Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-14, 13:54   #1
tudor_vr6

Stage 5
 
tudor_vr6's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 323
Default Problema Ford mondeo 2.0Tdci 130cp Pierde putere

De ceva timp ma confrunt si eu cu urmatoarea problema: Masina Ford Mondeo MK3 2.0 tdci 130 CP An 2002. Pe treapta a3a cand bag pedala la ''fund'' nu mai trage deloc ( uneori mi se opreste si motorul) si se aprinde si martorul Bujiilor. Ce poate fi? am verificat EGR: am schimbat furtunul dintre EGR si intercooler(avea o crapatura de 5 cm) am curatat EGR, turbina este curata , nu papa ulei. Ce poate sa aiba? Problema aceasta o am dupa ce am avut 3 saptamani un kit de xenoane aftermarket. Astept pareri- pe tester nu da nimic, nu am gasit un tester sa il pun in mers pe masina cand da si eroare. Daca masina o iau usor fara sa o fortez merge fara probleme,numai la depasiri in forta parca i se taie turbina si nu inteleg de ce uneori imi moare si motorul
tudor_vr6 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-14, 23:39   #2
DJ-60-LAN
Ford Driver

Stage 4
 
DJ-60-LAN's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 198
Member of:
[FORD]
Default Re: Problema Ford mondeo 2.0Tdci 130cp Pierde putere

iti recomand sa verifici pe tester parametrii injectoarelor..imi pare rau sa te anunt dar pica destul de des.. si eu am schimbat set complet...la motoarele astea daca un injector face probleme baga motorul in protectie...dar la mine isi revenea doar din tester..singur nu iese.
__________________
Burn rubber , not your soul ! bY ZEUS™


Red Thunder ===>> https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...ia-2002-a.html
DJ-60-LAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -