Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-08, 23:59   #1
giorgiana

Stage 2
 
giorgiana's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 62
Talking probleme Vento '93

Buna, eu am un vento 93, si de ceva vreme am o problema cu casetofonul, nu mai primeste curent deloc, decat intr-o anumita pozitie a cheii in contact. Ar trebui sa cumpar contact nou? se poate repara? este doar un fir? ce parere aveti?


In plus, daca afara ploua, iese abur ingrozitor de tare de sub capota, se uita lumea la semafor, crede ca am luat foc, ce ar trebui sa ii fac pentru a stopa asta?


Vento-ul este hidramat, in 4 trepte plus R, cand schimba din a3a in a4a imi scartaie rotile ca la raliu, in curand imi va termina cauciucurile. care este motivul pentru care patesc asta? Si daca stie cineva cum pot remedia aceste probleme, va rog mult, putin ajutor ca-s o fata la volanul unei masini vechi..
__________________
Nu zbura mai tare decat ingerul tau pazitor poate!
giorgiana is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 20:42   #2
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: probleme Vento '93

1. Pentru prima problema incarca la un electrician auto.O sa postez maine schema electrica de conectare a cass-ului. Daca este modelul cu afisaj lung pe 4 boxe, cu cod si il vinzi il cumpar.
2. Problema 2 s-ar puta rezolva cu un scut de motor. As putea sa fac rost de unul, dar trebuie sa vad cat costa si daca e ok.
3. Problema 3din cate stiu la modelele mai vchi de passat exista un cablu din care se regla timpul/turatie de schimbare a vitezelor.
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 00:37   #3
giorgiana

Stage 2
 
giorgiana's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 62
Default Re: probleme Vento '93

este un kenwood mutat de pe un alt vento care il am, nu este cel original, si problema asta am reusit s-o rezolv astazi,dar sa stii ca este posibil sa am casetofonul pe care il cauti, maine verific ce model este daca imi pot da seama, da-mi o poza cu el, ca sa iti spun daca acela este, id-ul este vw_vento1993.

inca ma intereseaza scutul de motor ca vine iarna si va ninge, iar zice lumea ca iau foc la semafor)

si vento-ul meu are acel cablu din cate am inteles de reglare turatie, dar problema nu ar fi de acolo, ca asta ar insemna sa imi scartaie rotile la fiecare viteza schimbata, ea nu are probleme decat la a3a-a4a, daca stie cineva un mecanic bun in cta sa ma ajute, va rog spuneti-mi

As putea sa ii pun o cutie de viteze manuala pe ea? Se merita sa fac schimbarea? sau este prea costisitoare?
giorgiana is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 00:48   #4
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: probleme Vento '93

Cand iti scartaie rotile masina si demareaza foarte grav?
Ma gandesc ca nu cumva din treapta 3 sa se schimbe in treapta 2 in loc de 4??? Zic si eu... nu stiu cum e la hidramatele astea...
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 10:35   #5
giorgiana

Stage 2
 
giorgiana's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 62
Default Re: probleme Vento '93

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
Cand iti scartaie rotile masina si demareaza foarte grav?
Ma gandesc ca nu cumva din treapta 3 sa se schimbe in treapta 2 in loc de 4??? Zic si eu... nu stiu cum e la hidramatele astea...
nu este treapta a2a, ca nu fuge de sub picioare, si nici turometrul nu urca, ci revine , la 60 fix mi se intampla asta..

ca sa faca ce spui tu, ii trebuie un kick down si intra in a2a si fuge,se duce undeva la 4000-4300 de turatii , ca papa 15 benzina la manevra asta ...e partea a2a
giorgiana is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 20:37   #6
paul_ral

Stage 5
 
paul_ral's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,807
Member of:
[VW]
Default Re: probleme Vento '93

Nu este greu sa treci de la cutie automata la manuala!
paul_ral is offline   Reply With Quote
Old 23-11-08, 16:19   #7
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: probleme Vento '93

Cauta-ti o cutie manuala mai bine cum zice si Paul_ral
DONU' is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -