Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

View Poll Results: Ce stil de condus ai?
Nu am un stil anume... conduc cum cere situatia 54 40.00%
Merg subturat... economie bre :P 4 2.96%
Un pic turata ca nu strica 54 40.00%
Ii dau de sare acu la turometru 23 17.04%
Voters: 135. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-08, 17:32   #16
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Cum skimbi vitezele?Ce stil de condus ai?

7-8 pentru un motor de 1.8 Turbo Diesel e normal (ca sa nu zic mic) pentru oras, cine zice de 5-6 e fantezie ... ala este un consum de cilindree mica.
legat de schimbatul vitezelor - la benzinare se schimba undeva peste 2500, daca schimbi sub 2000 este subturat si faci mai mult rau decat bine, la diesel se schimba peste turatia unde intra turbina (putin mai turat chiar pentru a evita depunerile de funingine)
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala

Last edited by NWZeu; 04-02-08 at 17:36.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 09:05   #17
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default Re: Cum skimbi vitezele?Ce stil de condus ai?

cam asta spuneam si eu , nu-i asa?apropo de turbina, stie careva cand se strica care sunt primele semne? zgomote , ceva ? lipsa de putere? sau care ar fi primele semne ?simt ca e ceva in neregula cu motorul meu [are un usor zgomot, si mi ramane 1-2 secunda turat cand schimb vitezele] in rest , e ok...credeti ca ma lasa ceva?astept si eu o parere cat de cat avizata....
__________________
1,6 16V 74Kw [100Hp] , Drive with style...MAYU!

Last edited by NWZeu; 13-01-09 at 11:16.
mayu is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 17:06   #18
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Cum skimbi vitezele?Ce stil de condus ai?

in principal elicea se descentreaza (uzura, funingine) si face un sunet bizar, legat de turatia marita nu e de la turbina, cand ai tinp fa un diagnostic la injectoare, EGR sa nu fie alta problema, costa in jur de 1.5 mil la Ford (diagnostic complet) insa te poate scapa de multe probleme ce pot aparea ulterior (injectoare, pompa, etc).
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 23:44   #19
nasucorloene
Ford Driver

Stage 4
 
nasucorloene's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 218
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum skimbi vitezele?Ce stil de condus ai?

daca vrea cineva piese dela motor am eu de focus de 1.8 de 90 cp piese super ieftine
nasucorloene is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 21:48   #20
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum skimbi vitezele?Ce stil de condus ai?

Quote:
Originally Posted by mayu View Post
cam asta spuneam si eu , nu i asa?apropo de turbina, stie careva cand se strica care sunt primele semne? zgomote , ceva ? lipsa de putere? sau care ar fi primele semne ?simt ca e ceva in neregula cu motorul meu[are un usor zgomot, si mi ramane 1-2 secunda turat cand schimb vitezele]in rest , e ok...credeti ca ma lasa ceva?astept si eu o parere cat de cat avizata....
senzorul de la ambreiaj cred ca e defect. daca ai ford mondeo sau focus e sigur asta. mergi cu masina la service si spunele sa iti faca test, dar e posibil sa nu arate nimic. schimba senzorul si se va rezolva. daca e in garantie nu te costa nimic.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 15-02-08, 02:53   #21
nasucorloene
Ford Driver

Stage 4
 
nasucorloene's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 218
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum skimbi vitezele?Ce stil de condus ai?

lume am rezolvat masina nu cred ca mai am cu ce sa mai scot consumul acuma mor de ciuda am avut un incident nefericit
nasucorloene is offline   Reply With Quote
Old 16-02-08, 08:24   #22
mayu

Stage 2
 
mayu's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 55
Default Re: Cum skimbi vitezele?Ce stil de condus ai?

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
senzorul de la ambreiaj cred ca e defect. daca ai ford mondeo sau focus e sigur asta. mergi cu masina la service si spunele sa iti faca test, dar e posibil sa nu arate nimic. schimba senzorul si se va rezolva. daca e in garantie nu te costa nimic.
poate imi spui si mie mai multe detalii? masina nu e in garantie [este 2003] , si as vrea sa stiu mai multe despre senzorul asta, oare din cauza lui imi face asa? adevarul ca mi face figura asta dupa ce am schimbat pompa de ambreiaj, se poate sa aiba vreo legatura?.......
mayu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 18:22   #23
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum skimbi vitezele?Ce stil de condus ai?

am o cunostinta care aceeasi problema a avut si a rezolvat-o inlocuind senzorul.daca tu zici ca iti apare treaba asta dupa ce ai schimbat pompa de ambreiaj e clar ca de acolo e problema. se pare ca e ceva destul de des intalnit la mondeo si focus diesel. Simptomele sunt !: Motorul ramane turat la apasarea ambreiajului,dar timpul cat sta asa variaza. 2:turatia scade in trepte , adica prima data ramane la ultima valoare apoi scade cam 1/3 ,1/2 pana ajunge la relanti (750).
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 13-01-09, 09:32   #24
marius140872

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Cum schimbi vitezele? Ce stil de condus ai?

pai eu merg cam asa...nu schimb vitezele sub 2500...prin oras rar de tot vede treapta a 4-a...si a 5-a peste 100 km/h
marius140872 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 20:04   #25
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum schimbi vitezele? Ce stil de condus ai?

a spus cineva aici,ca la motoarele turbo diesel cel mai mic consum il obtii daca lucreaza tot timpul turbina ma poate lamuri si pe mine cineva de ce? si nu cumva sa radeti de mine ca acum ma invat :">
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 18:14   #26
d-shiznit

Stage 2
 
d-shiznit's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 45
Member of:
[VW]
Default Re: Cum schimbi vitezele? Ce stil de condus ai?

eu..conduc agresiv :P asa zice taicamiu..ii instructor ) nu incurc pe nimeni, merg cu 80 in oras si daca unu m-o incurcat, vorba aia: si-a dat foc la valiza...da' nu-s asa intotdeauna..cand n-am chef de nimic..merg normal..si da, motorul subturat consuma mai mult

Last edited by NWZeu; 28-02-09 at 18:56.
d-shiznit is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 21:15   #27
marius140872

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Cum schimbi vitezele? Ce stil de condus ai?

si mai zici ca taicatu' e instructor...?
ti-as da amenda numai cand te vad pe strada macar si pentru ce ai postat aici..

Last edited by NWZeu; 01-03-09 at 11:53. Reason: inainte sa dai amenzi verfica limba romana
marius140872 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 22:00   #28
d-shiznit

Stage 2
 
d-shiznit's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 45
Member of:
[VW]
Default Re: Cum schimbi vitezele? Ce stil de condus ai?

LOL ) zii ca tu mergi cu 50 in oras si...ce treaba am eu cu taicamiu pana la urma? ca daca ma prinde nu pe el il amendeaza....oricum chestia e nu incurc pe nimeni, aia vroiam sa accentuez, si ca o gramada de prosti de aduna pe langa tine cand conduci frate...din aia ce merg cu 20 si ii claxoneaza toti, iti taie fata, nu semnalizeaza...si, da in orice oras mare nimeni nu merge cu 50 frate ca nu stai cu ochii numa-n bord! si majoritatea oamenilor is grabiti...tu poate esti din ala speriat frate...ce sa zic...bafta la condus!

Last edited by NWZeu; 01-03-09 at 11:52. Reason: cam grea limba romana observ .... si pe forum este grabit?
d-shiznit is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 13:23   #29
marius140872

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 24
Default Re: Cum schimbi vitezele? Ce stil de condus ai?

tu nu ai nici o treaba cu taicatu ..corect am reactionat poate exagerat ..pe undeva ma deranjat ''tonul''tau ''eu..conduc agresiv :P asa zice taicamiu..ii instructor ''- speram ca un instructor sa nu invete asa ceva un sofer in devenire care se presupune ca nu are cunostintele si indemanarea unui astfel de stil

si intradevar eu merg cu 50 in oras atunci atunci cind nu conduc in coloana si sunt obligat sa circul cu viteza celorlalti

chiar crezi ca stilul tau de a conduce cu 80 km la ora in oras nu incurca pe nimeni?
nu sunt speriat de loc...uitate prin topicuri sa vezi cat am atins eu cu masina mea

..eu doar incerc sa nu ajung in situatia de a ma gandi ca daca circulam cu 50 la ora poate un semen al meu ar fi bine mersi si siar vedea linistit de viata lui..dar tu brobabil nu realizezi diferenta intre un impact la 50 sau 80 km/h

si cred ca am deviat de la ideea topicului....stilul de condus raportat la consum...
marius140872 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 18:21   #30
d-shiznit

Stage 2
 
d-shiznit's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 45
Member of:
[VW]
Default Re: Cum schimbi vitezele? Ce stil de condus ai?

da omu, ai dreptate...si eu am reactionat exagerat...normal, merg cu viteza unde permite drumul, si in conditii de siguranta...si am atins si eu viteze f mari
d-shiznit is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -