Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-10, 19:58   #1
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Cateva probleme Ford Focus 2001

Salutare!
Am intampinat cateva probleme la masina ,mai exact la inchiderea centralizata si as avea cateva intrebari:

Cum se desface cheia?Am incercat sa o desfac, dar imi este frica ca o "stric" , imi puteti da niste date exacte?
O alta problema ar fi Inchiderea centralizata de fabrica care se incapataneaza sa mearga.Pana nu desfac cheia sa vad daca bateria e buna nu ma pot pronunta,dar as vrea sa stiu daca inchiderea centralizata are vreo siguranta in tabloul de sigurante si care ar fi locul acesteia(eventual sa-mi spuneti si valoarea)
Multumesc Anticipat!
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 18-12-10, 22:23   #2
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Cateva probleme Ford Focus 2001

banuiesc ca problema cu inchiderea centralizata o ai de cand a venit frigul, nu-i asa? e boala mare la focus ) cheia cu o telecomanda o desfaci simplu. vezi ca pe partea opusa cu butoanele are o mica "deschizatura", bagi o surubelnita subtire acolo si tragi in lateral.. dupa care o sa ramai cu telecomanda intr-o mana si cuiul in cealalta. telecomanda o sa-ti dai seama singur cum se desface. daca totusi nu te descurci, te pot ajuta eu intr-o zi...
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 10:34   #3
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: Cateva probleme Ford Focus 2001

Inchidere centralizata nu merge de vreo 8-9 luni.(stiu si de problema IC pe timp de iarna)
Cred ca am gasit rezolvarea si fac astfel..:Intai schimb bateria din cheie,apoi "invat" cheia prin metoda din manual.
Sper sa rezolv asa,daca nu ..trec mai departe cu cautarilemodul,sigurante)
Daca merge inchiderea din buton(LOCK) inseamna ca functioneaza modulul IC?
Multumesc!
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 11:20   #4
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default

cred ca da, ca functioneaza modulu ic din moment ce usile se inchid. sincer sa fiu nici la mine nu mai merge telecomanda de vreo 2-3 luni, am schimbat bateria si tot nu merge. altceva nu m-am mai obosit sa fac deoarece am in "plan" achizitionarea unei chei de tip brigeag de pe focus 2(care trebuie doar programata si schimbat cuiul). o sa iau cip-ul de pe cheia actuala si o sa-l pun pe aia.
app: vezi ca este la noi in galati un nene care se ocupa cu repararea telecomenzilor. "este pe drumul de centura langa blocurile anl,micro 13 b,tel:0743524955" asta mi-a spus el cand l-am intrebat de atelier. n-am apelat la el din lipsa de bani )

uite, iti atasez o poza din autodata cu metoda de inlocuire a bateriei
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	inlocuire baterie.jpg
Views:	1340
Size:	143.0 KB
ID:	1786678  

Last edited by NWZeu; 19-12-10 at 18:27.
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-11, 21:01   #5
Snoopz

Stage 5
 
Snoopz's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 317
Default Re: Cateva probleme Ford Focus 2001

Se poate inchide.
Multumesc!
Snoopz is offline   Reply With Quote
Old 19-12-11, 11:52   #6
69 VVV

Stage 2
 
69 VVV's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 39
Default Re: Cateva probleme Ford Focus 2001

era de la baterie?
69 VVV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -