Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 30-09-14, 22:36   #1
Seshommaru

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 3
Default Probleme motor Ford Mondeo MK3 1.8 92Kw

Salut. Probabil ca undeva in forum o mai fii un thread pe aceasta tema dar problema cu forumurile, cu toate ca exista search, sunt mult prea multe thread-uri de a trece prin ele iar internetul presupune viteza. Dar sa revenim.
Am un Ford Mondeo MK3 cod motor BY5 CHBB1 din 2001. Acum 3 zile mi s-a aprins martorul de check engine. La relanti motorul "functiona" ok. In momentul in care puneam masina in miscare si parcurgeam vreo 50m masina incepea sa se inece si motorul sa moara. Am dus masina la tester si a dat codurile de eroare P0351 si P0352. Am schimbat bobina de inductie iar martorul de check engine s-a stins. Am scos masina la un test si pana la un moment dat toate bune. La primul semafor in schimb in mmentul in care am pus frana motorul a pierdut din turatie, becul de baterie a licarit pentru cateva secunde iar motorul a murit. Am zis ca daca tot am scos bateria, trebuie sa reinvatam calculatorul masinii parametrii ei. Asa ca am mers vreo 8 km in regim normal si problema a disparut, in mare. Singurul lucru care a ramas este ca in momentul in care pun frana turatia scade sub 800rpm urca repede peste 1000 si apoi se stabilizeaza in jurul valorii de 800rpm. Nu cred ca este normal. Are cineva vreo idee de la ce poate fii?
Seshommaru is offline   Reply With Quote
Old 06-10-14, 15:56   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Probleme motor Ford Mondeo MK3 1.8 92Kw

Asta pare a fii un contact imperfect (cel mai bun caz) sau bobina de inductie, nu stiu cu ce ai schimbat-o, nu stiu cum ai montat-o dar ceva nu ai facut ok, dar daca ai facut asta corect e posibil ca o fisa sa fie buclucasa!
Cel mai rau caz posibil, PCM este pe duca.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-14, 21:26   #3
Seshommaru

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 3
Default Re: Probleme motor Ford Mondeo MK3 1.8 92Kw

Bobina este una TESLA. Am montat-o conform instructiunilor si cu toate ca nu scria nimic pe ea am pastrat ordinea fiselor de la vechea bobina. Motorul nu a facut figuri. PCM fiind ce mai exact? Am auzit o gramada de alte lucruri. Gen EGR, galeria de admisie, Sondele lamda si cam atat In curand cred ca o sa schimb toata masina )
Seshommaru is offline   Reply With Quote
Old 07-10-14, 17:03   #4
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Probleme motor Ford Mondeo MK3 1.8 92Kw

Powertrain control module este PCMul.
Erorile mentionate de tine sunt pe aprindere (pierde ambele canale)!
Cum sunt fisele ?
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 19:26   #5
Seshommaru

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 3
Default Re: Probleme motor Ford Mondeo MK3 1.8 92Kw

Fisele sunt ok.
Seshommaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -