Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-11, 21:39   #1
cristea_rotitza

Stage 5
 
cristea_rotitza's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,090
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[VW]
Default calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

va rog sa ma ajutati cu un sfat,schita ceva,la un golf 3 se poate schimba caloriferul de caldura din interior fara sa dai bordul jos??
cristea_rotitza is offline   Reply With Quote
Old 25-04-11, 23:15   #2
Paul_89

Stock
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

Quote:
Originally Posted by cristea_rotitza View Post
va rog sa ma ajutati cu un sfat,schita ceva,la un golf 3 se poate schimba caloriferul de caldura din interior fara sa dai bordul jos??
Imi pare rau pt tine, NU

Treaba facuta intr-o zi calduroasa cu pofta de munca mi-a luat cam 6-8 ore, fara avand cunostinte anterioare, ci doar pofta de a demonta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	280320091384.jpg
Views:	2927
Size:	551.3 KB
ID:	1978984   Click image for larger version

Name:	280320091381.jpg
Views:	4994
Size:	721.2 KB
ID:	1978985  
Paul_89 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 16:06   #3
cristea_rotitza

Stage 5
 
cristea_rotitza's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,090
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[VW]
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

insemna k nu are rost sa munscesc sa montez acum calorifer si apoi sa ma apuc sa demontez din nou sa pun climatronicul,imi iau tot ce trebuie pt climatronic si asta e.ms mult pt sfat o zi buna in continuare
cristea_rotitza is offline   Reply With Quote
Old 03-05-11, 09:28   #4
cristea_rotitza

Stage 5
 
cristea_rotitza's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,090
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[VW]
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

ca sa nu mai deschid alt thead stie cineva daca caseta de directie se poate da jos fara a demonta cadrul motor??
cristea_rotitza is offline   Reply With Quote
Old 22-10-11, 20:06   #5
remus200

Stage 1
 
remus200's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 13
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

hai sal frate.. ajuta-ma si p me te rog frumos k inebunesc....am observat k ai schimbat radiatoru de incalzire,aceiasi probelma am avuto si eu,dak stiam ca este asa greu nu ma mai apucam (oricum nu cred k le mai montez pe toate la loc)am ajuns pana la etapa knd trebuie sa scot tulumba aia afara.problema e ca nu am cum sa o scot din cauza la cadru ala din fier care e din stal in stalp la usi. intrebare: ca sa scot tulumba trebuie sa dau si cadru ala jos sau exista vre-o metoda sa o scot fara sa demontez ala.bafta si ms
remus200 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 23:08   #6
cristea_rotitza

Stage 5
 
cristea_rotitza's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,090
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[VW]
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

Quote:
Originally Posted by remus200 View Post
hai sal frate.. ajuta-ma si p me te rog frumos k inebunesc....am observat k ai schimbat radiatoru de incalzire,aceiasi probelma am avuto si eu,dak stiam ca este asa greu nu ma mai apucam (oricum nu cred k le mai montez pe toate la loc)am ajuns pana la etapa knd trebuie sa scot tulumba aia afara.problema e ca nu am cum sa o scot din cauza la cadru ala din fier care e din stal in stalp la usi. intrebare: ca sa scot tulumba trebuie sa dau si cadru ala jos sau exista vre-o metoda sa o scot fara sa demontez ala.bafta si ms
dai jos si bara de fier
cristea_rotitza is offline   Reply With Quote
Old 03-11-11, 23:53   #7
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

Quote:
Originally Posted by remus200 View Post
hai sal frate.. ajuta-ma si p me te rog frumos k inebunesc....am observat k ai schimbat radiatoru de incalzire,aceiasi probelma am avuto si eu,dak stiam ca este asa greu nu ma mai apucam (oricum nu cred k le mai montez pe toate la loc)am ajuns pana la etapa knd trebuie sa scot tulumba aia afara.problema e ca nu am cum sa o scot din cauza la cadru ala din fier care e din stal in stalp la usi. intrebare: ca sa scot tulumba trebuie sa dau si cadru ala jos sau exista vre-o metoda sa o scot fara sa demontez ala.bafta si ms
poti sa scoti partea centrala a aerotermei daca desfaci partea dreapta (unde se afla ventilatorul aerotermei), scoti clipsurile alea de tabla, 6 la numar, deconectezi furtunele de la calorifer, scoti partea frontala a aerotermei ce este prinsa in 2 suruburi din plastic, merg date jos cu o cheie de 10, apoi tragi aeroterma langa bara de fier si o rasucesti cu tevile caloriferului spre volan, apoi ar trebui sa iti iasa in sus.
ar fi mai usor daca ai da jos partea dreapta a aerotermei sa ai loc sa te misti mai mult.

PS: vezi ca e posibil sa-ti fie OK caloriferul, daca el isi face traseul si ai turul si returul fierbinti, atunci poti acoperi doar gaurile alea din clapetele de directionare a aerului, spor la treaba!

Quote:
Originally Posted by cristea_rotitza View Post
dai jos si bara de fier
nu neaparat :P
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-16, 16:22   #8
gabi1510

Stock
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 4
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

Salut, ma poate ajuta cineva in legatura cu radiatorul? L-am dat jos azi, am umblat la clapeta , dar tot nu incalzeste. Am curatat radiatorul si degeaba. Termostatul este normal sa declanseze la 90°? Trebuie schimbat sau ce altceva imi recomandati?
gabi1510 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-16, 18:47   #9
gabi1510

Stock
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 4
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

Salut, ma poate ajuta cineva in legatura cu radiatorul de calura , am umblat la clapeta , dar tot nu incalzeste. Am curatat radiatorul si degeaba. Termostatul este normal sa declanseze la 90°? Trebuie schimbat sau ce altceva imi recomandati?
gabi1510 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-16, 08:09   #10
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

Este foarte posibil ca clapeta de directionare a aerului cald sa nu etanseze avand buretele distrus.
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 16-12-16, 20:50   #11
gabi1510

Stock
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 4
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

Salut ,nu stiu ce are de nu baga caldura ,am ajuns la clapeta si am refacuto ca erau gauri in clapeta dar acum tot asa face,cred ca o duc la doctor
gabi1510 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-16, 17:42   #12
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

cand misti de rozeta rece-cald se aude miscandu-se clapeta? stiu cazuri cand cablul nu era bine prins si se misca in gol.
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 18-12-16, 08:55   #13
gabi1510

Stock
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 4
Default Re: calorifer caldura golf 3 (montare-demontare)

In legatura cu caldura ,se poate sa nu imcalzeasca si din cauza la sigurante???astept un raspuns
gabi1510 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -