Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-12, 17:17   #1
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

Ce norma de poluare are un Vw Lupo 1.4 din 1999 luna a 10!
Este euro2 sau euro3?
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 17:18   #2
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

mai mult ca sigur euro 2
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 17:20   #3
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
mai mult ca sigur euro 2
chiar daca este 1.4 16v? ca momentan nu am actele masini sa pot fi sigur
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 18:38   #4
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

as zice ca da pentru ca o cunostinta a patit urmatoarea faza la RAR. cu un golf 4 1.4 16v din 2000.
O baga pe bancul de probe, aia de acolo toti ca iese euro 4, ajunge la ghiseu ii zice ca e euro2 si ca nu exista euro 4 din anul ala.
Si din cate stiu la modelele pe benzina de la Vw, s-a facut trecerea de la euro 2 la euro4, foarte putine modele care sa fie euro3.
Asa ca daca o masina din 2000 tot 1.4 au scos-o euro 2, nu vad de ce ar scoate-o euro 3 una din 99 in conditiile de fata.

cum spuneam, nu sunt sigur 100%, dar un 90% da. pe baza a ce informatii ne-ai spus pana acum.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 19:20   #5
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
as zice ca da pentru ca o cunostinta a patit urmatoarea faza la RAR. cu un golf 4 1.4 16v din 2000.
O baga pe bancul de probe, aia de acolo toti ca iese euro 4, ajunge la ghiseu ii zice ca e euro2 si ca nu exista euro 4 din anul ala.
Si din cate stiu la modelele pe benzina de la Vw, s-a facut trecerea de la euro 2 la euro4, foarte putine modele care sa fie euro3.
Asa ca daca o masina din 2000 tot 1.4 au scos-o euro 2, nu vad de ce ar scoate-o euro 3 una din 99 in conditiile de fata.

cum spuneam, nu sunt sigur 100%, dar un 90% da. pe baza a ce informatii ne-ai spus pana acum.
Foarte foarte nasol! Problema la mine este ca m-am ales cu aceasta masina fara a avea vreo dorinta de a o cumpara.A avut taicamio un incident in bucuresti el fiind cu camionul si a agatat cu remorca aceasta masina... ca sa nu ii i-a politia carnetu pentru ca a trecut peste linia continua a incercat sa cada la pace cu propietarul masini oferindu-i circa 200 euro acesta fiind un samsar de masini si vazand cum sta treaba a zis ca el nu o mai face si sa o cumpere vorbele lui "nu iti iau painea de la gura chemand politia asa ca mai bine o cumperi" ... in fine oameni de tot rahatu... O sa postez niste poze cu masina este si aici de vanzare la sectiunea Masini second.

App. m-am tot uitat si pe mobile si am vazut ca sunt si din 99 euro 4 si euro3 si din 2000 euro 2 , cred ca depinde si codul motorului ca am cautat si am gasit 4 tipuri de motoare toate de 75 de cai cu cod motor diferit...
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 19:28   #6
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

euro 3 foarte putine, ai grija ca nu tot ce e trecut la ei euro 3 si 4 e si la noi euro 3 si 4
la ei e norma aia de poluare D3, D4 care se considera ca si euro3,4 la impozitul platit pe masina la ei.
sau care le-au schimbat catalizatorul, dar la noi oricum nu se recunoaste asta.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 19:30   #7
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
euro 3 foarte putine, ai grija ca nu tot ce e trecut la ei euro 3 si 4 e si la noi euro 3 si 4
la ei e norma aia de poluare D3, D4 care se considera ca si euro3,4 la impozitul platit pe masina la ei.
sau care le-au schimbat catalizatorul, dar la noi oricum nu se recunoaste asta.
Asta stiu si eu doar asa informativ m-am uitat... oricum asta este , masina pe la ora 10 ajunge la mine si maine vad ce trebuie reparat sa cumpar piesele necesare , probabil va trebui revopsita daca este euro 3 o inmatriculez si probabil o vand daca nu o dezmembrez si asta este... vad eu

Ms de sfaturi si de reply-uri
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 01:03   #8
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

cu placere.

eventual sa zici ce ai rezolvat pana la urma cu ea.

bafta.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 25-02-12, 01:49   #9
Ruffy RUF

Stage 5
 
Ruffy RUF's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,643
Member of:
[FORD]
[VW]
[BMW]
Default Re: Intrebare legat de norma poluare Vw Lupo!

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
cu placere.

eventual sa zici ce ai rezolvat pana la urma cu ea.

bafta.
M-am uitat pe acte si pana la urma scrie Euro 2 pe brief... cod motor AHW 1.4 16v 55kw (75hp)... maine pe zi vreau sa o vad mai bine si probabil ii voi deschide un thread la sectiunea masina mea...
Luni oricum merg la RAR sa o verific. Bine ar fi sa faca vreo greseala sa mi-o bage si euro4 ca nu ma supar ) dar na viseeee
Ruffy RUF is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -