Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Zona tehnica Ford

Zona tehnica Ford Zona tehnica, secrete, tips&tricks Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 16:46   #16
bogdangepeto

Stage 4
 
bogdangepeto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 232
Member of:
[FORD]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
man..una e poza .. alta e realitatea! eu ma ocup cu asa ceva deci trebuie sa am habar oricum, pt el .. merge si 10.000 si 12.000 k
Prieteni din ce vad eu aici a inceput''intepatul'' mai pe direct xenonul are 3500 de lumeni,poate fi si la 12000K.iar halogenul 1200 de lumeni.Cea mai buna culoare este de 6000 K.Acum depinde de drosere daca este de 55w da lumineaza mai tare dar ai s iei numai flash uri si injuraturi si binenteles se arde gazul mai repede.
bogdangepeto is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 20:24   #17
brailaro
Ford Driver

Stage 5
 
brailaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 319
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[FORD]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Buna!!!
Azi a venit kit-ul si maine am sa il montez ca sa va spun si sa va si arat cum se vede.
Thx pt comment-uri,sunt si eu deacord cu o nuanta mai spre albastru(ca da bine la culoarea masinii) dar trebuie sa avem in vedere si functionalitatea.Asa ca am optat pentru cele mai bune sa zic asa,adik cele care se pun de fabrica pentru ca eu spun ca nu sunt prosti cei care echipeaza masinile din standard cu asa ceva.Thx
__________________
brailaro is offline   Reply With Quote
Old 29-01-09, 12:30   #18
dal3x
Ford Driver

Stage 5
 
dal3x's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 445
Member of:
[FORD]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

Bine ai facut xenon-ul de fabrica din cate stiu eu este de 4300K. Eu am pe masina 5000K (nu am gasit la acel moment de 4300) si este super ok. Si cat despre intensitate, 4300K are cea mai mare intensitate si cu cat urca temperatura...scade intensitatea...
Sa ai parte de instalatie fara alte defectiuni !
Noroc
__________________
For sale :
Jante :Wolfrace, MAK, TSW - orice model
Anvelope : Pirelli, Marangoni - orice dimensiune
Toate acestea, AICI
Blog auto in constructie
Mondeo - my dreamcar
dal3x is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 05:15   #19
steph677ro

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

am si eu o problema , acum cateva zile cand era mai frig mi s-a schimbat culoarea la unul din xenoane , sunt cu tenta albastra amandoua iar la cel din stanga s-a facut mai spre mov asa, dupa care mi se stingea si se aprindea singur din cand in cand , dupa ce am umblat la el sa vad ce are si l-am pus la loc nu a mai mers de loc.... e becul sau poate sa fie altceva? momentan sunt in italia si am fost la un singur magazin sa intreb de bec daca au si mi-a aruncat un pret de mi-a cazut fata... 240 E pt un bec

Last edited by NWZeu; 01-02-09 at 13:36.
steph677ro is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 11:27   #20
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Probleme xenon aftermarket - Focus

un bec e ieftin ( parca 20 euro ..maxim )

s-a facut mov pentru ca aveai condens sau umezitate in far ! cand ai descoperit ca se facuse mov .. primul lucru trebuia sa opresti legatura la ambele faze (scurta presupun ) si sa mergi/stai cu faza lunga!

Si mie mi s-a intamplat odata la spalatorie sa faca condens si ..la fel..s-au facut mov , apoi nu s-au mai aprins..dar am fost pe faza si imediat am scos firele din drossere si nu au patit nimic farurile !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -