Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-12, 14:59   #1
pentegos

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 6
Default GPL pe Ford Fiesta MK4

Ma bate gandul sa pun GPL pe masina. O folosesc la naveta si ma toaca de minim 2 rezervore pe luna.
A mai pus cineva pe tipul asta de Ford?
Fiesta 4 din '99, motor 1.3 - J4J, 44 KW, norma de poluare euro 2 dar pe cartea germana scria D4.
Nu stiu ce fel de injectie am pe ea, am atasat si o poza cu injectoarele, poate ajuta.

As vrea sa pun rezervor toroidal, insa am suportul de la roata de rezerva sub portbagaj. Am un prieten care tuneaza masini si ma gandeam sa-l rog sa-mi modifice portbagajul astfel incat locul rotii de rezerva sa fie in interior insa nu stiu daca baietii de la RAR vor fi de acord. Practic vreau sa-l taie si sa-i sudeze o caldare pentru roata de rezerva de pe o masina care are.


Am nevoie de sugestii, pareri si recomandari...

Multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	injectoare.jpg
Views:	169
Size:	150.1 KB
ID:	2497542  
pentegos is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 21:21   #2
Feze

Stage 2
 
Feze's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 51
Default Re: GPL pe Ford Fiesta MK4

Quote:
Originally Posted by pentegos View Post
Ma bate gandul sa pun GPL pe masina. O folosesc la naveta si ma toaca de minim 2 rezervore pe luna.
A mai pus cineva pe tipul asta de Ford?
Fiesta 4 din '99, motor 1.3 - J4J, 44 KW, norma de poluare euro 2 dar pe cartea germana scria D4.
Nu stiu ce fel de injectie am pe ea, am atasat si o poza cu injectoarele, poate ajuta.

As vrea sa pun rezervor toroidal, insa am suportul de la roata de rezerva sub portbagaj. Am un prieten care tuneaza masini si ma gandeam sa-l rog sa-mi modifice portbagajul astfel incat locul rotii de rezerva sa fie in interior insa nu stiu daca baietii de la RAR vor fi de acord. Practic vreau sa-l taie si sa-i sudeze o caldare pentru roata de rezerva de pe o masina care are.


Am nevoie de sugestii, pareri si recomandari...

Multumesc!


Ai mai facut ceva? si eu am aceeasi dilema ca tine.
Feze is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 08:07   #3
pentegos

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 6
Default Re: GPL pe Ford Fiesta MK4

Da, am facut exact cum am zis.
Am decupat portbagajul si am sudat o caldare de roata de rezerva luata de pe un Golf 4, pe care am modificat-o putin ca sa o pot adapta acolo si am schimbat toba finala cu una mai ingusta pt ca cea veche nu mai incapea. Cei de la RAR nu au zis nimic, probabil nici nu s-au prins , dar este indicat sa te duci cu cineva .
Masina are injectie multipunct secventiala, deci orice instalatie GPL facuta pentru injectia asta se potriveste si nu da rateuri. Pe mine ma costat 2100 de LEI plus RAR-ul cam 160 LEI.
Acuma consuma intre 6 si 8 la suta GPL. Aproape tot cam cum consuma benzina, dar e la jumate de pret
Masina nu este lenesa, practic nu simt mari diferente.

Bafta!
pentegos is offline   Reply With Quote
Old 09-11-14, 18:22   #4
enopac

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 1
Default Re: GPL pe Ford Fiesta MK4

Va salut.
Detin si eu un fiesta mk5 din 2002 (cred ca printre ultimile facute din generatia 1997-2002) , cu motor endura E (cel de pe Ford Ka) si era cam hapareata !
Am pus GPL secvential Tommasetto STAG , dat fiind faptul ca folosesc GPL pe masini din 2006 si nu am avut nici o problema, m-a costat 2200 RON , rezervor mic de 28 L , si conform noilor norme RAR , butelia trebuie sa fie la minim 10 cm de bancheta si 10 cm de bara de protectie.Am omologat fara probleme si sunt multumit.
Cu 50 RON la aproximativ 3 RON/L gaz , merg cam 200-220 KM.
Referitor la modificari ai avut noroc , tipii de la RAR stiau ca nu pot pune toroidal !
Doar trebuie reglati tacheti si schimbate bujiile sau micsorate distanta la electrozi, ca mai da in nas una dintre ele, cand se merge subturat.
enopac is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -