Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-12, 10:07   #2086
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

Este canistra de vapori, in partea inferioară nu are niciun furtun. Monteaz-o la loc
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 27-03-12, 19:10   #2087
gigirosso1967

Stage 1
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 13
Default Re: VW Vento - Proprietari

...saluti prieteni...am o mare problema...nu gasesc niciunde macara vw vento electrica stanga fata...vento model 1994...sau macar kitt de reparare a vechii macarale...ma poate salva cineva cu vreun pont?...v-as fi tare recunoscator...
gigirosso1967 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-12, 12:36   #2088
bogdy27

Stock
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 5
Default Re: VW Vento - Proprietari

am si eu o problema la vento 1.8 benzina din 94. nu trage bine, cand apas pedala mai tare parca se ineaca,greuse tureaza mai mult de 2000 de turatii,la deal trage foarte greu.am pus-o pe calculator si mi-a dat eroare la senzorul de la arborele cotit.se poate sa nu traga din cauza asta? unde este pozitionat senzorul asta? va rog dati-mi un sfat.multumesc
bogdy27 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-12, 13:21   #2089
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: VW Vento - Proprietari

daca are cineva butoanele de la clima ,m-ar interesa pe mine ,al meu nu mai merge decat pe prima si ultima treapta,are cevaprob de contact
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 05-07-12, 07:25   #2090
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

Daca intereseaza pe cineva:
https://forum.4tuning.ro/331-sibiu/15...ml#post5089664
Pana acum avem 150 de masini trecute pe lista.
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 22:01   #2091
youlenin

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Thumbs up Re: VW Vento - Proprietari

Salut! Am si eu un vento din 93 si vreau sa schimb amortizoarele(telescoapele) ca am impresia ca astea montate au cam trecut. de exemplu daca apas pe potbagaj face un balans imens ca si atunci cand merg prin gropi, parca sunt cu barca. vreau si eu pareri care sunt mai bune, pe ulei sau pe gaz, si care poate maresc putin garda la sol a masini ca m-am plictisit sa agat fiecare denivelare. si inca ceva, daca schimb jantele si imi pun pe 15 se mai ridica masina putin sau nu? multumesc tuturor.
youlenin is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 01:58   #2092
B-74-WRC

Stage 5
 
B-74-WRC's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 943
Default Re: VW Vento - Proprietari

Cumpar frana de mana de vento complecta fara rupturi sau defecte ma intereseaza sa fie in stare buna .
B-74-WRC is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 11:05   #2093
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

Pentru drumurile noastre recomand pe ulei. Ca marca, depinde de buget. Mergi pe Boge sau Monroe. Daca ai jante pe 14, poti folosi anvelope cu balon mai inalt. Scimbarea jantelor pe 15 te obliga sa cobori talonul. Eu am 205/55/15 si mai are un pic pana la talerul telescopului.
__________________
Mazda3 Skyactive Revolution
Peugeot 206 X-Design, 1.4 hdi
Ford Ecosport
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 12:47   #2094
youlenin

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Thumbs up Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by paul_ral View Post
Pentru drumurile noastre recomand pe ulei. Ca marca, depinde de buget. Mergi pe Boge sau Monroe. Daca ai jante pe 14, poti folosi anvelope cu balon mai inalt. Scimbarea jantelor pe 15 te obliga sa cobori talonul. Eu am 205/55/15 si mai are un pic pana la talerul telescopului.
eu deja am talonul mic, am 185/60/14. nu ar fi asta o problema la jantele de 15. merci de raspuns. si tot nu mi-ai zis daca se ridica putin garda la sol a masini daca schimb telescoapele. mai am o intrebare daca nu cer prea mult. se aude un zgomot si simt si niste batai la roata din stanga fata , posibil sa fie telescopul caci bucsele de la brat le-am schimbat. daca schimb telescoapele se va mai lasa atat de tare spatele daca iau ceva mai greu in portbagaj si masina full de persoane, ca acum dupa ce o incarc putin am senzatia ca trag rezervorul si portbagajul dupa masina. mai astept raspunsuri
youlenin is offline   Reply With Quote
Old 21-07-12, 16:01   #2095
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

De ridicat nu se ridica prea mult, trecerea de la balonul de 60 la cel de 50 (asa cum specifica manualul) este compensata de trecerea de la janta de 14 la cea de 15. Schimbarea telescoapelor stock nu afectează inalțimea masinii. Doar trecerea la alte arcuri, pentru drumuri grele poate duce la cresterea inaltimii. Daca bataia se aude la trecerea peste denivelari sau gropi, poate fi de vina telescopul, in cazul gropilor maricele, la cele mici zgomotul poate proveni si de la rulmentul din flansa amortizorului.
Chiar si cu telescoape noi, cu arcurile vechi, masina se va lasa de spate. Asta e o boala veche la golf 3&vento, suspensia spate nu agreează încărcarea.
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 21:15   #2096
youlenin

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by paul_ral View Post
De ridicat nu se ridica prea mult, trecerea de la balonul de 60 la cel de 50 (asa cum specifica manualul) este compensata de trecerea de la janta de 14 la cea de 15. Schimbarea telescoapelor stock nu afectează inalțimea masinii. Doar trecerea la alte arcuri, pentru drumuri grele poate duce la cresterea inaltimii. Daca bataia se aude la trecerea peste denivelari sau gropi, poate fi de vina telescopul, in cazul gropilor maricele, la cele mici zgomotul poate proveni si de la rulmentul din flansa amortizorului.
Chiar si cu telescoape noi, cu arcurile vechi, masina se va lasa de spate. Asta e o boala veche la golf 3&vento, suspensia spate nu agreează încărcarea.
merci mult de raspuns, imi pare bine ca am dat de forumul asta. deci daca vreau ca spatele sa nu se mai lase atat de tare ar fi bine sa schimb arcurile.
youlenin is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 17:19   #2097
youlenin

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Default Re: VW Vento - Proprietari

am si eu o nelamurire de cand am cumparat masina, stie careva ce face butonul ala de pe semnalizator, adica sunt doua unu in capat pe care poti sa il apesi si un comutator on-off. pe ala pe care il apesi scrie set, dar habar nu am ce face. am cautat pe google de am incebunit, poate stiti vreunul. merci
youlenin is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 17:30   #2098
VentoVRY

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 174
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

bogdy27 - fum nu scoate la accilerari fortate??

gigirosso1967 - am avut si eu probleme cu macaraua fata, 130 lei noua fara motoras, ma declar fff multumit

youlenin - eu am cumparat masina din olanda, am jante pe r14, 195/60 , masina am luato cu 2 randuri de arcuri pe spate, sa mirat si mecanicul care mia facut un service complet, e mult mai ridicata de spate dar nu exagerat, am incarcat cu peste 500kg masina si doar atunci am vazut ca sa lasat putin, telescoapele pe fata le am bilstine si sunt multumit

youlenin - poate e de la crusecontrol ...dar mai sigur il inrebi pe paul_ral el e tata Vento/golf
VentoVRY is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 20:44   #2099
youlenin

Stage 1
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 17
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by VentoVRY View Post
bogdy27 - fum nu scoate la accilerari fortate??

gigirosso1967 - am avut si eu probleme cu macaraua fata, 130 lei noua fara motoras, ma declar fff multumit

youlenin - eu am cumparat masina din olanda, am jante pe r14, 195/60 , masina am luato cu 2 randuri de arcuri pe spate, sa mirat si mecanicul care mia facut un service complet, e mult mai ridicata de spate dar nu exagerat, am incarcat cu peste 500kg masina si doar atunci am vazut ca sa lasat putin, telescoapele pe fata le am bilstine si sunt multumit

youlenin - poate e de la crusecontrol ...dar mai sigur il inrebi pe paul_ral el e tata Vento/golf
merci, pai astept poate imi raspunde el. dar masina e din 93 nu prea cred sa aiba crusecontrol, dar mai sti. oricum nu cred ca functioneaza, ca am tot apasat pe el si nu am vazut sa se schimbe nimic pe ecranele din bord
youlenin is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 22:58   #2100
VentoVRY

Stage 4
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 174
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

niste poze cu bordul si cu ceasurile din bord nu ar strica
VentoVRY is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -