Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-12, 18:02   #1
ascany
VW Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Am becul aprins de la motorina dar eu am plinu

Salut in urma unui accident masina a fost dusa intr-un service la reparat, cand am scoso mai aveam raza de actiune vreo 100km am facut plinu dar becul nu sa stins si nici raza de actiune nu a crescut acum este raza de actiune 0 si eu am umplut rezervoru pana a dat pe afara si nu sa schimbat nimic ba mai mult acum se si opreste si becul din bord tot aprins este si raza de actiune tot 0. A mai intalnit cineva aceasta problema? Stiti cumva cum desfac sa umblu acolo la plutitor si la pompa?
Masina este un ford focus 2 break 1.6 TDCI 109CP
__________________
id: gyo_ascani

Last edited by ascany; 18-06-12 at 18:23.
ascany is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 09:10   #2
piroi

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 3
Default Re: Am becul aprins de la motorina dar eu am plinu

daca ai avut accidentul in spate pe langa rezervor , poate ce-i de la service au uitat sa iti lege plutitorul sau senzorul de la rezervor, sau pur si simplu e stricat si trebuie schimbat , din cate stiu eu e cam greu sa ajungi in rezervor sa schimbi plutitorul ... bafta
piroi is offline   Reply With Quote
Old 26-06-12, 14:39   #3
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Am becul aprins de la motorina dar eu am plinu

...plutitorul se afla in rezervor.....accesul se face prin interiorul masinii...mai precis demontezi bancheta spate(sezutul)....aceasta sonda se demonteaza prin rasucire....mare atentie la montare la loc!!!...spun acest lucru,deoarece la remontare,exista 2 semne care trebuie sa coincida....atasez si o imagine(ce se vede cu albastru)...
Bafta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Sonda combustibil Focus II.JPG
Views:	204
Size:	206.6 KB
ID:	2478752  
valentin16 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -