Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-10, 18:06   #1
Deiel

Stage 4
 
Deiel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 181
Member of:
[FORD]
Default Mici probleme Ford Mondeo MK3

Recent am cumparat (sau tata a cumparat) un Mondeo MK3 din 2003, motor de 1.8l benzina (110cp). Are cateva probleme carora nu le da de cap :

1. Cand dau drumul la ventilare (cu sau fara AC) , in masina vine un miros de caine ud / oaie , ce dispare in ~10sec
2. Nu merg spalatoarele de geamuri (cele din care tasneste apa xD)
3. Nu se aprinde tot bordul (unde arata cata benzina are lipseste cu desavarsire lumina).


Multumesc (modelul este pre face-lift)
__________________

Ford Fiesta MK6 1.4 TDCi
Deiel is offline   Reply With Quote
Old 20-06-10, 12:04   #2
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Mici probleme Ford Mondeo MK3

Quote:
Originally Posted by Deiel View Post
Recent am cumparat (sau tata a cumparat) un Mondeo MK3 din 2003, motor de 1.8l benzina (110cp). Are cateva probleme carora nu le da de cap :

1. Cand dau drumul la ventilare (cu sau fara AC) , in masina vine un miros de caine ud / oaie , ce dispare in ~10sec
2. Nu merg spalatoarele de geamuri (cele din care tasneste apa xD)
3. Nu se aprinde tot bordul (unde arata cata benzina are lipseste cu desavarsire lumina).


Multumesc (modelul este pre face-lift)
1 - curatarea (igienizarea) instalatiei de AC + filtrul de polen -> cauta pe net oferte si vei gasi solutii!
2 - alea in mod normal sunt angrenate de pompa care deschide aspersoarele, scoate furtunasul din ele si vezi daca ai presiune.
3 - probabil bec ars (sau becuri)!
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 12:37   #3
Deiel

Stage 4
 
Deiel's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 181
Member of:
[FORD]
Default Re: Mici probleme Ford Mondeo MK3

Okay, am o alta intrebare. Curand voi schimba antigelul din masina. Am luat 3litrii original Ford (e roz) si am aflat ca trebuie 8.5l de lichid (deci macar 4l de antigel). Am mai cumparat 1.5L de antigel Bilstein (tot roz). Are ceva daca le amestec?
Deiel is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 16:40   #4
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Mici probleme Ford Mondeo MK3

In carte ai date valorile, iar ca amestec ....... daca au aceeasi specificatie nu ar fii nici o problema.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 12:58   #5
cozmin_costy25

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: Mici probleme Ford Mondeo MK3

Salut!Sunt aici pentru opiniile si parerile voastre despre alegerea unui mondeo 1.8(125cp)....este o masina fiabila?rezistenta?si m-ar interesa costul intretinerii la un mondeo 1.8(125cp) din 2005/2006...astept raspunsuri.bafta
cozmin_costy25 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-12, 15:36   #6
Caterpillar

Stock
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 1
Default Re: Mici probleme Ford Mondeo MK3

Ford e o firma de fiabilitate la orice capitol: agricol, camioane, autoturisme, autoutilitare. Piesele se gasesc usor si relativ ieftin; atentie la service-ul care le monteaza, insa.
Trebuie sa stii insa ca Ford nu s-a laudat niciodata cu consumuri mici de carburan..
Caterpillar is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -