Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 29-01-12, 20:28   #6661
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by baga View Post
Despre ce aparat de sudura vorbim aici? ca sa stim cu sa te ajutam...
suz gaz este cu sarma si dioxid de carbon
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 00:51   #6662
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Deci MIG mai bine zis sau in popor "argon" incearca cand incarci butelia sa o incarci cu amestec de argon cu CO2 o sa ai o sudura mult mai fina si mai buna...
Nu e mare lucru, secretul consta in faptul de a fii foarte bine curatate "partile" sudabile adica tabla, ca daca nu ii curata nu prinde si doar te chinui asta ii secretu la Mig: sa nu fie vopsea, rugina, etc.Gasesti multe tutoriale si pe net... numa sa cauti.
Orice intrebare poti sa o pui linistit, daca pot te ajut cu mare placere.
baga is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 14:20   #6663
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by baga View Post
Deci MIG mai bine zis sau in popor "argon" incearca cand incarci butelia sa o incarci cu amestec de argon cu CO2 o sa ai o sudura mult mai fina si mai buna...
Nu e mare lucru, secretul consta in faptul de a fii foarte bine curatate "partile" sudabile adica tabla, ca daca nu ii curata nu prinde si doar te chinui asta ii secretu la Mig: sa nu fie vopsea, rugina, etc.Gasesti multe tutoriale si pe net... numa sa cauti.
Orice intrebare poti sa o pui linistit, daca pot te ajut cu mare placere.
da, am inteles, dar vorbeam de frane cu discuri pe spate, de pe ce as putea lua sistemul, cu fusta fata o sa fac cumva, acolo ma mai ajuta si fratemeo, la tablarie.
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-12, 14:24   #6664
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default Re: Club Ford Capri

si ma poate ajuta cineva cu turometru de mai jos? nu stiu ce inseamna rotita aia dintata, cred ca am miscato un pic.
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 14:18   #6665
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Thumbs up Re: Club Ford Capri

salve. ce parere aveti de aditivele de ulei ? ati folosit ?
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 18:15   #6666
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Are uzura motorul sau de ce? pai nu is foarte recomandate... parerea mea, acuma sa vedem ce zic si altii.
baga is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 19:39   #6667
costybanica
Opel Driver

Stage 5
 
costybanica's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 328
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Eu am avut o singura experienta cu aditiv de ulei pus in motor (la un renault scenic pe benzina) si pot spune ca nu e o afacere; motorul era cam uzat, avea un sunet, era puturos iar aditivul a fost doar de moment, i-a ascuns rontaitul dar nu a facut minuni.
__________________
costybanica is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 20:51   #6668
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Club Ford Capri

Salutare.
Se spune aditiv de ulei...nu "aditive de ulei"
Am comercializat asa ceva timp de cca 4 ani si am si folosit o parte din aditivi.... iti pot spune din experienta (ca utilizator si ca vanzator de aditivi de ulei, carburanti etc) ca la motoare (de generatie veche) de pana la EURO 1 inclusiv au ceva efect (daca uzurile nu sunt mari).
Nu asteptati la de un aditiv de ulei sa repare uzura unui motor pentru ca nu exista asa ceva.
Singurul lucru pe care il puteti face este sa folositi ulei de calitate (calitatea nu vine de la uleiurile prezente in reclame), sa folositi ulei adecvat anotimpului, uzurii motorului si sa respectati intervalele de schimb (asta difera de la un motor la altul, de la un stil de condus la altul etc).
Sub nicio forma nu utilizati aditivi de ulei in motoare turbo sau motoare care folosesc ulei sintetic.
Bafta
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 10:14   #6669
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Thumbs up Re: Club Ford Capri

ieri am fost sa fac schimbul de ulei .am asteptat dupa 2 masini avute in fata ..ultimul a a folosit 5w40 fully synthetic +additive e vorba de un audi a6 tdi .
__________________


panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 12:15   #6670
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
Salutare.
Se spune aditiv de ulei...nu "aditive de ulei"
Am comercializat asa ceva timp de cca 4 ani si am si folosit o parte din aditivi.... iti pot spune din experienta (ca utilizator si ca vanzator de aditivi de ulei, carburanti etc) ca la motoare (de generatie veche) de pana la EURO 1 inclusiv au ceva efect (daca uzurile nu sunt mari).
Nu asteptati la de un aditiv de ulei sa repare uzura unui motor pentru ca nu exista asa ceva.
Singurul lucru pe care il puteti face este sa folositi ulei de calitate (calitatea nu vine de la uleiurile prezente in reclame), sa folositi ulei adecvat anotimpului, uzurii motorului si sa respectati intervalele de schimb (asta difera de la un motor la altul, de la un stil de condus la altul etc).
Sub nicio forma nu utilizati aditivi de ulei in motoare turbo sau motoare care folosesc ulei sintetic.
Bafta
Salut, Bil,

Poti sa ne spui care ar fi marcile de ulei recomandate de tine si ce aditivi mai buni cunosti?
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 20:41   #6671
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Club Ford Capri

Aditiv de ulei nu recomand mai deloc (mai ales tie...care...din cate stiu eu, ti-ai facut motorul).
Am folosit cativa aditivi de ulei (mai ales ca la unul dintre ei....citisem ceva documentatie care nu se gaseste doar pe produs.....documentatie pusa la dispozitie de producator)....efectele folosirii aditivilor de ulei sunt aproape nule. Singura diferenta este reducerea zgomotului acelui motor (asta se poate rezolva si cu un ulei mai gros fata de cel utilizat pana atunci......).
Ulei.... ca si marca...Motul, Castrol (acum depinde si de motor....sunt motoare care merg bine cu anumite uleiuri). Mai toti amicii pe care-i stiu ca participa la curse folosesc motul, eu folosesc motul (intr-un HDI) etc.

Last edited by bil1706; 03-02-12 at 20:46.
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 20:57   #6672
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

pt caprari...un kit de coilover pt suspensia fata ....arcuri cu rata de compresie variabila de 460 lbs si tot ce trebuie pt conversie.0735663079
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 03-02-12, 20:59   #6673
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: Club Ford Capri

uite si poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC07543.JPG
Views:	57
Size:	3.66 MB
ID:	2316834  
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 12:47   #6674
willie

Stage 4
 
willie's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 230
Thumbs up Re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by DASCALUGABRIEL View Post
uite si poza
salutari proprietarilordecapri..maiprimiti membri, vin si eu cu unu din'79, astazi incepe reconditioarea....sper sa primesc cv sfaturi de pe la voi daca am nevoie app ionut
willie is offline   Reply With Quote
Old 13-02-12, 18:33   #6675
costybanica
Opel Driver

Stage 5
 
costybanica's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 328
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Club Ford Capri

Sa inteleg (vazand poza) ca esti noul propietar al masinii lui AudioClass, asteptam sa apara; sa o stapanesti sanatos si astept sa vad stilul in care te vei ocupa de ea; sunt bucuros sa vad ca cineva se apuca de proiecte de genul pe "praful" asta.
costybanica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -