Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-13, 17:16   #1
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Thumbs up Spalare taiterie Golf IV

Salut , as dori sa stiu cum si cu ce pot sa spal tapiteria la masina , ma refer la plafon si la scaune + bancheta spate , am niste pete urate . Cu ce solutie as putea sa dau si cu ce sa le spal sa nu se scamoseze.
Multumesc anticipat.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 17:24   #2
robertd

Stage 5
 
robertd's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Spalare taiterie Golf IV

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
Salut , as dori sa stiu cum si cu ce pot sa spal tapiteria la masina , ma refer la plafon si la scaune + bancheta spate , am niste pete urate . Cu ce solutie as putea sa dau si cu ce sa le spal sa nu se scamoseze.
Multumesc anticipat.
eu pe a mea am spalat-o in felul urmator...am pus solutie de spalat covoare intr-un lighean combinata cu apa....si am facut rost de o perdea modelul acela mai vechi si udam perdeaua si frecam plafonul vreau sa spun ca mi-a iesit super bine...sau mai exista o varianta...exista biocarpet la sticla din aceea cu pompa gen fas fasu ala de geamuri...si este super bun....bafta
robertd is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 17:25   #3
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Spalare taiterie Golf IV

La acea solutie de spalat covoare ma gandeam si eu , dar am mai auzit de niste solutii speciale pentru tapiterie nu stiu cat randament dau
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 18:10   #4
robertd

Stage 5
 
robertd's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Spalare taiterie Golf IV

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
La acea solutie de spalat covoare ma gandeam si eu , dar am mai auzit de niste solutii speciale pentru tapiterie nu stiu cat randament dau
sincer eu am preferat sa nu ma mai complic cu solutii pt tapiterii dupa ce am cumparat din cora o sticla si....in loc sa curete...mai rau o intindea))) ca fostul proprietar mai avea obiceiul sa puna mainile jegoase de ulei pe plafon pe langa manerele acelea de sus...))
robertd is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 20:02   #5
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Spalare taiterie Golf IV

O sa incerc , ca am dat 70 lei la o spalatorie , si dupa ce s-a uscat iar au aparut petele
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 20:16   #6
robertd

Stage 5
 
robertd's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Spalare taiterie Golf IV

Quote:
Originally Posted by cretzu194 View Post
O sa incerc , ca am dat 70 lei la o spalatorie , si dupa ce s-a uscat iar au aparut petele
si nu te-ai dus peste ei??????nu as fi vrut sa fiu in locul tau....cred ca as fi facut un circ acolo cu ei....
robertd is offline   Reply With Quote
Old 13-03-13, 20:17   #7
cretzu194

Stage 4
 
cretzu194's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 239
Member of:
[VW]
Default Re: Spalare taiterie Golf IV

Am vazut numai dupa vreo 3 zile am fost , m-am certat tare cu ei acolo , dar atat. Le-am umplut frigiderul si gata , pacat ca acolo spalam masina de 2 ori pe sapt , faceau treaba buna interior-exterior.
cretzu194 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-13, 23:11   #8
Alex265

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 17
Default Re: Spalare taiterie Golf IV

La scaune cel mai ok iese daca dai jos husele si le bagi in masina de spalat. Plafonul incearca varianta cu perdeaua, dar e bine sa stergi din urma cu un prosop curat, sa nu ramana apa imbibata in plafon, risti sa se dezlipeasca si sa vezi atunci distractie..
Alex265 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-13, 14:21   #9
Claudia

Stage 5
 
Claudia's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,172
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[VW]
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Spalare taiterie Golf IV

Buna, eu le spal fie cu Vanish fie cu Biocarpet.

Vanishul l-am descoperit mai tarziu, spala mai bine si miroase mult mai frumos.

Amesteci cu apa (nu recomand varianta cu pulverizator pentru ca e posibil sa umezesti prea mult).

In schimb, daca amesteci cu apa o sa faca spuma deasupra. Acolo unde nu vrei sa se umezeasca prea tare folosesti mai mult spuma formata deasupra(adica mai uscat), iar unde se poate (gen mochete, scaune) poti umezi mai mult... Se lasa la uscat in soare si petele dispar definitiv. Daca sunt pete stridente poti lasa mai mult sa actioneze, aplicand mai multa spuma.

Cu solutia asta am redat culoarea multor interioare, o folosesc de 4-5 ori/an la toate masinile si functioneaza perfect. Mai ales plafonul si stalpii. Ies de necrezut. Merita chiar si pozitia incomoda de a le spala.

Intr-adevar, cel mai practic e sa folosesti o bucata de perdea. Daca nu ai, poti folosi orice carpa de bumbac sau microfibra (ca sa nu lase scame).

Succes!
__________________

KILLER DEAL!!!
Ne spui unde ai gasit piesa dorita la cel mai bun pret si ti-o oferim noi cu 5% MAI IEFTIN !
PIESE STRAINE LA PRETURI ROMANESTI!
Claudia is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -