Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-14, 11:30   #1
b126azr

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 1
Exclamation Problema ford focus mk1

Salut, imi cer scuze pentru thread nou dar din ce am citit peste tot nimic nu se potriveste!

Am un Ford Focus mk1 98' 2.0 16v benzina, cand am de la 90-100km/h in sus si turez imi tremura volanul, cu cat cresc viteza cu atat creste si vibratia, daca nu mai turez nu se mai simte nimic...

Am schimbat recent distributie, ulei, filtru ulei si benzina, anvelope iarna, echilibrat jante, geometrie

Vreau sa ma duc cu ea la un tester sa aflu sigur dar ma gandesc ca poate a mai avut cineva aceeasi problema si ma poate ajuta!
b126azr is offline   Reply With Quote
Old 05-11-14, 14:00   #2
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Problema ford focus mk1

Nu vreau sa spun o prostie, dar e posibil sa fie dintr-un tampon/tampoane pe la motor. Probabil de la uzura si vechime sa tremure cand e motorul in sarcina si la viteze mai mari, iar tu sa resimti vibratia in directie. E doar o parere. Sa scrii si aici daca ai rezolvat problema si ce a fost. Numai bine.
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 21-04-15, 11:49   #3
momo

Stage 5
 
momo's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,295
Default Re: Problema ford focus mk1

Salut! Am avut aceeasi problema la un FF MK1, 1.8tddi.
Remedierea s-a produs prin schimbarea volantei
Acum nu stiu ce ar putea fi la benzina, dar ma gandesc ca mare diferenta nu e. Arunca totusi un ochi si la capitolul ambreiaj.

Numai bine!
__________________
____________________________________
Traieste ziua de astazi ca si cum maine nu ar exista
momo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -