Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-13, 12:26   #1
cosmyn0000

Stock
 
cosmyn0000's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 4
Default tremurat relati

salut, am un ford focus an 2001, 74kw, 100cai, motor 1.6 benzina, adus din germania si am urmatoarea problema..dupa umblat pe la diferiti mecanici nu am ajuns la un rasp ce treb sa schimb, are urm problema turatia la relanti ramane in 900pe bord si pe tester 690...dupa un timp ce sta incepe sa tremure masina(ba tremura,ba nu tremura cum doreste transa),sau cand merg cu ea pe poduri in general sau pante cand iei piciorul de pe frana, fiind pe liber pleaca la vale,in momentul acela se ridica turometru(creste turatia)dupa cateva secunde scade dar scade drastic, adik sub cele 900rpm din bord si se duce aproape de 0 cu tremurat groaznic...ce poate fi unde sa o caut..caut un rasp pls(raman dator)
cosmyn_0000@yahoo.com ms
cosmyn0000 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-13, 21:51   #2
llexu.allex

Stage 2
 
llexu.allex's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 56
Default Re: tremurat relati

aceasi problema o am si eu si foarte multi posesori de ford focus 1 benzina,asta e problema lor.Nu stiu ce poate fii,eu incerc de ceva vreme sa ii dau de cap(am schimbat bateria,am schimbat cablurile de la alternator,am curatat toate mufele de la motor,am curatat clapeta de la acceleratie)mai am doua variante,sa schimb de proba alternatorul sau regulatorul de tensiune de la alternator.
llexu.allex is offline   Reply With Quote
Old 26-01-13, 23:09   #3
cosmyn0000

Stock
 
cosmyn0000's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 4
Default Re: tremurat relati

nu poate fi motorasul pas cu pas cau cva de la relanti??ma gandeam sa maresc putin turatia..ar merge
??
cosmyn0000 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 20:03   #4
llexu.allex

Stage 2
 
llexu.allex's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 56
Default Re: tremurat relati

Quote:
Originally Posted by cosmyn0000 View Post
nu poate fi motorasul pas cu pas cau cva de la relanti??ma gandeam sa maresc putin turatia..ar merge
??
nu,nu merge.Este sigur ceva legat de alternator,de ce face asa numai atunci cand dai drumu la consumatori(geamurile electrice,aer,dezaburire etc).Ca ultima varianta ar fii sa imi pun alternator de diesel.
llexu.allex is offline   Reply With Quote
Old 27-01-13, 20:42   #5
cosmyn0000

Stock
 
cosmyn0000's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 4
Default Re: tremurat relati

pai si atunci cand este la vale...dc creste si dupa aceea scade brusc..tremura si isi revine..la normal..bobina de inductie..nuj unde sa ma duc sa`mi dea de cap
cosmyn0000 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 15:18   #6
llexu.allex

Stage 2
 
llexu.allex's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 56
Default Re: tremurat relati

pentru ca la vale cand scoti masina pe liber nu are aceasi turatie ca si cum ai fii oprit cu masina(900 de turatii),are peste 1000 de turatii la vale nu stiu de ce,asa este la toate
llexu.allex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -