Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Zona tehnica VW

Zona tehnica VW Zona tehnica, secrete, tips&tricks VW

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-08, 19:18   #1
valentinoro2000

Stock
 
valentinoro2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default vw 1.9 SDI probleme la cutie

am si eu o problema si sper sa ma ajute si pe mine cineva ca nu stiu ce sa fac.

Acum o saptamna am sesizat ca atunci cand schimb treptele levierul este agatzat si se auzea un troncanit finutz in cutie ..am crezut ca nu are ulei , am cumparat ulei si am bagat in ea mai bine spus 2L asa ma sfatuit un mecanic, dupa ce am bagat ulei tot la fel agatza levierul......
Alt mecanic mi-a spus ca sunt rulmenti de la trenul fix imi poate spune si mie cineva ce trebuie s afac sau daca a mai intalnit o astfel de problema , eu as vrea sa schimb cutia dar nu prea am gasit pe la nimeni ... si as dori sa stiu daca se merita sa o repar pe asta sau daca pot sa o schimb cu una de pe un motor de TDI
Si daca se poate sa imi spuna cineva si unde gasesc si seria cutiei ..la alte masini stiu ca este pe la timonerie dar pe asta nu o vad ..cineva imi spunea ca este ca la mk2 in interior deci trebuie data jos
valentinoro2000 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-08, 12:55   #2
albert krauss

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 36
Default Re: vw 1.9 SDI probleme la cutie

sal io am avut ghinionul sa schimb cutia de viteze,mi s-a blocat in treapta de viteza 5 dar in cazul tau sa nu fie de la discul de abreaj, el are niste arcuri e posibil ca ele sa fie uzate si sa fi iesit din locasul lor si de asta iti ingreuneaza schimbatul treptei,iar dc e sa schimbi cutia io cu talonul am luat-o dupa seria motorului care e 1Y iar cutia am luat-o dupa un WV VENTO,mere excelent am dat 200 euro pe ea,oricum ai grija ce cumperi ca se dau tepe mari
albert krauss is offline   Reply With Quote
Old 23-06-08, 01:38   #3
valentinoro2000

Stock
 
valentinoro2000's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default Re: vw 1.9 SDI probleme la cutie

pana la urma am dat cutia jos si avea 3 dintzi ruptzi la roata zimtzata principala de la grup si o bucsa de bronz sparta am trimis-o la reparat la o firma din ARAD cam 350 de euro costa reparatia cu drumul dus si intors a cutiei revin cu informatii dupa ce imi ajunge acasa si o montez ...
valentinoro2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -