Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-08, 19:01   #1
orga andrei

Stage 2
 
orga andrei's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 65
Exclamation probleme vw golf 2

am facut schimbul de ulei din 15 w40 in 5 w40 si in nici jumatate din km facuti pana la urmatorul schimb am ramas apoape fara ulei
nu s a aprins nici un avertizor si masina merge perfect
nu l am distrus nu ...???. pt ca era foarte ingrijit
care e cauza ?ulei prea fluid pt motor de 20 ani sau trebuie sa segmentez motorul ...pt ca nu curge jos pe nicaieri
am facut testul cu foile albe sub masina ...nimic. putere are ca in tinerete si nu scoate fum .sa fac testul compresiei si apoi sa ma interesez ce implica segmentarea laa1.3 benzina mh???
stie cineva care sunt costurile ?
orga andrei is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 20:49   #2
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: probleme vw golf 2

depinde si ce marca de ulei ai bagat ca astea ce le gasesti la noi in magazine mai nou sunt imbuteliate in tara noastra prea iubita si sunt vai de mama lor...pe vremea asta ar fi indicat sa bagi un 10w40...uleiul care l-ai pus este conform normelor VAG?ai grija ce bagi in motor ca el este taticul!daca nu e un ulei bun nu te duce mult motorul si dupa cum observi ai vazut rezultatul!sper sa fie din cauza uleiului!eu am avut o mare dilema cu uleiurile astea!am tot citit una alta si din cate am aflat ce se fac cu uleiurile astea pe la noi am zis ca nu mai bag niciodata ulei de la noi din magazine!am un om care se ocupa cu uleiuri si le aduce din germania si o sa merg pe ce mi-a recomandat el:ADINOL...asta va fi uleiul pe care il voi baga la urmatorul schimb
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
Old 30-01-08, 21:36   #3
orga andrei

Stage 2
 
orga andrei's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 65
Default Re: probleme vw golf 2

pai de cand e in ro mergea cu Mobil 1 de 15 si acum cu Kastrol de 5*sper ca am scris bine *tot asa adus de afara
cel putin asa mi s a spus la service *dinasta mai de colt de strada *
ce zici de tratamentul pt motor ?da mi un nume sau marca pe care sa o folosesc la benzinar cu carb cat despre ulei o sa revin la Mobil 15 w ca daca in 20 de ani n a patit nimiv inseamna ca e ok
ai tu o idee mai buna cumva ?*totusi din romania *
tu de unde procuri Adinol?se poate aduce pe comanda?
orga andrei is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 09:08   #4
bogmotorsport
VW Driver

Stage 5
 
bogmotorsport's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 748
Member of:
[VW]
Default Re: probleme vw golf 2

Quote:
Originally Posted by orga andrei View Post
pai de cand e in ro mergea cu Mobil 1 de 15 si acum cu Kastrol de 5*sper ca am scris bine *tot asa adus de afara
cel putin asa mi s a spus la service *dinasta mai de colt de strada *
ce zici de tratamentul pt motor ?da mi un nume sau marca pe care sa o folosesc la benzinar cu carb cat despre ulei o sa revin la Mobil 15 w ca daca in 20 de ani n a patit nimiv inseamna ca e ok
ai tu o idee mai buna cumva ?*totusi din romania *
tu de unde procuri Adinol?se poate aduce pe comanda?
mergi cu ce mergea inainte masina daca zici ca nu ai avut probleme!sa schimbi iar uleiul si filtrul si lasa uleiul sa se scurga foarte bine!tratament de motor NUUU!eu nu sunt de acord...nu fac asa bine acum depinde ce ai de gand sa faci,ca,nu te gandi ca iti repara motorul!omul ce imi aduce ADINOL se ocupa cu asa ceva!el e baza care aduce in tara si de la el pleaca toate uleiurile ADINOL...e singurul in BV...merg pe mana lui...cel putin astia de la taxi din BV baga tot adinol si unii oameni care se dau la curse si baga si in masinile proprii si oameni grei...deci uleiul e calitate mai ales ca e facut unde trebuie
bogmotorsport is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -