Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-13, 21:47   #1
EvOlV

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Mers in "suturi"

buna am si eu o problema la ford mondeo 2001 disel , merge in suturi la viteza constanta orice viteza , scoate fum un pic negru cand o tin constanta cate in puff ,2-3 tot asa , dar cand accelerez nu scoate fum deloc ,motorul merge rotund si cand merg si cand stau pe loc , nu trage de la 1800 de turee pana la 2000 zici ca e dacie nimic nu trage cand trec de 2000 de ture si intra turbosuflanta merge normal , dar tot in suturi cand o tin constant la o vitezaa si la rece si la cald motoru.
(vreo problema la alimentare) ?
EvOlV is offline   Reply With Quote
Old 19-07-13, 19:18   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Mers in "suturi"

Sau un EGR buclucas ..... curata valva si vezi dupa.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-13, 16:51   #3
EvOlV

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Re: Mers in "suturi"

am curatat egr merge perfect, am pus filtru de motorina nou , la fel simtomele alea le are parca ii dacie , ajuto va rog pana nu ii dau foc
EvOlV is offline   Reply With Quote
Old 26-12-13, 11:47   #4
kakzmarek

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default Re: Mers in "suturi"

Quote:
Originally Posted by EvOlV View Post
am curatat egr merge perfect, am pus filtru de motorina nou , la fel simtomele alea le are parca ii dacie , ajuto va rog pana nu ii dau foc
verifica injectoarele si turbina si eu am aceasta broblema am rezolvat cu un aditiv bun de curatare injectoare acum mai am turbina da o mai las asa ca vad ca merge ok se aude doar un suerat. Turbina o poti verifica tu misti axul stanga dreapta, sus jos
kakzmarek is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -