Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-12, 18:17   #1
rui_costa23

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default ford focus 1.6 se tureaza singura

Am un ford focus 1.6 2001 si in momentul in care o dau pe liber turometrul scade putin iar apoi creste pana la 2500 rpm, ramane la 2500 pana ce roata nu se mai invarte iar apoi scade cam pe la 1000 rpm... imi puteti spune va rog ce are.... nu o am de mult si nu prea ma pricep la masini. ce am mai observat este ca pedala de acceleratie nu aluneca f constant(nu stiu cum sa ma exprim) cand pun piciorul pe ea parca are noduri, asta in oras cand merg cu viteza mai mica si iau iar apoi pun piciorul pe pedala. Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc mult
rui_costa23 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-12, 15:47   #2
mw48620

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 1
Default Re: ford focus 1.6 se tureaza singura

Salut, aceeasi problema o am si eu, am ford fiesta din '97 benzina, am schimbat senzor clapeta, dar tot asa face. Am mai citit si am inteles ca s-ar putea sa traga aer fals pe undeva. Daca a mai patit cineva asa ceva si a reusit sa rezolve cumva, asteptam un raspuns. (P.S. la mine sa rezolvat temporar resetand calculatorul de bord, dar asta nu stiu cat bine este pentru tine)
mw48620 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 00:42   #3
coddy05ro

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2
Default Re: ford focus 1.6 se tureaza singura

Salut, am si eu un ford focus 1.6 din 2001 si am aceeasi problema. Stie cineva de la ce e ?
coddy05ro is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 11:14   #4
silviu_msm
Ford Driver

Stage 1
 
silviu_msm's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 18
Member of:
[FORD]
Default Re: ford focus 1.6 se tureaza singura

prima cauza pedala de acceleratie :P
senzorul de la volanta
senzorul care citeste pozitia clapetei de acceleratie (asta daca e benzinar)

Cam la cauzele astea ma gandesc, in prima faza verificati pedala de acceleratie. Stiu ca suna stupid dar merita incercat ))
silviu_msm is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 17:01   #5
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: ford focus 1.6 se tureaza singura

Quote:
Originally Posted by rui_costa23 View Post
Am un ford focus 1.6 2001 si in momentul in care o dau pe liber turometrul scade putin iar apoi creste pana la 2500 rpm, ramane la 2500 pana ce roata nu se mai invarte iar apoi scade cam pe la 1000 rpm... imi puteti spune va rog ce are.... nu o am de mult si nu prea ma pricep la masini. ce am mai observat este ca pedala de acceleratie nu aluneca f constant(nu stiu cum sa ma exprim) cand pun piciorul pe ea parca are noduri, asta in oras cand merg cu viteza mai mica si iau iar apoi pun piciorul pe pedala. Va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc mult
Salut,
Initial,se poate demonta pedala de acceleratie....este relativ simplu(o mufa si 3 piulite de desfacut)...iar apoi se curata cu un degresant(spray WD40)...dar se si vizualizeaza in interior daca este deteriorat sectorul de lucru.In eventualitatea ca in interior se observa uzura sau deteriorari,se poate ajunge la inlocuirea ei.
O testare,inainte dar si dupa este indicata.

Toate cele bune.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pedala acceleratie..JPG
Views:	1163
Size:	189.1 KB
ID:	2538859  
valentin16 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -