Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-07, 21:27   #1
tiby120

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 445
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default bora scumpa

am vazut mai peste tot ca o bora( ma refer in anunturi auto ) este mai scumpa ca un passat. deexemplu o bora din 2000 este mai scumpa fata un passat tot din 2000. ba chiar mai scumpa ca unu din 2001. am vazut o bora din 2000 chiar pe bazar aici pe 4tuning ca e 9500 euro. nu vi se pare cam mult?
__________________
drive fast be smart
my ride:ex: dacia 1310
ex: opel corsa B 1.2 8V
actual: vw golf 3 1.4 ABD
actual: mercedes c180 w202
tiby120 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-07, 22:49   #2
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: bora scumpa

depinde in ce stare se afla acea bora scumpa si in ce stare se afla acel pasat ieftin
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-12-07, 00:32   #3
tiby120

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 445
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: bora scumpa

da, dar mai peste tot, am vazut ca o bora este mai scumpa decat un passat. si fiind cam la fel intretinute
tiby120 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 20:31   #4
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: bora scumpa

probabil e conceptia ca Bora e cu o clasa mai sus ca si passatul
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 13:43   #5
HS-AS1965
VW Driver

Stage 2
 
HS-AS1965's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 67
Member of:
[VW]
Default Re: bora scumpa

Sunt proprietarul unui Bora si sunt mandru de cele spuse mai sus
HS-AS1965 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 21:38   #6
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: bora scumpa

Salut!
Bora nu e o in nici un caz cu o clasa mai sus ca Passatul. E vorba de altceva legat de sezizearea celui care a deschis threadul. Intrati pe trafic.ro si dati la statistici pret pentru marcile Volkswagen. Apare o lista cu modelele de Volkswagen. Golful are cele mai multe inserate, dupa care urmeaza Passatul. Golful are la ora actuala peste 1000 de oferte, iar passatul cam tot atatea, tot in jur de 900. La bora ce sa vezi, sunt doar 130 (la momentul la care am scris post replay-ul).
Pai una e sa doresti sa vinzi o masina cand e multa concurenta, si una e sa vinizi una la care o ferta e de 130 de masini, iar daca o iei pe ani de fabricatie la Bora nu sunt mai mult de 30 de masini.
Passatul are o groaza de optinuni in plus daca e cu dotatare, pe cand Bora e un Golf 4 dar cu mici diferente (disgnul, farurile, etc). Normal ca pe timp ce trece timpul diferenta de pret intre Golf 4 (Bora) si Passat se micsoreaza. Daca din fabrica un Passat nou e cu cateva mii de euro mai scump ca un Golf 4 (Bora), pe masura ce trece timpul diferenta va fi doar de cateva sute. E vorba si de perceptie. Bora arata bine, mie imi place mult, e o masina cu disgn, si pare mai nobila ca un Golf 4, si este apreciata de familisti, oamenii de afaceri. Golf 4 e masina pustilor si e caracterizata de un disign tineresc. Mai buna ca un Golf 4 nu este si nici decat Passatul. E doar perceptia si faptul ca a fost produsa intr-o serie mai mica.
Eu as indrazni sa spun altceva: la Passat si Golf pretul mediu e mai aproape de realitate, fiind oferta mare si prin urmare gradul de obiectivitate mai mare in evaluarea masinii. La Bora pretul mediu are la baza mai putine preturi care se insumeaza, si deci gradul de obiectivitate al pretului mediu in acest caz e mai scazut, si cu o eroare mai mare.
Deci nu Va mai puneti intrebari de genul asta, pentru ca nu isi au rostul. Mie imi place mult Bora, dar nu as da Golf 4 pe o Bora, si nici pe Passat.
Golf-ul 4 este baza!
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-08, 00:09   #7
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: bora scumpa

Uitati, aici aveti un site reprezentativ pentru tara noastra cu masini second hand (majoritatea il stiti deja, nu e ceva nou): http://www2.***********/vspreturi.php...=1&categorie=1

Pe sectiunea bazar al acestui forum e un haos, nu se respecta nici o statistica, e totul la gramada, si prin urmare vanzatorii pot specula aceasta dezordine, in care cumparatorul este debusolat, si astfel pot cere un pret mai mare. Pe *********** preturile sunt reprezentative, oricum mai obiective.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-08, 13:31   #8
HS-AS1965
VW Driver

Stage 2
 
HS-AS1965's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 67
Member of:
[VW]
Default Re: bora scumpa

Fiecare se lauda cu ce are asa ca nu mai ziceti ca Golful 4 este mai bun de cat Bora si invers :P
HS-AS1965 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-08, 15:12   #9
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: bora scumpa

Eu nu am spus ca Golf 4 e mai bun ca Bora sau Passat. Am spus ca nu il dau pe o Bora sau pe un Passat. Adica daca ar fi sa aleg, as alege Golf 4, ma reprezinta mai bine. Nu am spus ca sunt diferente de departajare, in afara de cel legat de aspect.
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 22:30   #10
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: bora scumpa

nu stiu dak e mai bun neaparat dar cu siguranta golf 4 e cea mai frumoasa masina
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 14:18   #11
HS-AS1965
VW Driver

Stage 2
 
HS-AS1965's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 67
Member of:
[VW]
Default Re: bora scumpa

Io4rap fiecare cu gusturile lui si cu $$$ lui asa ca abtinetiva sa va spuneti parerea care e mai frumoasa si care nu , chiar credeti ca intereseaza pe cineva ca tie iti plac golfurile 4 mai mult .. nu cred
__________________
Vw Bora 1.9 tdi
Skoda Octavia 1.9 tdi



Psihologul mi-a spus ca sunt nebun, insa vocile din cap imi spun ca nu e asa.
HS-AS1965 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 14:28   #12
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: bora scumpa

da tie ti se pare k ii pasa cuiva ce crezi tu? de aia e forum k fiecare sa spuna ce crede si ce gusturi are, asa k abine`te de la alte comentarii de genu asta.
__________________
Dezmembrez Opel Tigra '95 Full -> https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post2938788
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 14:28   #13
Perfect Auto
Peugeot Driver

Stage 5
 
Perfect Auto's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,990
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: bora scumpa

cred ca este vorba si ca sunt mult mai multe passaturi si golfuri decat bora(concurenta)
de aceea bora este mai scumpa (cred eu) ca sunt mai putine si nici nu se depreciaza atat de mult in timp din cate observ.
daca am gresit sa ma corecteze cineva........
Perfect Auto is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 14:33   #14
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: bora scumpa

asta conteaza doar dak masina e luata din tara... si oricum dak sunt mai putine asta dovedeste k bora e mai putin apreciata de soferi
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 14:38   #15
iulian2476

Stage 5
 
iulian2476's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,667
Default Re: bora scumpa

Io4rap are dreptate. La aceasta clasa nu exista si nu va mai exista o masina asa de reusita ca estetica ca Golf 4, asta sa fie clar pentru toti. Golf 5 a luat-o in mana (la vanzari ma refer) iar Golf 6 va fi primul Golf care nu mai are nimic in comun cu Golf I si cu celelalte Golfuri. Pentru cei care nu stiu,, trebuie spus ca la mk4 s-a gandit (inginerii) cel mai mult, au incercat sa faca o masina perfecta, cu toate dotarile posibile, chiar daca aceste dotari depaseau conditia unui Golf. Oricum in mare parte au reusit. Producatorii din aval au conceput ulterior pentru aceasta masina cele mai multe piese de schimb si substituti ai pieselor originale. Nu exista producator de renume care sa nu fi produs ceva si pentru Golf (sau Golf 4). De fapt Golful este etalon de peste 30 de ani pentru marii producatori. Drept dovada sta aici marea diversitate de jante, eleroane, accesorii de interior si kituri, parti de caroserie, pentru tuning etc.
Toate acestea pentru ca Golf are de departe cea mai mare comunitate de fani din lume.
Si pentru ca aceste masini sunt cumparate de multe ori la mana a II-a pentru a fi tunate. Mie imi pare nespus de rau ca s-a oprit productia in 2003, si asta doar datorita cacacioasei norme de poloare euro 4, pe care Golf 4 diesel nu o avea. In fine, timpul va confirma cele spuse de mine (si de multi altii).
iulian2476 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -