Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-11, 00:33   #16
mmisi

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 3
Default Defecte electrice

Apropo m-i s-au blocat luminile pe faza lunga la ford focus 1,8 TDDI .Am cumparat un alt bloc de c-da semnalizari second hand -si stupoare -la fel. Ca sa constat ca si cel cumparat second era defect.Defectul l-am depistat desfacand blocul de semnalizare unde am gasit o tije de plastic in prelungirea manetei de semnalizare rupta pe care am lipit-o cu letconul si totul a revenit la normal-La blocul original am mai depistat un clichet metalic rupt - atentie acest clichet in momentul in care am vrut sa-l lipesc cu cositor s-a topit!!! este din staniu.
mmisi is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 15:24   #17
claudiuFord

Stage 2
 
claudiuFord's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Cum fac sa schimb casetofonul cu un mp3 player pe un focus din 2001?

Quote:
Originally Posted by mmisi View Post
Vezi ca daca cauti sub scaune(stanga sau dreapta , ai niste cabluri care se pot lega la o magazie de CD-uri -eu am magazie cu 6 CD-uri)
poi si acolo sa leg woofer-ul ??????/
claudiuFord is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:30   #18
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Cum fac sa schimb casetofonul cu un mp3 player pe un focus din 2001?

Ce treaba are magazia de CDuri cu "wooferul" ?
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:35   #19
claudiuFord

Stage 2
 
claudiuFord's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Cum fac sa schimb casetofonul cu un mp3 player pe un focus din 2001?

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Ce treaba are magazia de CDuri cu "wooferul" ?
poi asta am intrebat si eu daca sa leg woofer-ul la firele de sub scaune unde are legata el magazia,.
nu stiu ce a vrut sa spuna.
claudiuFord is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:50   #20
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Cum fac sa schimb casetofonul cu un mp3 player pe un focus din 2001?

Deci, daca vrei subwoofer pe masina, ai nevoie de statie ..... daca ai playerul de fabrica al masinii ai nevoie si de un adaptor high-low care se conecteaza la o boxa a masinii pentru semnalul audio al statiei. Daca ai player cumparat ulterior (aftermarket) e posibil sa ai iesire dedicata pentru statie!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 19:58   #21
claudiuFord

Stage 2
 
claudiuFord's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Cum fac sa schimb casetofonul cu un mp3 player pe un focus din 2001?

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
Deci, daca vrei subwoofer pe masina, ai nevoie de statie ..... daca ai playerul de fabrica al masinii ai nevoie si de un adaptor high-low care se conecteaza la o boxa a masinii pentru semnalul audio al statiei. Daca ai player cumparat ulterior (aftermarket) e posibil sa ai iesire dedicata pentru statie!
eu am cd 6000 de fabrica pe ea si vreau sai pun un subwoofer, trebuie neaparat sa iau acel adaptor de care zici, ma gandesc ca pot sa pun si fara statie.
ce parere ai?
claudiuFord is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 22:12   #22
Kedy
AfterDark Racing Member


Stage 5
 
Kedy's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,847
Member of:
[AfterDark Racing]
[FORD]
[DACIA]
[4Tuning International]
Default Re: Cum fac sa schimb casetofonul cu un mp3 player pe un focus din 2001?

Quote:
Originally Posted by claudiuFord View Post
eu am cd 6000 de fabrica pe ea si vreau sai pun un subwoofer, trebuie neaparat sa iau acel adaptor de care zici, ma gandesc ca pot sa pun si fara statie.
ce parere ai?
Asculta, stie ce zice nu o sa mearga fara adaptorul ala indiferent daca ai woofer pasiv sau activ. Adaptorul respectiv iti face o iesire RCA care nu este pe CD -ul OEM. Deci fara adaptor nu il poti lega.


P.S. Totusi recomand modificarea completa HeadUnit(cel OEM e limitat aici iti recomand Alpine sau Clarion sau Pioneer), Difuri componente(cele OEM sunt ok pt playerul oem daca schimbi playerul trebuie altele astea o sa baraie recomand DLS), amplificatoare(unul dedicat pt subwoofer si unul pt dif; aici poti jongla eu as recomanda tot Alpine sau DLS) si subwoofer(in functie de cat vrei sa sune si sa dea bass infundat recomand Alpine R...).

Later edit: pe langa cele de mai sus mai sunt necesare si un kitt de instalare amplificator plus niste claburi RCA(recomand sa nu te zgarcesti la astea sa le iei pe cele mai ieftine daca vrei sa ai muzica si nu zgomot in masina) marfa de calitate costa
__________________

Last edited by Kedy; 08-01-11 at 22:17.
Kedy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -