Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-12, 14:33   #1
Ndei

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 2
Default URGENT

Salut.
Am un Ford Fusion 2008 benzina si am o problema la sistemul de aer conditionat.Am AC manual si azi am observat ca atunci cand dau aer la parbriz imi baga aer si in fata si la picioare,iar la parbriz vine un flux mic de aer, de abia de dezabureste parbrizul, ceea ce inainte nu era normal,adica baga aer si prin fata, dar de abia se simtea.
Cred ca s-a dereglat butonul ala de unde selectez unde sa se duca aerul sau ce s-a intamplat?
A mai patit cineva acest lucru la acest model sau alta masina si cum s-a rezolvat si un buget aproximativ?
Urgent...
Mersi!
Problema e ca si butonul de unde setez unde sa fie dirijat aerul numai merge ca inainte...parca merge mai greu, decalat..
Ndei is offline   Reply With Quote
Old 15-12-12, 07:58   #2
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: URGENT

cauza,probabil este de la cabluri...
trebuie demontat panoul,si vazut care dintre cabluri sa gripat/slabit...
acel 'buton' de selectie...pe timp de iarna,trebuie manevrat mai cu grija cand se accede in masina...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cauza.JPG
Views:	57
Size:	248.1 KB
ID:	2637115  
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-12, 20:44   #3
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: URGENT

Nu cred ca in 2008 mai sunt masini cu comanda pe cabluri Bowden, toata lumea foloeste actuatuare. Posibil defect electric (mai ales daca e climatizare automata, trebuie diagnosticata si eventual incercata o recalibrare) sau actuator defect.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-12, 22:05   #4
Ndei

Stock
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 2
Default Re: URGENT

Si acest actuator daca este defect este dificil de reparat si ca pret cam cat ar costa?
Ndei is offline   Reply With Quote
Old 21-12-12, 08:42   #5
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: URGENT

Quote:
Originally Posted by john17 View Post
Nu cred ca in 2008 mai sunt masini cu comanda pe cabluri Bowden, toata lumea foloeste actuatuare. Posibil defect electric (mai ales daca e climatizare automata, trebuie diagnosticata si eventual incercata o recalibrare) sau actuator defect.
Daca erai mai atent,observai sigur din primul post ca este vorba de un Ford Fusion...care AC model 'ManuELA'....actuatorii de care vb tu vin de regula pe Focus....Mondeo....
Fiesta2002-2008 dar si Fusion2002-2008 nu au 'de regula' acei actuatori...
Sunt modele de Fiesta sau Fusion care la 'comanda' au venit echipate cu AC auto.....dar le poti numara pe degete....

Ndei....referitor la costuri/pret/durata...un telefon la un service este suficient...
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-12, 10:14   #6
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: URGENT

Eu am Mondeo II din '98 cu AC manual si are actuatori pneumatici, nici vb de cabluri, la fel sunt si la Dacia CN, care nici macar nu avea AC... Si exemplele ar putea continua, nu am experienta pe Ford insa judecand dupa ce fac ceilalti constructori cred in continuare ca nu se mai fac masini cu cabluri!

Last edited by john17; 30-12-12 at 10:17.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-12, 15:48   #7
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: URGENT

este vorba de Fusion/Fiesta....care fac parte din gama low-cost...
Focus ...Mondeo...indiferent daca sunt model mai vechi vin cu acei act...pneum/electrici....
valentin16 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -