Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-11, 21:00   #16
soosy

Stage 5
 
soosy's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8,594
Member of:
[AUDI]
[VW]
Default Re: Vw Golf 3 sau Opel Tigra?

motorul ala de 1.4 ii o dauna totala...
merge destul de prost...este foarte slab pentru caroseria aia + ai si consum mare...dar multi nu stiu si cumpara 1.4 pentru asigurare si impozit dar se compenseaza mult si bine mai tarziu la consum + nu merge deloc....
un 1.6 ii chiar ok...sau ceva mai bine 1.8u


legat de golf 3....din pacate arhi full de ele...invazie totala,ca ciuperciile dupa ploaie la fel si cu e36 pisiciile...din pacate acum s-a inceput,deja in plina desfasurare golf 4 si e46...
asta e..
eu zic ca o tigra ii mai speciala..dar totusi ii o masina de fete..
__________________
Custom Bobo al meu "nigar briliant,pe Schmidt Vn line r18"...

Vand Wv Vento 1.9tdi !!
http://volkswagen.anunturi-auto.4tun...0-9975240.html
soosy is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 07:35   #17
E30SB

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 35
Default Re: Vw Golf 3 sau Opel Tigra?

Daca si-o face negru-mat si ii trage niste recaro inauntru, poate scapa de imaginea de chicks-car...
E30SB is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 10:06   #18
AnduGTR

Stage 5
 
AnduGTR's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 924
Member of:
[MACS]
[FORD]
Default Re: Vw Golf 3 sau Opel Tigra?

Am condus Tigra, si m-am urcat si in spate intr-o Tigra. In spate acele locuri sunt cam degeaba (eu am 1,70 si am dat-o in claustrofobie pe locurile din spate dupa un drum de 2 km). Ca masini, au "viata in ele", dar nu sunt deloc practice si din ce am inteles nu-s chiar ieftine la piese.
Golful mi se pare o masina mai inchegata, mai practica, desi la capitolul design exterior poate ca se afla sub Tigra (dupa parerea unora).
Ca motorizari, la Golf ai si de unde alege (1.4,1.6,1.8,2.0,2.8,1.9diesel).
Ca si caroserie la fel, ai 2 usi, 4 usi, combi.
la Tigra sunt doua motoare mari si late si una bucata model caroserie.
Deci eu iti recomand VW Golf III. Ai si un pic de confort, ai si ceva fiabilitate, piese pe toate drumurile si destul de ieftine, performante decente.
Daca vrei ceva sa iesi un pic mai mult in evidenta,pui ceva bani peste banii de Golf 3/Tigra si iti iei o Honda Dar nu se mai aplica atunci treaba cu piesele ieftine
__________________
Real car guys respect other car guys !
AnduGTR is offline   Reply With Quote
Old 12-10-11, 00:39   #19
jonnni

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 7
Default Re: Vw Golf 3 sau Opel Tigra?

Quote:
Originally Posted by TGR28 View Post
M-am decis sa merg pe Opel tigra ....masina imi trebuie pt a prinde mai multa experienta,,,nu pt tuning .. .Sunt incepator ...si as vrea sa aflu mai multe.

1.Se merita 1.4 sau 1.6 ...?
2.Daca o iau neinmatriculata ,cati bani ma costa toate actele?

Astept un raspuns .
Multumesc.
nu stiu de inmatriculare dar iti dau un sfat mergi pe 1.6 nu te uita la consum.
jonnni is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 13:37   #20
Behemoth
VW Driver

Stage 1
 
Behemoth's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 12
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Golf 3 sau Opel Tigra?

Clar G3 se intretine intr-adevar mai greut dar ai alta prestanta intr-un G3 decat intr-un Tigra...tigra e masinuta de fete...dupa parerea mea iar un G3 diesel 1.9TDI nu strica e foarte bun la casa[buzunaru`] omului!

Spor la cumparaturi!
Behemoth is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 19:50   #21
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Vw Golf 3 sau Opel Tigra?

Eu zic sa mergi pe un golf 3,masinuta aia a avut niste motoare foarte reusite.De Tigra nu sunt asa convins.Inainnte sa iei masina gandeste-te la ce o s-o folosesti si daca ai bani si timp sa stai de ea,sa nu iti faca figuri pe unde pleci cu ea.
Bafta
onymen is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 21:37   #22
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Vw Golf 3 sau Opel Tigra?

am avut un golf 3 motor 1,6 cu 75 de cai. motoru e foarte bun. am mers pe autoban cu 150 continuu si nu face urit. probleme cu ea am avut, de ex trage directia si nu mi-a putut-o repara nimeni, de aia am vindut-o. a doua chestie era ambreaju prindea cam la mijloc, vroiam sa prinda mai jos ca la opel. la opel se poate regla ambreaju unde sa prinda mai sus sau mai jos. da la golf nu. de spatios e destul de spatios. orice masina papa ulei daca ai dai in gura. am avut si un opel vectra. adevarat ca la opel se cam incalzeste motoru, dar parca mi-a placut mai mult opelu, poate de aia ca era mai mare cu 4 usi si golfu era cu 2 usi. la depasiri se cam chinuie amindoua. tigra inca nu am avut. dar arata fain . pacat ca in spate locul e prea mic. la golf e mai mare. piesele la opel sint foarte ieftine. eu mai bine as alege opelu ca la aia nai treaba cu directia si ambreaju se poate regla. la golf am avut mai multa bataie de cap. si servo la volan la opel era mai moale ca la golf. si da boala la opel e aripa spate, caroseria mai slaba. dar daca verifici la opel sa nu aiba rugina , si cind apesi pe ambreaj sa fie moale, ca la vectra cind apasam ambreaju era mai tapana. e greu sa alegi intre astea doua masini. golf sau tigra. tigra e masina mica, considera-o ca si cum ar fi doar cu doua locuri. daca nu te deranjeaza ca mergeti in ea doar doua persoane atunci ia tigra. motor 1,6. daca vrei sa fiti 3 sau 4 in masina atunci ia golfu 1,6.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 12:03   #23
ionutz_njd

Stage 5
 
ionutz_njd's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 552
Member of:
[VW]
Default Re: Vw Golf 3 sau Opel Tigra?

eu as sugera golf 3 ...una la mana ai spatiu destul de mult ... confortul e mult mai ridicat decat ca si la tigra .. intretinerea e mult mai ieftina ... in caz de ceva dezmembrari sunt multe iar car motor 1.8 cel mai bun motor de pe golf 3
__________________
BMW E 46
ionutz_njd is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -