Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 26-12-13, 11:57   #1
kakzmarek

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default discuri ovalizate

salut, ce discuri si placute frana imi recomandati pentru ford focus combi, mi sau ovalizat dupa 1000 km discuri ferodo si placute o marca spaniola parca, pe partea interioara au aparut niste canaluri iar la unul e o fisura
kakzmarek is offline   Reply With Quote
Old 26-12-13, 12:14   #2
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: discuri ovalizate

cele cu care vine masina de fabrica si anume Ate. nu o sa ai deloc probleme cu ele, dar sa iei si discuri si placute Ate
steffan is offline   Reply With Quote
Old 26-12-13, 22:39   #3
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: discuri ovalizate

Quote:
Originally Posted by kakzmarek View Post
salut, ce discuri si placute frana imi recomandati pentru ford focus combi, mi sau ovalizat dupa 1000 km discuri ferodo si placute o marca spaniola parca, pe partea interioara au aparut niste canaluri iar la unul e o fisura
E anormal sa apara probleme atat de grave care sa duca la defecte de felul asta doar dupa 1000 km din cauza pieselor.
Orice alegi, pe viitor schimba mecanicul pt ca cel mai probabil a gresit ceva cand a schimbat discurile si placutele la masina ta...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 27-12-13, 08:01   #4
kakzmarek

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default Re: discuri ovalizate

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
E anormal sa apara probleme atat de grave care sa duca la defecte de felul asta doar dupa 1000 km din cauza pieselor.
Orice alegi, pe viitor schimba mecanicul pt ca cel mai probabil a gresit ceva cand a schimbat discurile si placutele la masina ta...
multumesc pentru sfaturi, cei drept am mers asa cu ele ovalizate 20000 km cand am verificat mam speriat, ii sfatuesc pe toti sa schimbe discurile la primele semne de ovalizare, acum sunt in polonia si miam luat de aici discuri textar si placute ate oricum e diferenta cel putin ambalajul care are sigiliu si cod de verificare autentic, miau zis ca textar sunt mai bune ca deja cu ate au venit cu reclamatii
kakzmarek is offline   Reply With Quote
Old 27-12-13, 11:42   #5
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: discuri ovalizate

Gasesti mecanici buni in Polonia, gasesti si piese, ATE sunt bune insa si TEXTAR au calitate foarte buna (BMW spre exemplu le foloseste pe amandoua in functie de anumite loturi de fabricatie).
Fereste-te de fakeuri iar daca mergi distante considerabile (temperatura mare la discuri) nu te baga in balti si prin zapada mai mare (iar de asta ai din belsug acolo, in majoritatea oraselor)
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 10:29   #6
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: discuri ovalizate

Intradevar,sub sigla 'Ferodo' (dar nu numai) au aparut din pacate o multime de fake-uri...gen disc de frana,placute de frana/saboti,etc.
Ate, Textar sau Brembo sunt marcile la care am vazut discuri/placute de frana=calitativ bune/f. bune.
Cand se doreste a se achizitiona astfel de piese,recomand sa se caute in mai multe locuri(daca se poate) pentru a vedea daca exista diferente(incepand de la ambalaj,sigilii,cod-uri,etc)
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 11:44   #7
black rooster

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 24
Default Re: discuri ovalizate

Personal am o parere buna despre discurile ate si placute textar si trw.
In general, trebuie alese discuri dure si placute moi, din materiale ,,ecologice"" care se uzeaza mai repede (cca 30...40000km). Importanta este si pasuirea placutelor/sabotilor dupa primile sute de km de la montare dar in general si modul de folosire al franei, stilul de conducere.
black rooster is offline   Reply With Quote
Old 05-01-14, 13:27   #8
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: discuri ovalizate

Mai trebuia sa mentionez,ca odata cu schimbarea acelor discuri de frana este recomandat si schimbarea placutelor de frana.
Orice producator de discuri de frana(care se respecta) are si cateva recomandari referitoare la placutele de frana care se potrivesc la modelul de discuri selectat, dar si recomandari de montare si ulterior de folosire a franei in primele sute de km.


Spe exemplu,la a mea masina(Fiesta Mk6) care are acum 92.000km,nu am ajuns sa schimb placutele de frana originale,inca.
Echiparea din fabrica(Ate) este sub forma...discuri(ventilate) de textura mai moale, iar placutele de frana din compozitie dura.
Exista si modele de masini cu echipare exact invers....adica discuri f. dure si placute cu o textura mai 'moale'...
Dar cel putin la Ford(mai toate modelele) sa preferat de catre fabricant,varianta disc 'moale'--placute 'dure'.
Acum,fiecare monteaza/cumpara ce crede el ca este mai potrivit pentru el si masina lui...

Sa auzim numai de bine.
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 20:47   #9
black rooster

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 24
Default Re: discuri ovalizate

Quote:
Originally Posted by valentin16 View Post
Mai trebuia sa mentionez,ca odata cu schimbarea acelor discuri de frana este recomandat si schimbarea placutelor de frana.
Orice producator de discuri de frana(care se respecta) are si cateva recomandari referitoare la placutele de frana care se potrivesc la modelul de discuri selectat, dar si recomandari de montare si ulterior de folosire a franei in primele sute de km.
Producatorul spune multe, stii cum se spune ,,Zici cum zice popa, nu faci cum zice el''. Discurile se mai pot reconditiona, daca au grosimea de strangere pentru etriere. Parca minim 22,4 mmm.
Si intradevar, la schimbarea discurilor se schimba obligatoriliu si placutele de frana.
black rooster is offline   Reply With Quote
Old 09-01-14, 21:02   #10
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: discuri ovalizate

Reconditionarea discurilor e ca respalarea prezervativelor ......
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 10:55   #11
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: discuri ovalizate

NWzeu, nu-i chiar aşa.
Îţi pot arăta disc bun, cu care mai poţi merge mult şi bine dar căruia i s-a
creat acea buză care nu lasă plăcuţa să calce cum trebuie şi atunci
trebuie luate un pic la strung.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 13:49   #12
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: discuri ovalizate

Discurile de frana se pot rectifica/taia corect si la o eficienta se 100%
DOAR pe o masina de rectificat echipata cu masa magnetica...si asta cu,,conditia sa fie in cota de uzura admisa!
Aceasta masa magnetica,nu am mai vazut-o de pe vremea lui 'piticu' si sunt foarte slabe sanse sa o mai vad in echiparea la vre-un atelier/service/reprezentanta ...


La IVECO Militari (acum mai bine de 6-7 ani)am vazut o freza oscilanta cu masa magnetica,dar care statea cu husa pe ea pentru ca nu aveau un angajat care sa stie sa lucreze cu ea....
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 16:34   #13
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: discuri ovalizate

Ai nevoie de scule, de om priceput, apoi sa fie echilibrate, sa aiba aceeasi masa, tragi linie ...... iei altele noi!
ATENTIE - vorbim de discuri cu uzura normala, care NU sunt ovalizate, alea sunt SCRAP!
La fel ca la prezervative ....
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-14, 09:31   #14
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: discuri ovalizate

Intr/adevar,asa cum spune si NWZeu,la final cand tragi linie,nu merita efortul.
In cazul discurilor ovalizate,la preturile la care se gasesc acum discuri de frana noi,nu mai merita sa faci nici macar efortul de a cauta un astfel de atelier....

Ca exemplu,dau masina mea,la care am gasit discuri de frana Brembo ventilate,la 90ron bucata.
No coment.
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-14, 17:18   #15
kakzmarek

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default Re: discuri ovalizate

Salutare tuturor, multumesc mult pentru sfaturi vreau sa va spun ca am peste 7000 km facuti cu discurile textar si placute ate si sunt super multumit , intradevar mare grija ca sunt multe falsuri eu sunt patit pana si uleiul de motor se simte diferenta daca il cumperi din strainatate , si mare grija cand montati discurile sa curatati bine fuzetele de rugina iar pe spate ca sa intre pistonasul inapoi la etrier si daca nu aveti presa speciala merge impins imvartindul in sensul acelor de ceas, daca faceti asta singuri fara mecanic, eu nu am stiut dar multumita voua am facut tot de unul singur, inca odata multumesc am economisit multi bani datorita voua.
kakzmarek is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -