Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-13, 19:51   #1
tudor_just_do_it

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default ford fiesta an 1997 motor 1.3 benzina

Buna seara.as vrea va rog sa ma ajutati cu o problema la un ford fiesta 1997 1.3 benzina.daca o turez normal in mers,dau un exemplu.sunt in viteza a 4-a.am 70 la ora,si franez puternic pentru a trece in treapta a 2-a .pe la 30 la ora imi apar beculetele din bord iar motorul e oprit.de ce?ce trebuie sa fac?
tudor_just_do_it is offline   Reply With Quote
Old 04-02-13, 06:42   #2
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: ford fiesta an 1997 motor 1.3 benzina

mda...2 topic-uri pt acelasi lucru...trist.


tudor_just_do_it...din modul in care te-ai exprimat/scris in post-ul de mai sus,nu cred ca se poate intelege mare lucru.

Din semnatura afisata,spui ca esti din Iasi...deci ai in oras o sumedenie de service-uri unde poti fi ajutat(faptic).
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 07:20   #3
fanitzaa

Stage 1
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 13
Default Re: ford fiesta an 1997 motor 1.3 benzina

Salut. O sa iti descriu problema mea care din cate vad o ai si tu. Daca esti in treapta 4 de exemplu si faci frana de motor iar cum se aude ca se tureaza motorul calci repede ambreiajul, moare motorul. Se pare ca problema ar fi IACV( pe scurt valva de ralanti). Am sa o schimb si eu luna viitoare cred ca acum tocmai am reparat caseta si am sa-ti spun ce si cum. Valva ar fi vreo 200 RON deci nu este scumpa.
fanitzaa is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 05:50   #4
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: ford fiesta an 1997 motor 1.3 benzina

beculetele se aprind pt ca ti se opreste motorul;e ca si cum ai baga cheia in contact;motivul opririi este fie ICV-ul, fie senzorul de pe cutia de viteze care tine motorul turat atunci cand se schimba vitezele
__________________
Dresaj Caini Ploiesti
catarsis is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -