Este la fel de fiabila ca si G3. Eu o am de 3 ani si in acest timp mi-au cazut un ap de planetara si rulmentii spate. Cu 200 ron am rezolvat problema. Vnto vine sa acopere un segment de piata intre G3 (pentru tineri, familii fara copii sau max.1, cu preturi mici) si Passat(clasa superioara, mai scump, mai spatios). Gama de motoare este variata, dar se simte cel mai bine cu motoarele de 2.0 si 2.8. Ca preturi pe second sunt putin mai scumpe si sunt intradevar mai rare pe la noi. Eu cred ca cei care vor o masina mai mare vor alege Passatul, desi ca portbagaj sunt cam pe acolo.