Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-14, 13:38   #1
stane08

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3
Angry lipsa putere ford mondeo mk3 2.0 tddi 66 kw

salut, Am o problema foarte mare cu lipsa de putere. Am schimbat toate furtunele de presiune, filtu motorina, am verificat turbina, injectoarele si erau bune, am spart catalizatorul, nu imi da masina nici o eroare, dar cu toate astea masina nu trage deloc bine. In plus in treapta 3-4 se accelereaza foarte greu dupa 3000 rpm si turometrul oscileaza. viteza maxima este de 165 km cu masina goala. Aveti vreo ideea ce ar putea fii?
stane08 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-14, 16:59   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: lipsa putere ford mondeo mk3 2.0 tddi 66 kw

Pare a fii un "limp mode", ai vreun check eng aprins, sigur nu iti lipseste vreun senzor (de pe evacuare) sau il ai deconectat?
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-14, 17:10   #3
stane08

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3
Default Re: lipsa putere ford mondeo mk3 2.0 tddi 66 kw

nu imi apare absolut nimic in bord. am pus-o pe tester si in mers si absolut nimic! mufe pe evacuare nu am verificat absolut nimic si nici nu am auzit vreun mecanic sa zica ceva. cei de la service spun ca ar putea fii pompa de motorina.
stane08 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-14, 17:40   #4
stane08

Stock
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 3
Default Re: lipsa putere ford mondeo mk3 2.0 tddi 66 kw

in plus am uitat sa precizes ca turometrul urca in trepte mici nu constant! am auzit ca ar putea fii infundat sorbul din rezervor. stie cineva despre acest sorb? unde se afla dar mai ales daca ar putea fii cauza problemelor. multumesc mult
stane08 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -