Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-13, 12:40   #1
mondeo95

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 8
Default probleme inchidere centralizata

Nu imi mai functioneaza inchiderea centralizata nici din telecomanda(alarma), nici din cheie(inchis usa cu cheia), nici din interior(blocajul usilor din interior)la un Mondeo din 95.
Am gasit pe Autodata 3.38 ceva referitor la aceasta defectiune:
Click image for larger version

Name:	Capture1.JPG
Views:	81
Size:	108.4 KB
ID:	2713186

Click image for larger version

Name:	Capture2.JPG
Views:	68
Size:	139.3 KB
ID:	2713187
Problema mea este ca nu am reusit sa indentific pe masina locul specificat in schitele de pe Autodata.
Daca cumva a avut cineva aceasta problema l-as ruga sa imi dea ceva detalii si /sau daca cineva a descoperit pe unde intra apa la podea din dreapta fata il rog sa ma 'lumineze" si pe mine.
mondeo95 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 13:14   #2
mondeo95

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 8
Default Re: probleme inchidere centralizata

Rezolvata!
Pe partea dreapta, se desface ornamentul(plasticul) lateral al scaunului ptr a avea acces la suruburile ornamentului de la prag, se scoate pragul(plasticul), sub mocheta, este o pisla (foarte uda la mine cu toate ca nu a mai plouat de vreo 3-4 zile), sub pisla este instalatia care trece printr-o protectie de plastic. in acea protectie am gasit un papuc, de fapt ce mai ramasese din el, oxidat, rupt. Am refacut legatura intre cabluri(sunt 4 fire portocalii) si totul a revenit la normal.
Podeaua nu are gram de rugina cu toate ca problema cu apa cred ca este veche!
Durata reparatiei, circa 2h.
mondeo95 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -