Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-13, 16:44   #1
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default probleme ford ka servodirectie

De curand am achizitionat un ford ka, 98, si ca o masina cu vechime intampin probleme:

- pierdere lichid servo odata pe la caseta dar acolo sunt picaturi foarte foarte mici ...iar de curand la conductele de sub radiator.
Astazi am fost cu ea la un prieten cu garaj sa verificam pierderile pe care le-am mentionat nevand de unde cumpara conducte am incercat niste improvizati pentru cateva zile pana reusesc sa cumpar conducta, dar nu a dat randament asa ca am renuntat "la proiect" si am tras pe dreapta masina pana voi remedia problemele aparute.

Mam documentat pe forum pe ici pe colo, ca daca a ajuns sa pierd lichidul de servo pe la caseta ...ar trb sa o schimb cu una noua (care valoreaza cat masina), sau cu una reconditionata cu a mea la schimb (care imi pare destul de scumpicel ).

Am nevoie de sfaturile voastre cam ce ar trb sa fac sa cumpar una de la dezmembrari (care nu am ideie cat valoreaza si nici garantie ca merge nu am) sau una reconditionata ? iar 2 sa imi spuneti cum se numeste aceasta conducta ca sa ma interesez pretul ei si de unde sa o achizitionez ?

Am atasat niste poze pentru a incerca sa va dati seama problemele intampinate si conducta.

Calitatea pozelor lasa de dorit dar poate va dati seama de ceva















__________________
Cine se trezeste de dimineata… doarme mai putin
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 01-09-13, 11:07   #2
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: probleme ford ka servodirectie

Salut,
Varianta cea mai optima,dpdv al meu,ar fi cea cu o caseta reconditionata+a ta la schimb+o contravaloare.
Acum daca masina a costat(cat a costat) asta nu inseamna ca si piesele ar trebui sa coste raportat la ce a dat omul pe masina.
Mai exista si posibilitatea achizitionarii unui set de reparative pentru caseta,dar sigur pe langa acel set,o sa mai fie nevoie si de alte piese(rulmenti)+rectificari.
Acum fiecare,pe buzunarul lui,face ce si cum pofteste.
Odata cu sch. casetei,ar fi recomandat si inlocuirea furtunelor/conductelor(posibil lovite).
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-13, 22:09   #3
StoAdrian

Stage 4
 
StoAdrian's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 171
Default Re: probleme ford ka servodirectie

cu conductele se pot face la un service specializat in hidraulica sa zicem ca se rezolva, acum ramane caseta de reparat voi vedea ce fac probabil reconditionata asta e clar.

Ai ideie preturile la care se invarte cea ce ai zis u acolo ?

www.casetadirectie.com

Cunoaste cineva acest service?
StoAdrian is offline   Reply With Quote
Old 02-09-13, 07:11   #4
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: probleme ford ka servodirectie

In site-ul lasat de tine,pretul este mai mult decat ok...cunosc cateva persoane care si-au schimbat casetele de directie,(diverse tipuri de masini) si nu au avut nimic de comentat la capitol calitate,garantie.
Dar mare atentie....Garantia se acorda cu conditia ca celelalte elemente ale puntii fata sa fie in stare buna de functionare.

Kit-ul de reparatie,care nu include si rulmenti...variaza ca pret de la 150ron pana in jurul a 200ron.Cu manopera aferenta...parca tot la un atelier de reconditionari a-si apela.
valentin16 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -