Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-15, 19:48   #1
PuiDeGostat

Stock
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 1
Question Fiesta Flair

Am cumparat un Ford Fiesta Flair 1998, masina draguta si proaspat adusa in tara, am facut un control la mecanic iar inafara de placute de frana si cilindrii frana nu am avut nimic de schimbat, nicio problema cu ea. Acum urmeaza RAR'ul pentru omologare, dar sunt nelinistit din cauza faptului ca in certificatul de inmatriculare dimensiunea rotilor este una singura 165/70R13 iar pe masina sunt roti 175/65R14.
Ma poate sfatui cineva care e in tema? As putea sa fiu respins la RAR din acest motiv? Daca nu e necesar nu as investi in roti, cele pe care le are sunt ca si noi.
PuiDeGostat is offline   Reply With Quote
Old 16-03-15, 20:31   #2
mario-13

Stage 4
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 175
Default Re: Fiesta Flair

Te pot respinge, dar cand faci autentificarea poti cere si trecerea tuturor dimensiunilor in carte. Daca ce ai acum e printre alea impusti 2 iepuri dintr-un foc: le ai trecute pe toate pt viitor si nu mai schimbi nimic.

2) imprumuti niste jante si cauciucuri cu dimensiunea ta din carte, te duci la RAR si dupa le pui pe ale tale la loc
mario-13 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-15, 18:12   #3
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Fiesta Flair

Asa cum spune si 'mario-13 in etapa de identificare la RAR trebuie sa ceri sa treaca toate dimensiunile la jante/anvelope care vin in echiparea masinii.
Asta pentru ca acel model de Fiesta,poate fi echipat din fabrica cu 2 chiar 3 tipuri de jante/anvelope....las mai jos o imagine din sfanta scriptura...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tire Fiesta flair.JPG
Views:	40
Size:	82.0 KB
ID:	3083264  
valentin16 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -