210 km/h pe autostrada merge cu 4200 rpm deci inca mai am 300 rpm pana sa ajunga la prima liniuta sa intre pe rosu. intrun cuvant eu sunt super super multumit de masina , face toti banii din toate punctele de vedere , se bate cu aproape toate modelele de la seria 3 BMW, spun aproape toate pentru ca 330xd si 330i ma fac dar acolo e si normal sunt motoare de 3000 si ceva cmc si 220 CP comparand cu fordul care are doar 131 , dar la calutii astia crede-ma ca toti sunt armasari si toti trag la fel.
Inca odata sunt super incantat de masina cu toate ca eu am fost fan BMW si inca imi place dar nu as da fordul asta mondeo TDCi pe nimic mai jos de noua seria 5 de la BMW
pe seria 3 nu il dau , pentru ca le bate aproape toate modelele la toate capitolele iar ultimele 2 mai sus pomenite le face la consum si stabilitate
P.S. da un mic incovenient sunt consumabilele care sunt destul de scumpicele, adica la mine un schimb de ulei 5,5 l ulei plus toate filtrele aer, polen, motorina, habitaclu ma ajunge pe la 7 mil 200 iar uleiul il schimb cam la 10-12.000 si merge beton. Intrun cuvant in fata la peugeot 407, bmw seria 3, audi A4, skoda octavia, vw pasat modelele pana 2006 , va recomand sa va luati Ford Mondeo TDCi motor duratorq si va asigur ca ve-ti fi multumiti.
P.S.2 aaaaaaaa sa nu uit alt avantaj mare .... e extrem de spatioasa toti prietenii mei burtosi mi-au confirmat ca au loc lejer la mine in masina comaparand cu audi a4 sau wv pasat
bafta multa tuturor
Te sustin in totalitate. Am si eu una aproape ca a ta, numai ca eu am si schimbator pe volan. Masina urmeaza sa intre in constructie. Sunt super multumit de ea. Bye.
VS-99-BYE is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 19:45   #38
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Quote:
Originally Posted by damon View Post
Bun hai sa iti spun eu cate ceva despre Ford Mondeo TDCi cu 131 CP.

am si eu un Ford Mondeo TDCi din 2004 negru luat din germania de la un neamt cu un simt al tunningului foarte bun, am bara fata + spate +praguri sport, si i-am pus eu niste jante Rial care intre noi fie vorba sa nu iti iei ca sunt de kaka ma refer la rezistenta (eu le-am indreptat de 5 ori pana acuma), masina are 6 airbaguri, cutie manuala in 5 trepte , radio cd , sistem de navigatie mare, scaun sofer reglabil pe inaltime, incalzire in scaune , parbrize incalzite electric, oglinzi electrice, trapa, faruri xenon.
Bun pana aici am descris masina in privinta aspectului si a dotarilor.
Acuma sa iti zic ceva despre ce face si ce poate masinuta asta. Masina asta la dotarile care le are si la ce poate este de departe cea mai buna si mai fiabila din clasa limuzina- sport la capacitatea ei. Adica este si o eleganta masina de oras , iar iesita afara din oras isi umfla muschii si se bate si de fapt bate multe masini printre care as aminti peugeot 407, wv pasat, BMW seria 3 pana la anumite modele, multe din seriile 5 vechi, Audi A4 , si multe altele.
De ce spun asta si pe ce ma bazez, pe siteurile de specialitate se spune ca masina accelereaza de la 0-100km/h in cam 8,8-9 secunde, eu din testele facute as spune ca sunt cam 7 si ceva depinde si de cum schimbi vitezele, de stabilitate numai vorbim este mai stabila decat multe multe masini ceva peste asteptari, adica testul elanului la 120-130 si masina zici ca doar ce trecut peste o mica gropita, de alergat eu am alergat cel mai mult cu 230 cu ea, consumul este cam la modul urmator : in oras cam 8,8 9l /100km si cam aceasi cantitate consuma si in regim de autostrada cu 200-210/km/h iar in afara orasului sau pe autostrada dar pana in 150-160km/h consuma 5,5 5,6 l/100/km . Deci apropos de faza cu rezervorul vreau sa zic ca eu il am mai mic decat al tau am doar de 54 de L, cam de 1,8 1,9 milioane ii fac fulul iar in germania am mers cam 900-950 km cu un full dar mers constant cu 200 km/h.
deci da asha au fordurile mondeo consumul mic si rezervorul mic , si partea cu scos fum e adevarata doar cand o calci, dar cum zicea ala mai sus cand o calci din relanti direct in blana, iar de demaraj ce pot spune a1, a2, a3, a4 sunt ucigatoare iar a 5a te lipeste si ea in scaun dar daca o calci brusc pe la 130, eu sincer asha cred ca m-am invatat cu ea si asha imi merge relaxat schimband vitezele cam asha a1 , a2, a3, a4 cam pe la 2900-3000-3200 rpm si crede-ma ca merge brici asha si ai mereu si rezerva de putere
eu de exemplu cu a treia din 50/km la ora daca o cacl brusc prinde imediat 100, poate ca ar merge si mai mult dar nici nu o supra fortez, si eu zic ca masina merge relaxat pentru ca eu de exemplu la 170 km/h am in cap 3500 de ture iar masina incepe sa mearga pe rosu de la 4500 la 5000 rpmla 210 km/h pe autostrada merge cu 4200 rpm deci inca mai am 300 rpm pana sa ajunga la prima liniuta sa intre pe rosu. intrun cuvant eu sunt super super multumit de masina , face toti banii din toate punctele de vedere , se bate cu aproape toate modelele de la seria 3 BMW, spun aproape toate pentru ca 330xd si 330i ma fac dar acolo e si normal sunt motoare de 3000 si ceva cmc si 220 CP comparand cu fordul care are doar 131 , dar la calutii astia crede-ma ca toti sunt armasari si toti trag la fel.
Inca odata sunt super incantat de masina cu toate ca eu am fost fan BMW si inca imi place dar nu as da fordul asta mondeo TDCi pe nimic mai jos de noua seria 5 de la BMW
pe seria 3 nu il dau , pentru ca le bate aproape toate modelele la toate capitolele iar ultimele 2 mai sus pomenite le face la consum si stabilitate
P.S. da un mic incovenient sunt consumabilele care sunt destul de scumpicele, adica la mine un schimb de ulei 5,5 l ulei plus toate filtrele aer, polen, motorina, habitaclu ma ajunge pe la 7 mil 200 iar uleiul il schimb cam la 10-12.000 si merge beton. Intrun cuvant in fata la peugeot 407, bmw seria 3, audi A4, skoda octavia, vw pasat modelele pana 2006 , va recomand sa va luati Ford Mondeo TDCi motor duratorq si va asigur ca ve-ti fi multumiti.
P.S.2 aaaaaaaa sa nu uit alt avantaj mare .... e extrem de spatioasa toti prietenii mei burtosi mi-au confirmat ca au loc lejer la mine in masina comaparand cu audi a4 sau wv pasat
bafta multa tuturor
no offense dar acceleratiile sunt SF! In primul rand cum ai masurat acceleratia si topspeedul exact? Btw 7s si ceva are modelul ST de 227 de cai! si unde sunt siteurile de specialitate ce afiseaza cifrele spuse de tine?
pharaon is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 10:03   #39
B03WRW

Stock
 
B03WRW's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 3
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

eu sunt deacord cu ce a postat daemon, am un mondeo tdci original 131(acum 170)hp,cu 130 nu faceam bmw seria 3 de 150 hp,dar acum pleaca doar la I-a mai bine(vezi tractiunea spate) si apoi pa,mondeoul tdci are un cuplu fantastic in versiunea de fabrica cuplul este comparabil cu cel al focusului ST care are 225 hp,la consum stau chiar mai bine de cand i-am pus chip,dar la stabilitate nu se compara cu un A6,E(nou),sau chiar Golf IV
B03WRW is offline   Reply With Quote
Old 01-09-07, 04:33   #40
L3uTz

Stock
 
L3uTz's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 9
Smile Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Quote:
Originally Posted by derix1 View Post
Am si eu un Mondeo 2003 116cp ,si in momentul in care ajunge turometul aproape de 2000 rpm se aude un zgomot de vibratie, pe motor sau caroserie, nu stiu caci nu i-am dat de capat(mentionez; doar in sarcina), plus la oprirea motorului are un alt zdranganit care nu se aude la fiecare oprire, iar daca tin ambreiajul calcat nu se mai aude deloc acel zgomot.
Daca stiti un meserias,care sa-i dea de cap, v-asi fi recunoscator.
am si eu acelasi zdranganit(de tabla ceva) sub ea cand calci ambreiajul motorul se aseaza si zgomotul dispare as fi tare curios sa`mi spui si mie ce are in caz ca aflii sau poate stie altcineva.. mentionez zgomotul se amplifica atunci cand masina stationeaza in mers nu prea se aude as putea spune chiar deloc

numai bine

Last edited by L3uTz; 01-09-07 at 04:36.
L3uTz is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 16:17   #41
Puya^WRX
PARTICIPANT CURSE


Stage 5
 
Puya^WRX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 369
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

Quote:
Originally Posted by B03WRW View Post
eu sunt deacord cu ce a postat daemon, am un mondeo tdci original 131(acum 170)hp,cu 130 nu faceam bmw seria 3 de 150 hp,dar acum pleaca doar la I-a mai bine(vezi tractiunea spate) si apoi pa,mondeoul tdci are un cuplu fantastic in versiunea de fabrica cuplul este comparabil cu cel al focusului ST care are 225 hp,la consum stau chiar mai bine de cand i-am pus chip,dar la stabilitate nu se compara cu un A6,E(nou),sau chiar Golf IV
Unde ai modificat mashina de la 130...la 170cp.....ai vazut pe stand ca are atat sau ti-a zis ala care tia pus chip iti da 40 cp in plus.
Puya^WRX is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 16:35   #42
autoad

Stage 3
 
autoad's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 159
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

o intrebare poate gresesc dat tdci de 131 cp nu are 6 trepte?
autoad is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 00:23   #43
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

daca are durashift are 6, dar poate avea si 5 ... legat de cei 170cp este posibil .. 160 sunt realizabili la acel motor .... 170 de ce nu, insa scoate la fum de il tai cu cutitul si la ce presiune o sa aiba in turbo nu cred ca rezista prea mult , un motor grav este cel de 155 (2.2) care face 200cp
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 27-10-07, 12:17   #44
mit78

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 13
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

sal baieti,de aceea nu miam luat eu,mk3,stiati ca mk2 a luat la calitate in 1998 premiu quality and realibility awarded,e mare lucru,pe cind mk3 nici un premiu,sa vedem ce va putea mk4.
eu folosesc mk2 ,si chiar merge bine,140-150 nu cred ca i fortat,a mea are decat 90 cp ,dar duce 170,chiar acuma am fost in ungaria,viteza constanta pe autostrada a fost 160km/h,fara sa creasca temp la apa,numai ca este un mk2 din 1999.
Nu as lua niciodata un mk3,am o gramada de amici in tm,care se vaita de masina asta.
mit78 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 14:44   #45
cris2026

Stock
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1
Default Re: Ford Mondeo Diesel Tdci ,m 2003,130cp

salut tuturor,din pacate problemele care au fost mentionate de voi le am avut si inca le mai am si eu pe fordul meu(mondeo tdci 2003 130cp)sa va spun toata povestea de la cum l-am cumparat si cum au aparut problemele pe rand:
-l-am adus din germania in 2006 cu 156000km reali;
-prima problema a aparut in decurs de o luna si ar fi ca dupa 20 -30 de km pe rotile din spate se aude un tiuit ca si cum ar freca metal pe metal l-am tot dus pe la service i-am schimbat placute ,i-am curatat pistonasele din etriere singurul lucru care s-a imbunatatit este ca nu mai face chiar asa de des numai cate odata si cand merg distante lungi cu el;
-a doua problema dupa in an in care am facut vreo 28000 km a cazut rulmentul hidraulic si de la el a trebuit sa schimb tot(ambreaj ,rulment,volanta)toata treaba 1200euro;
-a treia scotea in continu fum cam la o luna dupa distractia cu ambreajul se infundase E.G.R-ul asta s-a rezolvat rapid la-m dus la ford si la curatat;
-a patra si sper sa fie ultima cum spuneau si cativa dintre voi se aude acel zumzet in sarcina cand ajung pe la 2000 si care tine pana pe la 2800 dupa care dispare, nu stiu de la ce ;
astept mai multe pareri si sfaturi de la voi cum anume se rezolva problemaasta multumesc.
cris2026 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -